Kontaktoval rokycanské ochránce přírody, kteří se okamžitě vydali na místo a zhotovili několik fotografií pro další případné určení.
Zjistili, že se skutečně jedná o husici egyptskou, která patří mezi nejpočetnější zástupce vrubozobých na africkém kontinentě jižně od Sahary. Dříve hnízdila i na Dunaji a úspěšně byla znovu vypuštěna v Anglii. U nás se v podstatě nevyskytuje s vyjímkou zoologických zahrad či soukromých chovů. Má štíhlou postavu s tenčím krkem a velkou hlavou. Převládající barvou peří je žlutohnědá, v křídle je i černá, zelená a bílá. Živí se trávou, semeny, listy a stonky vegetace i drobnými bezobratlými živočichy. Vzhledem k tomu, že se k oběma husicím dalo přiblížit na menší vzdálenost, předpokládáme, že se jedná o ulétlé ptáky ze ZOO či od soukromého chovatele. Navíc menší kachnička měla na noze kroužek. Obě husice byly k ostatním vodním ptákům, které pan Ptáček chová velice agresivní, i když šlo i o větší husy. Pozorování husice egyptské v Čechách není ojedinělou záležitostí, neboť tohoto krásného opeřence měli možnost pozorovat i kolegové na Moravě.
Setkáte-li se se zajímavým živočichem v přírodě, kontaktujte rokycanské ochránce přírody na telefonním čísle 0603 239922. Děkujeme.