Stejně jako minule začneme nejdříve popisem překážek podle zkušebního řádu.
Průměr vnitřního otvoru kruhu je min. 38 cm a max. 60 cm. Jako materiál pro výrobu kruhu se doporučuje motocyklová pneumatika, polystyrenový záchranný kruh nebo pogumovaná textilie. Spodní vnitřní část zavěšeného proskokového kruhu musí být z bezpečnostních důvodů vyplněna. Zavěšení kruhu musí být pružné. Pevné zavěšení není povoleno. Překážka musí být natolik stabilní, aby ji pes nemohl lehce povalit. Vyložení stojanu (základ) musí být dlouhé 2 metry, po jednom metru na obě strany. Na parkuru musí být proskokový kruh zařazen tak, aby náběh na něj byl v přímém směru. Vzdálenost středu proskokového kruhu od země je pro jednotlivé kategorie následující:
Medium - M a small S 55 cm, large - L 80 cm.
Pro ty, co si nemohou dovolit výrobu celé překážky, opět malá rada na “přírodní překážku”. Motocyklovou starou pneumatiku určitě nebude problém najít, dvě tyče, nebo silné větve také ne. Potom už stačí zatlouct tyče na šířku pneumatiky do země, proděravět z boku pneumatiku na třech místech na každé straně, dírami provléct provaz a přivázat pneumatiku po stranách k tyčím. Spodek pneumatiky oblepte kobercovou páskou a máte cvičný kruh.
Zezačátku umístěte kruh téměř k zemi, aby pes mohl kruhem pouze proběhnout. Nechejte psa na jedné straně a sami přejděte naproti psovi (pokud pes neumí povel zůstaň, poproste někoho, aby vám psa přidržel). Prostrčte ruku s pamlskem nebo s hračkou až ke psovi a s povelem skrz hop (kruh hop, nebo nějakým jiným povelem) lákejte psa k sobě a zároveň couvejte, aby měl pes dostatek prostoru ke skoku nebo k projití překážky. Pokud pes překážku překoná, odměňte ho pochvalou, pamlskem nebo hračkou. Postupně při tomto nácviku zvětšujte vzdálenost psa před překážkou i svou za překážkou a kruh mírně zvedejte od země tak, aby pes musel kruhem skočit a ne jen projít. Jakmile tuto část nácviku pes zvládá bez problémů, přejděte k druhé a tou je vysílání psa do kruhu vpřed. Přidržte si psa za obojek a prohoďte kruhem pamlsek nebo hračku a zároveň psa vyšlete s povelem pro skok vpřed. Stůjte jednou vpravo a jednou vlevo od psa. Také můžete využít pomocníka k tomu, aby psa lákal za překážkou nebo za překážku umístěte viditelně pamlsek nebo hračku. Potom se postupně začněte od psa vzdalovat do boků, stejně jako při nácviku jednoduché skokové překážky. Při procvičování používejte obě metody -- tj. přivolávání psa skrz k sobě i vysílání psa vpřed. Pokud psovi nedělá proskakování kruhu žádný problém, můžete začít kombinovat kruh se skokovou překážkou. Umístěte překážku na 5 - 6 kroků před kruh i za kruh nebo dejte kruh na začátek a dvě překážky za něj, anebo nějakou jinou variantu. Důležité ovšem je, aby pes do kruhu skákal vždy přímo, tzn. že kruh na parkuru nemůže stát v zatáčce.
Pokud budete trénovat na předpisové překážce, může se vám stát, že pes proskočí mezi kruhem a bočnicí překážky nebo kruh podleze. Pokud se to stane jen vyjímečně, tak se nic nestane - prostě vraťte psa před překážku a skok opravte. Pokud by se tyto chyby opakovali častěji - bude potřeba se vrátit k počátečním krokům nácviku a upevnit správné proskakování kruhu.
Za odmítnutí překonání překážky na parkuru se považuje, pokud pes neproskočí kruhem. Dotek kruhu při proskakování chybou není.
Je sestaven ze dvou až pěti elementů, které jsou od sebe stejnoměrně vzdáleny. Šířka prvků je 120 cm, hloubka je 15 cm, výška nejnižšího je 15 cm, nejvyššího 28 cm a jsou mírně skosené. Prvky musejí být lehce shoditelné. Všechny čtyři rohy kompletní překážky jsou označeny tyčemi vysokými 120 cm bez ostrých hran. Vzdálenost tyčí od krajních elementů musí být do 10 cm. Na parkuru musí být skok daleký zařazen tak, aby náběh na něj byl v přímém směru. Délka skoku dalekého je pro jednotlivé kategorie následující:
small S 40 cm - 50 cm (2 až 3 elementy)
medium M 70 cm - 90 cm
large L 120 cm - 150 cm (4 až 5 elementů)
Elementy musí být řazeny od nejnižšího k nejvyššímu s tím, že vždy je použit element nejnižší.
Tak to je oficiální popis překážky. Pro výrobu “Udělej si sám” potřebujete pilku na dřevo a dřevěné prkno, které nařežete na potřebnou délku (2 až 5 ks), dřevěné špalíky, na které prkna položíte (ti co to zvládnou i přibijí hřebíky), čtyři tyčky nebo rovné větve zešpičatělé na jednom konci, které zapíchnete do země na každém rohu překážky a je to hotovo.
Nácvik této překážky je téměř stejný jako u jednoduché skokové překážky. Začněte jedním elementem a až pes pochopí, že má prkno přeskočit, přidejte druhý, popřípadě další. Vymyslete si povel pro překážku (např. protažené Hop, hopláá nebo Dálka) a vyslovte povel vždy před tím, než pes překážku překoná. Opět psa nejdříve lákejte za překážkou na pamlsek nebo na hračku a potom psa vysílejte vpřed přes překážku. S nácvikem nespěchejte a používejte delší dobu méně elementů nebo kratší vzdálenost pro překonání překážky, než je předepsáno zkušebním řádem. Štěňatům budou bohatě stačit jeden nebo dva elementy několik měsíců.
Stejně jako u kruhu platí pravidlo, že pes musí mít na dálku přímý náběh, takže ho nenuťte ke krkolomným skokům z boku.
Chybou je, pokud pes element shodí nebo prošlápne mezi elementy, trestnými body za odmítnutí překonání překážky je potrestán pes, který překážku přejde, přeběhne, skočí vedle nebo vyskočí do strany. Při odmítnutí musí pes překonat překážku znovu a správně.
Nezapomeňte na bouřlivé pochvaly při správném překonávání překážek a na pravidlo, že psa při výcviku nepřetěžujeme. Pokud se vám něco nedaří, zkuste to druhý den nebo třeba až za měsíc. Určitě to půjde lépe!!!
Jestli máte alespoň dvě nebo tři skokové překážky, můžete je už kombinovat s kruhem a dálkou v rovinkách. Když spolu zvládnete např. kombinaci: překážka, dálka, překážka, kruh, překážka, udělali jste velký kus práce a máte důvod k oslavě!
Příště si probereme slalom.
Přeji Vám hodně úspěchů při výcviku.