V čísle 17/2002 byl uveřejněn článek - citace z brožury “Myslivecká stráž - kapesní příručka”. Článek však byl napsán zhruba ve stejném časovém období, kdy již vznikal nový zákon o myslivosti, o čemž jsem nevěděla.
Dovolte mi proto, abych uvedla současný stav na pravou míru a uveřejnila jednotlivé statě ze zákonu o myslivosti (v současné době již platící), které se týkají zejména psů, koček a koní. Nový zákon je podstatně srozumitelnější a jednodušší. Přesto v některých bodech není natolik striktní a obsáhlý, aby opět občas nedocházelo k dvojímu vyložení si zákona. Nicméně si myslím, že nyní došlo k jistému kompromisu mezi myslivci a majiteli psů. Ovšem pokud např. myslivečtí hospodáři neopomenou na znění §14, byť se jedná o paragraf týkající se myslivecké stráže, ale který je “součástí” §35 a ani pejskaři nebudou zákona zneužívat. Nyní jen (a opět) záleží na osobnostech, svědomí, úctě ke všemu živému, a to jak z řad jednotlivých myslivců, tak i pejskařů a dalších milovníků nejen domácích zvířat.
§7
Chov zvěře v zajetí
…
K dočasnému držení lišky obecné v zajetí pro účely výcviku psů loveckých plemen je třeba souhlasu orgánu státní správy myslivosti a orgánu na ochranu zvířat proti týrání, které mohou stanovit podmínky pro výkon této činnosti.
§9
Omezení a zákazy dané v zájmu ochrany
…
Na žádost uživatele honitby může orgán státní správy myslivosti, zejména v době hnízdění, kladení a odchovu mláďat nebo provádění lovů, nařídit přiměřené omezení nebo zákaz vstupu do honitby nebo jejich částí, omezení jízdy koňmi a tažnými psy a omezení jiných sportovních nebo zájmových činností.
…
§10
Povinnosti vlastníků domácích a hospodářských zvířat a vlastníků pozemků
Je zakázáno vlastníkům domácích zvířat, včetně zvířat ze zájmových chovů a zvířat z farmových chovů zvěře, nechat je volně pobíhat v honitbě mimo vliv svého majitele nebo vedoucího. V případě usmrcení toulavých psů a koček, zdivočelých hospodářských zvířat a zvířat z farmových chovů zvěře za okolností uvedených v §14 (potřebná část citovaná níže), může jejich vlastník požadovat náhradu škody jen tehdy, dokáže-li, že k jejich usmrcení za těchto okolností nedošlo.
Při obhospodařování pozemků, jejich ohrazování při pastvě a podobně, jsou vlastníci, popřípadě nájemci pozemků, povinni dbát, aby nebyla zvěř zraňována nebo usmrcována …
§14
Oprávnění myslivecké stráže
Myslivecká stráž je oprávněna … odejmout osobám (přistiženým v honitbě neoprávněně lovit zvěř, či odvážet zvěř v dopravním prostředku) střelnou zbraň nebo zakázanou loveckou výzbroj, chycenou, ulovenou nebo přepravovanou zvěř, popřípadě i loveckého psa a fretku, a vykázat je z honitby…
Myslivecká stráž je oprávněna usmrcovat v honitbě toulavé psy, kteří mimo vliv svého vedoucího ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení pronásledují zvěř. Toto oprávnění se nevztahuje na psy ovčáckých a loveckých plemen, na psy slepecké, zdravotnické, záchranářské a služební; usmrcovat kočky potulující se v honitbě ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení…
Myslivecká stráž je oprávněna usmrcovat po předchozím oznámení místně příslušnému obecnímu úřadu zdivočelá hospodářská zvířata a dále volně se pohybující označená zvířata z farmových chovů zvěře ve vzdálenosti větší než 200m od nehonebního pozemku, na němž je farmový chov provozován. …
Myslivecká stráž, která usmrtila psa nebo kočku, zdivočelé hospodářské zvíře nebo označené zvíře z farmového chovu zvěře, je povinna o tom neprodleně informovat jeho vlastníka, pokud je známý, a sdělit mu místo usmrcení zvířete a popřípadě jej na toto místo doprovodit.
§35
Myslivecké hospodaření a lov, myslivecký hospodář
…
Myslivecký hospodář je při své činnosti oprávněn … usmrcovat toulavé psy a kočky, další zvířata škodlivá v myslivosti, zdivočelá domácí zvířata a volně se pohybující zvířata z farmových chovů zvěře podle §14 (potřebná část citovaná výše), vést společné lovy, požadovat předložení dokladů loveckých psů…
§44
Používání loveckých psů a loveckých dravců
Vlastník honitby je povinen držet a v honitbě používat lovecké psy. Loveckým psem se rozumí pes loveckého plemene uznaného Mezinárodní kynologickou federací (FCI) s průkazem původu, který složil příslušnou zkoušku z výkonu. Potvrzení o složené zkoušce vystavené jejím pořadatelem je veřejnou listinou.
…
(pozn.: … - znázorňují část textu v daném paragrafu, který se však psů, koček a koní netýká)