Do rokycanského záchranného centra sloužícího jako středisko první pomoci pro zraněné, nemocné či jinak handicapované živočichy z okresu Rokycany, Rakovník a Beroun byla převezena labuť velká.
Do nesnází se dostala společně s dalšími dvěma na rybníce Labutinka v Oseku nedaleko Rokycan, kde díky mimořádně rychlému ochlazení přimrzly. Díky všímavosti paní Aubrechtové se rokycanští ochranáři vydali na místo, aby labutě zbavili ledového vězení. I přes mimořádně rychlou záchrannou akci jedna labuť nepřežila, druhá byla převezena do záchranné stanice a pouze třetí labuť byla vypuštěna na přirozeném zimovišti na řece Berounce. Labuť, která se nyní léčí u ochránců přírody ve Švermově ulici v Rokycanech, zde několik dní zůstane a po zotavení a odčervení bude vypuštěna též na zimovišti vodních ptáků na řece Berounce v Plzni - Doubravce do míst, kde řeka nezamrzá ani v největších mrazech. Navíc jsou na tomto místě labutě, ale i ostatní přezimující vodní opeřenci přikrmováni. Zajímavostí je, že na tomto místě přezimuje každoročně zhruba dvě stě labutí. Kromě nich se zde zdržují kachny divoké, lysky černé, potápky malé a kormoráni velcí. Máme-li štěstí, můžeme zde pozorovat slípku zelenonohou, ledňáčka říčního, morčáka velkého či hohola severního - vzácné severské kachny, která k nám přilétají zimovat. V loňském roce zde dokonce byl pozorován i samec morčáka bílého. I přesto, že se v těchto dnech začíná o slovo hlásit paní zima, doporučujeme všem vypravit se na procházku právě k zimovišti vodních ptáků, kde můžete pozorovat řadu zajímavých ptačích opeřenců, se kterými se u nás lze setkat pouze v tomto období. Dobré je kromě dalekohledu a určovacího klíče vzít i kousek chleba či tvrdého pečiva k obohacení jídelníčku těchto v zimě strádajících opeřenců, kteří se na jaře opět rozletí do svých domovů - hnízdišť na nejrůznějších místech republiky.
Případ přimrzlých labutí však není ojedinělý. Rokycanští ochránci přírody i v tomto nepříznivém počasí vyjíždějí několikrát denně, aby pomohli zvířátkům. Řada lidí si však myslí, že labutě sedící na ledě jsou přimrzlé. Ne vždy je to pravda. Někdy labutě pouze odpočívají a při překonání bezpečné vzdálenosti člověkem ulétají či se zvednou. Proto budete-li kontaktovat záchranáře, pečlivě se přesvědčete, zda-li jsou skutečně přimrzlé a potřebují lidskou pomoc. Je pak zbytečné jet několik kilometrů naprosto zbytečně, když můžeme pomáhat jinde.
Rokycanská záchranná stanice živočichů slouží především jako první pomoc volně žijícím živočichům z okresů Rokycany, Rakovník a Beroun. Ti jsou po ošetření vypuštěni zpět do přírody nebo ponecháni v expozici trvale handicapovaných živočichů. Kontaktní telefon v případě potřeby je 371 722 686 nebo 603 239 922.
Máte-li pocit, že chcete naši práci pomoci či jí zdokonalit, zašlete nám finanční prostředky na provoz tohoto ojedinělého a potřebného zařízení, které je veřejností kladně hodnoceno. Jakékoli finanční částky očekáváme na č.ú. 842421389/0800 zřízeného u pobočky České spořitelny, a.s. v Rokycanech.