Co vlastně skrývá sportovní westernové ježdění, ptají se mnozí.
Jeden si představí dynamickou jízdu kolem barelů, jiný otevírání branky v trailu. Dalšímu se vybaví práce odvážných kovbojů s dobytčaty. Pravdu mají všichni. Moderní jezdecký sport nazývaný Western riding skutečně vyniká rozmanitou skladbou disciplín. Nejen proto je vhodný téměř pro všechny věkové kategorie - ti starší a opatrnější z nás se mohou realizovat v méně adrenalinových, ale přesto jezdecky náročných soutěžích typu trail, western pleasure, horsemanship a dalších. Názvy soutěží i jejich rozdělení do kategorií je stejně jako westernové ježdění převzato z Ameriky - ať už jezdíte v ČR, Německu nebo třeba v Itálii. Nyní si vyjmenujeme základní westernové disciplíny a kategorie, jak je uvádí Pravidla Western Riding Clubu ČR (zkr. WRC). Jednotlivé soutěžní disciplíny se dále dělí do tříd dle věku a zkušenosti jezdců a také dle stáří koní. Pro úplnost musím dodat, že vedle WRC u nás existují i jiné organizace zaměřené na westernové ježdění : Reiningová asociace (CZRHA), Paint Horse Club ČR, Appaloosa Horse Club CZ, Czech Quarter Horse Asociation, WI - Rodeo Corral a další - jejich pravidla soutěží rovněž vychází z těch, která používají “mateřské” organizace ve Spojených státech. Podobnost všech pravidel také vůbec není náhodná. Bylo by víc než pošetilé vymýšlet vymyšlené a dávno osvědčené.
(pro lepší orientaci jsem si je dovolila rozdělit do čtyř skupin a každou tak trochu laicky popsat - v příštích dílech si je postupně představíme)
a) předváděcí (nebo také přiježděnostní)
Reining (westernová “drezurní” úloha ve cvalu, s předepsanými prvky)
Freestyle Reining (reining s vlastní hudební choreografií)
Western Pleasure (předvedení chodů koně v jízdárenské skupině)
Trail (překonávání rozestavěných překážek v předepsaném chodu)
Western Horsemanship (krátká úloha k předvedení ovládání koně)
Western Riding (předvedení schopnosti koně v úloze s cvalovými přeskoky)
Superhorse (kombinovaná soutěž)
Showmanship at Halter (předvedení koně na ohlávce)
b) rychlostní
Barrel Race (jízda kolem 3 sudů)
Pole Bending (slalom mezi tyčemi)
Stake Race (jízda kolem kůlů) - pouze pro mládež do 13 let
c) dobytkářské
Cutting (oddělování telete od stáda)
Working Cow Horse (práce s teletem podél hrazení)
Team Penning (zahánění dobytka do ohrady)
d) westernové hry
- soutěže na čas a zručnost, bez bodování, jen pro zpestření
Flag Race (vlajkový závod)
Boot race (boto stroj)
Ribbon Race (stuhový závod)
Katalog race (katalogový závod)
Keyhole race (klíčová dírka)
Nez Perce Stake Race (stejkový závod)
Rope Race (provazový závod)
Mládež - bývá někdy ještě rozdělena na kategorie mládež od 11 do 13 (u disciplíny Showmanship at Halter už od 6 let) a od 14 do 18 let
Začínající - jezdci, kteří v posledních dvou letech nedosáhli umístění do 3.místa nebo zkušení jezdci na začínajícím koni starším 5 let, který startuje prvním rokem
Amatér - jezdci, kteří netrénují za úplatu a nepředvádí koně třetích osob (zkráceně řečeno)
Otevřená- třída otevřená také pro profi jezdce a mládež od 14 let
Junior - mladí koně 3 - 5 let
Senior - 6ti letí a starší koně
All Ages - bez rozdílu věku
Začínající - 4letí a starší koně
Některé disciplíny nejsou otevřené pro profi jezdce a vyskytují se jen v amatérských a mládežnických třídách -- např. Showmanship či Western Horsemanship. U obou z nich je při hodnocení kladen důraz zejména na výkon vodiče či jezdce, kůň je jakousi živou (byť krásnou a šikovnou) “rekvizitou”. Podle věku koně a jednotlivých tříd se také liší předepsaná výstroj, zejména uzdění a vedení koně - obouručně na kroužkovém udidle a hackamore či jednoručně na páce.
Oficiální westernové závody pořádají jednotlivé oblastní sekce Western Riding Clubu od jara až do podzimu a to v rámci téměř celé ČR. Soutěžící kůň musí být registrován u WRC s platnou známkou pro daný rok. Co se týče jezdců, podmínkou pro jejich start na WRC soutěžích je členství v klubu (WRC nebo jiné řádně registrované organizaci) a westernová licence (které předchází zkouška z praktické ukázky jízdy i testu znalosti pravidel) a to v každé kategorii soutěží - A, B i C.
Vstupní soutěže typu C jsou určeny především začínajícím jezdcům a koním, kladou také o něco menší nároky na pořadatele (nemusejí být vypsány všechny disciplíny, nemusí být zajištěno boxové ustájení, pískové opracoviště atp.). Regionální soutěže kategorie B jsou již náročnější co do vypsaných úloh i podmínek, ale zároveň jsou pro jezdce kvalifikací na Mistrovství republiky. Typem A se označují soutěže národní a mezinárodní. Vrcholem sezóny je Mistrovství ČR, které se vypisuje zvlášť pro mládež do 18 let a dospělé. Jezdci startující na MR musí splnit kvalifikační podmínky, které pro daný rok klub stanoví. Na soutěžích typu A, B a MR získávají jezdci navíc v jednotlivých disciplínách body za umístění, které se započítávají do celoročního šampionátu. O počtu bodů rozhoduje nejen získané pořadí, ale také množství “soupeřů” v dané soutěži. Šampióni sezóny bývají vyhlášeni vždy následující rok při Valné hromadě členů WRC. Ta letošní se bude konat 15. 2. v Country Saloonu penzionu Pamír ve Zbýšově u Brna. Bližší informace najdete na www.wrc.cz.
V příštích dílech si povíme něco o westernové výstroji, výběru koně, ale také vám přineseme kalendář soutěží v roce 2003, rozhovory se známými trenéry, kontakty na regionální sekce WRC a další užitečné informace. V každém díle si také představíme jednu westernovou disciplínu, takže se - přátelé westernu - máte ve Fauně na co těšit.