Sým příspěvkem si dovoluji reagovat na článek př. Pešky z Fauny 21/2002.
Domnívám se, že s určitými deformacemi zobáčků se již setkalo více chovatelů, ovšem se svými poznatky a zkušenostmi v tomto směru se nikdo nechce “pochlubit”, aby neohrozil prodejnost svých ptáků. Myslím, že toto diskutabilní téma stojí za to, aby se ozval každý, kdo s ním učinil jakoukoli zkušenost.
Já osobně jsem s deformitami zobáčku učinil v nedávné minulost dvě zkušenosti, a to v loňské roce.
V prvním případě to bylo u malabarských stříbrozobek. Zde šlo o výhradně degenerativní vadu, neboť po úhynu chovné samičky jsem z nedostatku chovného materiálu sesadil pár otec x dcera. U čtyř odchovaných mláďat (3 samičky, 1 sameček) se v dospívání začaly na zobáčcích objevovat změny. Ze spodní zobáčkové čelisti jim jednostranně (u samiček pravostranně, u samečka nalevo) hrana zobáku přerůstala do jakéhosi šikmo roztoucího jazýčku. Ostatní tvar a kontury zobáku zůstaly zachovány. Ptáci byli sice silní, žrali, ovšem silně náchylní k průjmovým onemocněním, takže je bylo nutné vyřadit z chovu. S dalším defektem jsem se setkal u starého, šestiletého páru zebřiček stříbrných (světlehřbetých) černolících. V jejich posledních dvou odchovech - vždy po dvou mláďatech - se pokaždé vyskytl jedinec, a to samička, u něhož horní i dolní zobák byl mnohem užší než bývá obvyklé a přerůstal do dlouhých špiček, přičemž obličejová část hlavičky dostávala potměšile zlomyslný výraz, což bylo způsobeno i jako by šikmým posazením očí. I tyto ptáky jsem vyřadil z chovu, utratil.
Domnívám se, že tyty změny byly způsobeny vysokým věkem chovné samičky, jež byla taktéž vyřazena z chovu. Sameček z tohoto páru mi po přepárování odchoval s novou partnerkou od začátku letošního roku celkem čtrnáct mláďat ve třech odchovech a všechna zdravá a silná.
Během celého roku dodržuji pravidelný harmonogram medikace vitamíny a stopovými prvky, ptáci mají dostatek kalcia v potravě i v pití, snažím se krmit co nejpestřeji, celoročně podávám různé druhy zeleného krmení. Do míchanic přidávám dle svých zkušeností také komponenty, takže vylučuji jakoukoli avitaminózu nebo případný nedostatek makro - nebo mikroprvků.
Takže si závěrem dovolím připojit z vlastní zkušenosti i ten poznatek, že kromě degenerativních změn a avitaminóz, zde může sehrát svoji roli i vysoký věk nebo únava chovné samičky.