Slalom Slalom je určitě nejpopulárnější překážka pro diváky, ale pro některé týmy je to spíše nepříjemná část parkuru.
Slalom je určitě nejpopulárnější překážka pro diváky, ale pro některé týmy je to spíše nepříjemná část parkuru. Jeho nácvik je dlouhodobá záležitost a určitě ne tak jednoduchá, jako naučit psa přeskočit překážku. Vyžaduje hodně trpělivosti a častý trénink. Metod nácviku je hodně a já se vám pokusím vysvětlit alespoň jednu.
Počet tyčí je sudý - 8, 10, nebo 12. Jejich výška je v rozmezí 100 až 120 cm. Tyče mají průměr 3 až 5 cm, jsou pevně umístěné v rovné neměnné řadě a jsou od sebe vzdáleny 50 - 65 cm. Musí být zachován stejný rozestup mezi tyčemi po celé délce slalomu. Zpravidla se používá slalom s 12-ti tyčkami. Slalom musí být pevně fixován, aby se v průběhu závodu neměnila jeho pozice.
Nácvik slalomu na cvičišti začínáme obvykle na 6 tyčích. Vy si můžete zapíchnout do země proutky ve výše uvedené vzdálenosti a začít trénovat (pro snadnější nácvik si tyčky zkraťte). Důležitý je náběh do slalomu: Pes musí mít při nabíhání první tyčku vždy po svém levém boku a je jedno, z které strany psovod psa ve slalomu doprovází.
Nám se osvědčila metoda couvání před psem. Posadíte psa tak metr před slalom a nachystáte se ke druhé tyčce čelem ke psu. V ruce by jste měli mít něco hodně dobrého a voňavého, nebo oblíbenou hračku psa, z které by měl ovšem vykukovat jenom kousek, aby ji pes nemohl chytit.. Potom s povelem slalom (nebo jakýmkoliv jiným) lákáte psa do první branky, ruku proplétáte mezi tyčkami a zároveň couváte až ke konci slalomu. Důležité je, aby jste psovi neuhýbali rukou dřív, než je alespoň předními nohami za středovou čárou slalomu. Na každou branku použijte povel - např. tam - sem, tam - sem, nebo sla-lom, sla-lom, nebo si nějaký vymyslete sami. Nikam nespěchejte - zpočátku není důležitá rychlost, ale pravidelnost pohybů. Na konci slalomu nezapomeňte na bouřlivou pochvalu. Střídejte strany pro vedení psa. Při tréninku udělejte slalom tak 2 - 3 x na každou stranu. Slalom musíte tzv. “dostat do těla” vy i pes. Až si budete jistější ve vedení psa v slalomu a pes pochopí, co se od něho očekává, trénujte na plném počtu tyček a zvyšujte rychlost. Pokud pes dělá ve slalomu chyby, neopravujte je uprostřed slalomu, ale raději se vraťte a udělejte znovu celý slalom od začátku. Myslete na to, že pes má mít z překonání překážky radost, takže pokud se vám nácvik nebude dařit, raději ho nechte na jindy. Jednoho dne zjistíte, že to psovi tzv. “seplo” a už nepotřebuje moc vaší pomoci při slalomování, v tom případě se zkuste otočit dopředu a doprovázet psa vedle něho. Připravte se však na to, že to může trvat i pár týdnů nebo měsíců. Ale výsledek stojí za to!
Pokud jste dospěli do té fáze, že pes probíhá slalom vedle vás a bez chyb, musíte ho naučit, aby do slalomu nabíhal i bez vaší pomoci (někteří pejsci jsou opravdu rychlí a vy s nimi na parkuru prostě nemůžete být všude!). Postavte před slalom skokovou překážku a snažte se, aby byl pes před vámi a musel si najít tu správnou díru do slalomu sám. Pokud se mu to podaří, tak ho hlasem pochvalte a povzbuďte a dokončete slalom vedle něho. Pokud se to nezdaří, tak ho v žádném případě nekárejte ani netrestejte, stačí říct vesele nenene! a zkusit to znovu. Můžete taky zkusit psovi utéct dopředu, nebo se vzdalovat do boku. Ale to už je opravdu jen pro ty, co slalom perfektně zvládají.
Když budete slalom trénovat často a trpělivě, tak ho určitě zvládnete. Je to překážka, kterou si na vycházce můžete pokaždé vyrobit. To u tunelů to bude s výrobou horší, ale i pro ty mám typy na domácí výrobu - ale to až příště.
Všem čtenářům Fauny přeji hodně radosti a úspěchů při výcviku a hlavně zdraví v roce 2003.