Organizace sportu pony v České republice je stále v začátcích. Měli jsme zde již možnost sledovat vznik několika organizací, které se zabývají chovem i sportem pony a malých koní. Naše oči se však i nadále upírají na západ - pro zkušenosti, pro inspiraci, pro tradici. Pojďme se tedy podívat do Velké Británie, kde Pony Klub existuje již několik desítek let a kde je jezdectví takřka národním sportem.
Britský pony klub podporuje mladé lidi v ježdění na koni a v jezdeckém vzdělávání tak, aby se těšili ze všech druhů sportů, které jsou spojeny s koňmi a s jezdectvím. Zajišťuje výuku jezdectví a vštěpuje členům správnou péči o jejich zvířata. Podporuje nejvyšší ideály sportovního chování, vlastenectví a věrnosti a tím pěstuje sílu charakteru a sebedisciplíny.
Členství je otevřeno chlapcům a dívkám mladším 21 let. Řádní členové jsou ti, kteří nedosáhli věku 18 let na začátku aktuálního roku a přidružení členové jsou ti, kterým je 18 let a více. Členství se ukončuje na konci roku, ve kterém se člen stává 21letým.
Ve Spojeném království Velké Británie je 367 poboček tzv. větví Pony klubu a 1812 větví existuje v zahraničních zemích, jimiž jsou Austrálie, Bahrain, Botswana, Hong Kong, Irsko, Jihoafrická republika, Kanada, Keňa, Kypr, Německo, Nizozemí, Nový Zéland, Saúdská Arábie, USA a Zimbabwe. Každá větev zahrnuje předepsanou oblast země a je organizována ve shodě s cílem a pravidly Pony Klubu. V loveckých oblastech je větev (pobočka) známa podle názvu honitby, v jejíž oblasti působí, v nehonební oblasti větev obvykle nese jméno města nebo význačného místního rysu.
Větve (pobočky) jsou na sobě nezávislé, s vlastní samosprávou a soběstačností. Jsou spravovány dobrovolným oblastním komisařem pomáhajícím v lokální pobočkové komisi.
Centrála Pony klubu je v Britském jezdeckém centru (The British Equestrian Centre) ve Stoneleigh, odkud jsou spravovány záležitosti Pony klubu pomocí rady Pony klubu, která je střídavě podmíněna kontrole a správě Britské jezdecké společnosti (The British Horse Society). Rada se skládá z dvanácti členů jmenovaných do úřadu společností a jeden zvolený zástupce z každé oblasti. Každý její člen slouží po dobu tří let.
Páteří Pony Klubu je pracovní sjezd, který je zařizován oblastními komisaři tak často, jak je to během roku možné. Na každém sjezdu jsou předkládány informace z jezdectví, sedlářství nebo ze správy pony, kombinované s jezdeckými hrami a sporty. Jsou ovšem také pořádány sjezdy bez koní.
Od členů je požadováno, aby aktivně svou účastí podporovali pracovní sjezdy své větve (pobočky). Zanedbání může vést k ukončení členství.
Dalším pevným programem Pony klubu jsou přednášky, filmové ukázky, návštěva psinců, chovných koňských farem a dalších míst, která jsou středem zájmu, koňské show, lovecké zkoušky, speciální dětské setkání loveckých psů, letní tábory a jízdní expedice.
Dalšími událostmi, které podporují týmovou práci a hrdost v jednotlivých pobočkách a jsou zároveň velmi populární jsou: mistrovství jízdních zkoušek, mistrovství her na koni, turnaj v pólu, tetratlon (čtyřboj, který zahrnuje jezdectví, běh, střelbu a plavání) pro chlapce a děvčata, mistrovství v show skákání, mistrovství v drezuře a mistrovství v pólokrosu.
Pro povzbuzení ke vzdělávání jsou Pony klubem udělovány členům výkonnostní osvědčení - certifikáty, které jsou rozděleny do sedmi standard: A, H, B, C+, C, D+ a D, z nichž nejvyšší je A a nejnižší je D. Očekává se, že se každý člen pokusí o získání těchto certifikátů. Pro certifikát C je například spolu s jinými znalostmi nutný i test bezpečnosti jízdy na silnici.
Členové se přihlašují do Pony klubu přes jednu z větví, obecně přes tu nejbližší jejich domovu. Přihlašuje se oblastnímu komisaři nebo sekretářce pobočky. Přihláškový formulář můžete ale obdržet i v centrále. Členové si zaplatí poplatky pouze u jedné větve a toto členství, v jakékoliv větvi Pony klubu, tvoří členství v Pony klubu jako v celku.
