Již delší dobu se připravuji, že napíši krátký článek o bodování králíků. Dost často dávám na výstavy své králíky - české strakáče černožluté.
Když se rozhodnu obeslat své králíky na výstavu, tak očekávám, že prostřednictvím bodovacího lístku mně posuzovatel pomůže v dalším chovu tím, že u králíka, kterého boduje napíše nejen nedostatky, ale i klady. A tak to i převážná část posuzovatelů dělá. Problém je však jinde. Již při návštěvě výstavy po bodování se v mnoha případech marně snažím na oceňovacím lístku přečíst některé bodované pozice. Po výstavě přivezu oceňovací lístek domů a “luští celá rodina”. V takovém případě je mně málo platné, že všechny pozice na oceňovacím lístku jsou vyplněné, když to nemohu přečíst. Musím ještě v této souvislosti podotknout, že po celý svůj aktivní život jsem hodně psal a četl. Myslím si, že výstavní výbor nebo výbor ZO pořádající výstavu, by měl přidělit posuzovateli takového pomocníka, o kterém ví, že píše rychle a čitelně.
Vím, že někdy je problém i v tom, že se pomocníci výborům nezajišťují lehce. Pak dojde k tomu, že se někdo přidělí k posuzovateli bez znalosti toho, co jsem již uvedl - zda píše rychle a čitelně. A protože jsem pomocníka již také dělal, myslím si, že by se měl posuzovatel v průběhu bodování podívat, co mu pomocník do oceňovacího lístku “mastí”. Posuzovatelé diktují dost rychle, ale méně je někdy více. To, že diktují rychle je někdy způsobeno tím, že jeden posuzovatel nepřijel nebo všichni mají co dělat, aby dokázali v daném čase obodovat všechny králíky na výstavě. Ve většině případů se pomocníci garantují z řad mladých chovatelů nebo seniorů, což by nemělo být na závadu věci.
Proto bych chtěl požádat organizátory výstav, aby zajistili takové pomocníky, u kterých je předpoklad, že lístky budou vyplněny čitelně. Když nám oceňovací lístky mají pomáhat v chovu, ať jsou tedy tím čím mají být.
S pisatelem musím souhlasit. Nečitelné oceňovací lístky jsou pro chovatele i návštěvníka výstavy bezcenné. Problém spočívá ve většině případů v malém počtu členů pořádající organizace. Mnohdy je posuzovatel rád, že mu vůbec někdo zapisuje. Často jsou to chovatelé starší generace, či děti. Problém by měli řešit pořadatelé, nikoliv posuzovatel, ten odpovídá za obsah oceňovacího lísku a jeho řádné vyplnění. Jen na okraj, v posledních letech jsou používány zkratky v jednotlivých pozicích např: VD typ,tvar atp. -značí velmi dobrý , V - výborný, hrud . konč.- hrudní končetiny, vyst . kyč. - vystouplé hrboly kyčelních kostí atp. Při více poznámkách v jedné pozici nelze psát plně, protože by se tam nevešly.
To, že posuzovatel nepřijel, se děje snad jen vyjímečně (náhlé onemocnění), ale s pozdními příchody se setkávám poměrně často a to hlavně u mladších kolegů. Vše je opět věcí pořádající organizace. Dnes, při dostatečném počtu posuzovatelů, není problém na příští výstavu nasmlouvat posuzovatele dochvilného.