Zastavíme se u dvou přípravků a to PROMOTOR L - FORTICOAT NL. PROMOTOR L je univerzální vitaminový přípravek doplněný dvaceti aminokyselinami, které tomuto přípravku dodávají vlastnosti s vlivem na růst svalové hmoty a tělesné hmotnosti.
Doporučené dávkování - exotické ptactvo:
dlouhodobě 1 ml/na litr pitné vody 1-3 měsíce,
krátkodobě 2,5 ml/1 l po dobu 1-3 týdnů,
při akutních případech 0,5 ml/kg živé hmotnosti.
FORTICOAT NL - Složení:
kyselina sorbová, mravenčí, octová, mléčná, propionová, propionát a mravenčan amonný, mono a diglyceridy mastných kyselin.
Doporučené dávkování pro kuřata, holuby, bažanty a exotické ptáky je od výrobce 1,5 - 2 ml/l pitné vody. Je to prostředek k podpoře trávení a ochraně před vznikem zažívacích problémů nebo pro jejich zmírnění a ke zvýšení hygieny nádob na pitnou vodu. Podávání je vhodné v období stresových situací jako jsou: odchyty pro přesuny a manipulaci v chovatelském zařízení na výstavy, vhodné je také podávat preparát při změnách složení krmných směsí a také z jara i na podzim při náhlých změnách teplot. Trvanlivost výrobku při správném skladování je dva roky.
U svých ptáků oba preparáty používám nepravidelně. Promotor hlavně v době hnízdění (jak před tak i po) a taky v době přepeřování. Přípravek dávám ob jeden den po dobu jednoho až dvou týdnů v koncentraci 1 ml/l pitné vody. Ptáci to snášejí zatím bez problémů. Přípravek Forticoat NL dostávají ptáci podle dané situace a momentálního stavu ptáků. Tyto zkušenosti jsou za dobu dvou let, co chovám žaky.
Dalším doplňkem, který je významným zdrojem vitamínů, je naklíčené zrní. Pro naklíčení se hodí: pšenice, oves, semeno pohanky, vojtěšky, různé druhy prosa a slunečnice. Dobré je také klíčit semeno kardi. Moje zkušenosti s nakličováním: směs semen na 24 hodin namočím do vlahé vody a dám poblíž topného tělesa. Zrní dva až třikrát za den dobře propláchnu teplou vodou, ale stále nechám dál ve vodě. Po 24 hodinách poprvé použiji ke krmení. Zbytek nechám na sítu do dalšího dne, ale znovu aspoň třikrát propláchnu. Při dalším krmení jsou již znatelné klíčky. Namáčím vždy větší množství, než potřebuji na jedno krmení, ale klíčky by neměly přerůst víc než dva centimetry, jinak bychom porušili obsah důležitých enzymů a vitamínů. Vždy je zapotřebí se vyvarovat namáčení zrní, které bylo před výsevem chemicky ošetřeno. Ptákům dávám naklíčené v menších dávkách ráno a navečer čerstvé. Tím zamezím zbytečnému šeredění.
Také důležitým prvkem pro zdárný chov je dobře řešení osvětlení a zajištění tepla v chovném zařízení. Světelný den by měl trvat aspoň 12 hodin. Pro dosažení tohoto světelného režimu jsem používal spínací hodiny. Jako zdroj světla bylo použito zářivek, pokud možno se žlutým světlem.
Noční osvětlení bylo napájeno přes trafo 12 V a žárovky z vánočního stromku na 14 V, které potom tolik nepraskají.
S těmito několika zkušenostmi bych se chtěl podělit s ostatními chovateli a snad i pomoci s odstraněním některých problémů, které se v chovech vyskytnou. Přeji hodně úspěchů v chovatelské práci.