Vstupní poplatek je jedna britská libra a je splatný do příslušné větve. Roční poplatek je devatenáct britských liber padesát pencí a je opět splatný do příslušné větve. Maximální předplatné pro jednu rodinu je čtyřicetpět liber padesát pencí.
Členové a přidružení členové jsou automaticky pojištěni pro Zákonné odpovědnosti třetí strany (Third Party Legal Liability), vycházející z jejich jezdeckých aktivit až do dvou miliónů britských liber. Politika pojištění Pony Klubu široce odškodňuje každou osobu působící v oficiální funkci v zastoupení klubu.
Pravidla Pony klubu požadují, aby každý člen, pokud se účastní aktivit Pony klubu, nosil jezdecký oděv. Ten zahrnuje vyztužený jezdecký klobouk nebo čepici kvůli ochraně hlavy a splňující bezpečnostní standard. Klobouk by měl padnout pevně, ale pohodlně a musí být zabezpečen popruhy. Dále jezdecké sako nebo tričko své pobočky a dlouhé jezd. kalhoty s koženými nebo jodhpurovými botami, nebo krátké jezdecké kalhoty s koženými nebo gumovými jezdeckými botami, vhodnou košili a oficiální Pony klubovou vázanku. Neočekává se nové oblečení, ale co je nošeno, musí být čisté, upravené a úhledné.
Klubový symbol - znak rozdává členům jejich větev a měl by být nošen na shromážděních, přehlídkách, na lovech a při všech příležitostech, kdy se setkávají členové. Variace tohoto symbolu je k dispozici i pro přidružené členy.
Klubová vázanka je pruhovaná v barvách purpurová, světle modrá a zlatá a smí být nošena všemi jen náležitě zaregistrovanými členy. Existuje také tmavomodrá vázanka s výšivkou symbolů Pony klubu, která smí být nošena jen přidruženými členy a úředníky.
Pro člena je vlastnictví poníka vhodné, ale ne nezbytné. Ačkoliv Pony klub nemůže sám poskytnout poníky pro členy na ježdění, mnoho členů si najímá poníky z jezdeckých škol ve své oblasti, což jim umožňuje účastnit se pravidelných závodů. Na Pony klubových závodech a událostech není povoleno jezdit na ponících, kteří: jsou příliš mladí nebo zesláblí velkým stářím, jsou nemocní, hubení či chromí, jsou nebezpeční pro své jezdce nebo pro ostatní členy nebo jejich poníky. Členové, kteří si přejí přivézt na závody hřebce, musí napsat oblastnímu komisaři a obdržet písemné povolení. Očekává se, že všichni poníci budou na závodech důkladně vyhřebelcováni a ustrojeni. Postroj musí poníkovi padnout a být v dobrém stavu.
Základní cíle Pony klubu jsou podobné těm, které mají ostatní velké dobrovolné mládežnické organizace, tedy podporovat fyzický, duševní a duchovní vývoj mladých lidí. Oblastní komisaři a instruktoři by si měli být vědomi jak těchto cílů, tak i toho, že Pony klub jedinečně přispívá do Mládežnických úřadů (Youth Service) jak v Británii, tak v zahraničí. Kontakt s jinými mládežnickými organizacemi a kluby je hodnotný a může být užitečně podporován pobočkami na místní bázi. Pony klubu byl udělen titul ústavodárného člena Národního koncilu pro dobrovolné mládežnické úřady (N.C.V.Y.S.). Tento Národní koncil je uznaným úřadem pro všechny mládežnické organizace ve Velké Británii.
Britská jezdecká společnost (The British Horse Society) je uznána Oddělením pro vzdělání a vědu (Department of Education and Science) jako Národní organizace podporující sportovní ježdění ve Velké Británii. Pobočky Pony klubu jsou proto oprávněny požadovat pomoc od různých úřadů na základě skutečnosti, že jsou dobrovolnou mládežnickou organizací (členem N.C.V.Y.S.) a jsou juniorskou pobočkou Britské jezdecké společnosti. Pony Klub je proto v užitečném kontaktu s těmito organizacemi: Sportovní výbor, Asociace mládežnických ubytoven, Národní společnost, Lesní komise a Komise národních parků, Závodní kursy a Přehlídkové výstavní pozemky, Juniorské sekce jezdeckých klubů.