Každý, kdo chová živé tvory, a není vůbec podstatné o jaké se jedná, se často setkává s různými zdravotními problémy. Nebývá snadné určit příčiny a dle toho aplikovat vhodné léky.
Já jsem se o ptáky začal zajímat právě před 70. roky a jejich chovu se věnuji od r. 1935. Postupně jsem získával zkušenosti z odborné literatury, z každodenní péče o svěřence a také o předcházení nemocem a pokud se vyskytly, jak a čím je léčit. Často se na mne obraceli kolegové se žádostí o rady. Cenil jsem si tohoto projevu důvěry, snažil jsem se podle možnosti tazatelům vyhovět. Uvedu jeden příklad.
Kolega si od svého známého zakoupil dva mladé barnardy, které okamžitě umístil do venkovní voliéry. Zpočátku se zdálo, že je všechno v pořádku, ale zanedlouho začal jeden z ptáků odmítat veškeré druhy semen a zajímal se pouze o piškoty a o jablka. Jablek zkonzumoval hravě denně i tři kusy. Barnard měl řídký, žlutě zbarvený trus, stále posedával a nápadně hubnul. První podezření padlo na střevní parazity, což se po nasazení anthelmintika opravdu potvrdilo. Bylo také provedeno bakteriologické vyšetření, které však bylo negativní. Barnad byl z voliéry přemístěn do klece v bytě a chovatel se rozhodl pro přikrmování kaší, kterou si připravoval z různých drcených semen s přídavkem vitamínů řady B-komplex a také energetikum Glukosum Spofa inj., nepatrným množstvím bílého jogurtu nebo kouskem netučného tvarohu.
Nepochybuji o tom, že při stanovení a dodržování přiměřených dávek tohoto krmení dojde k uzdravení barnarda, jehož zažívací trakt byl jednostranným krmením silně narušen.
Pamatuji se, že se v mém chovu vyskytl podobný případ, který zde popíši.
Papoušek nádherný, jehož hlavním krmením byla slunečnice, si z ničeho nic oblíbil vaječnou míchanici a všechno ostatní odmítal. Snad bral trochu naklíčeného prosa a pšenice, ale spíš to vypadalo, že se v tomto zrní jen přehrabuje. Nejdříve jsem měl radost, že papouškovi míchanice chutná a proto jsem “dopřával” a dávky ještě zvyšoval. Dlouho jsem netušil, že vlastně papouškovi tím škodím. Obavy jsem o něj začal mít když začal posedávat, měl řídký nepříjemně páchnoucí trus a také hubnul. Dal jsem vyšetřit trus a přes to, že nebyli zjištěni ani paraziti a ani baktérie, začal jsem podávat lék Chloramfenikol podle předepsaných dávek. Ke zlepšování stavu nedocházelo.
Celou situaci jsem zvážil a v prvé řadě jsem téměř přestal dávat míchanici, denně jsem podával čtvrtku jablka a současně malý kousek odtučněného tvarohu. Do pitné vody jsem přidával dezinfekci Cholesol. Na krmítku byla stále semena naklíčená a suchá, jak je dávám stále všem svým papouškům. Potěšilo mne, že se stav papouška nádherného pozvolna zlepšoval, trus byl pevnější a už tolik nezapáchal. Spotřeba nabízených semen stále stoupala a papoušek se opět zajímal o slunečnici. Byl čilý a pohyblivý jako dříve. Při pravidelných kontrolách jsem konstatoval, že se svalovina prsou opět vyplňuje. Pro mne bylo radostným konstatováním, že se papoušek uzdravuje a že se mi zřejmě daří napravit chybu ve výživě, kterou jsem sám zavinil.