Nácvik kladiny si probereme jako první ze “zónových překážek”. Všechny překážky s kontaktními zónami musí mít neklouzavý povrch (dřevo nebo guma je ideální). Kontaktní zóny na překážkách musí být barevně odlišeny na vrchní straně a na úzkých bocích. Doporučuje se použití barev nezaměnitelných s nejobvyklejšími barevnými rázy psů (modrá, červená, zelená …). Tyto překážky nesmí být zařazeny jako první nebo poslední na trati.
Výška kladiny je od 120 do 135 cm, šířka 30 cm. Délka každé části 360 - 420 cm. Nástupná a sestupná část musí být tak zajištěna nebo zabezpečena, aby nedošlo k samovolnému odpojení. Nástupné a sestupné rampy mohou být opatřeny malými lištami připevněnými v pravidelných odstupech asi 25 cm. Lišty usnadňují nástup na překážku a zabraňují případnému sklouznutí. Lišty jsou 20 mm široké, od 5 mm do 10 mm vysoké se zaoblenými hranami. Na nástupné a sestupné části ramp musí být v délce 90 cm, měřeno od země, vyznačena kontaktní zóna. V odstupu 10 cm od kontaktní zóny nesmí být žádná lišta. Kladina musí být stabilní.
Tolik popis překážky ze zkušebního řádu Agility.
Kontaktní překážky patří k těm složitějším pro nácvik. Pokud se pes hned od začátku nácviku nenaučí správně a spolehlivě probíhat kontaktní zóny, bývá s nimi později problém. Na kladině jsou dvě kontaktní zóny - nástupná a sestupná, pokud na zónu pes nestoupne viditelně alespoň jednou tlapou, rozhodčí vám odpískne chybu. Když se nedotkne ani jedné zóny, tak máte dvě chyby a to už je mnoho. Proto se hned od začátku nácviku soustřeďte na to, aby pes probíhal obě zóny.
Opět je několik způsobů pro nácvik této překážky. Zezačátku seznamujeme psa s kladinou rozloženou na zemi nebo jen mírně vyvýšenou nad zemí. Psa máme připoutaného na vodítku a vedeme ho pomalu přes celou kladinu. Pokud se pes na kladině bojí, je dobré ho přidržovat pod bříškem a na kladinu mu dávat nějaké voňavé pamlsky.
Jakmile pes přechází kladinu sebejistě a bez problémů, začneme se věnovat zónám. Jedna z možností, jak psa přinutit, aby na zónu stoupnul, je pokládat na zónu pamlsky - nevýhodou této metody je to, že když jednou pamlsek na zónu nedáte, může se vám stát, že jej pes bude hledat neúměrně dlouho. Jako pamlsky musíte používat něco, co pes nebude dlouho kousat a co mu nezaskočí (malé kolečko párečku bude nejlepší). Pamlsky musíte dávat v nácviku ve většině případů, jinak tato metoda nemá účinnost a pes brzy prokoukne, že ho podvádíte.
Jako další způsob se používají tzv. oblouky (ohnutý drát), které se zapíchnou nad zónu a kterými pes musí proběhnout. Při této metodě musíte postupovat opatrně, aby se pes nezranil. Zpočátku si vyrobíte oblouky velké a výrazné, aby si pes na ně zvykl a nelekal se jich. Až pod nimi probíhá rychle a bez zpomalení, tak je začneme snižovat, aby se pes musel při jejich probíhání mírně přikrčit - tím ho donutíme zpomalit, zdrobnit krok a tím stoupnout na zónu. Stejně jako v předešlé metodě musíme oblouky umísťovat na zóny zpočátku vždy, aby si pes vytvořil správný návyk pro překonání kladiny.
Další metodou je použití poslušnosti psa - tzn. zastavování psa na zóně pomocí povelu stůj, lehni nebo zůstaň. Tyto povely však můžete použít pouze na sestupné zóny (při náběhu na kladinu by byla hloupost psa v rozběhu zastavovat). Vyžaduje to nácvik na zemi, kdy např. z rychlé chůze nebo z běhu vedle nohy psa rychle zastavujeme na místě (nebo velíme lehni) a po chvilce opět rozbíháme. To stejné potom cvičíme na prkně položeném na zemi a teprve potom přecházíme na kladinu.
Při cvičení hlavně dávejte pozor, aby pes z kladiny nespadl a neublížil si. U všech uvedených metod je důležitá trpělivost a pokud se pro jednu z nich rozhodnete, vydržte u ní delší dobu, než ji třeba zavrhnete jako nevhodnou. Pro každého psa se hodí něco jiného. Samozřejmě to nejsou jediné pomůcky pro nácvik, ale jsou to jedny z nejrozšířenějších. Nejideálnější je, když pes proběhne kladinou co největší rychlostí bez zpomalování a zastavování. Několik málo takových případů jsem viděla na loňském mistrovství světa agility a bylo to opravdu úžasné. Pokud si budete chtít nacvičit přechod kladiny, můžete např. v Brně navštívit výběh pro psy v Černých Polích nebo v Žabovřeskách, kde jsou umístěné i jiné překážky agility.
Příště si probereme další zónovou překážku a to šikmou stěnu neboli “áčko”