Když někomu záleží na duševním životě psa, neustále vymýšlí a absolvuje se psem spoustu her a sportovních aktivit. Jednou z nich může být i práce “psím nosem”. Samozřejmě, že někteří psi k této činnosti mají větší, jiní menší dispozice, ale každý pes se může naučit vyhledávat různé předměty, či jít po krátké a jednoduché stopě. A pokud na psíka nebudete spěchat, ani po něm chtít co nejdříve mistrovské kousky, může stopování bavit psa i vás.
Práce s nosem, chcete-li pachové práce, jsou velmi složité kynologické odvětví. Na vysvětlení jednotlivých postupů, vlivů počasí atd. by bylo zapotřebí několik desítek, ne-li stovek stran textu. Proto se vám pokusím dát typ na jeden způsob, jak psa naučit sledovat jednoduchou stopu a pouze nejzákladnější informace. Stále myslete na to, že stopování psa musí bavit. Jen tak bude pro něj příjemným zaměstnáním a vlastně hrou.
Najděte si louku s nízkou trávou (vždy maximálně do 20 cm výšky travního porostu), kde je velká pravděpodobnost, že zde žádný člověk alespoň hodinu až dvě před vámi nechodil. Psa přivažte, najděte si klacík a libovolně kde se na louce postavte. Na tomto místě zapíchněte klacík do země, čímž si označíte místo, kde stopa teoreticky začíná. Chvilku počkejte, aby se na tomto místě začátku stopy zesílil pach a následně malinkými, mravenčími krůčky jděte rovným směrem, asi 20 metrů. Celá stopa, včetně jejího začátku nesmí být v místě, kudy jste se psem přišli, či se ten den procházeli! Hned od začátku stopy i do nášlapu přímo do průběhu stopy pokládejte malé pamlsky, přibližně 0,5 - 1 metr od sebe. Jakmile ujdete přibližně zmiňovaných 20 metrů, položte na zem nějakou oblíbenou hračku vašeho psa (míček, uzel, malý pešek na přetahování…). Vždy však dbejte na to, aby tato věc nebyla vidět z větší vzdálenosti, než-li 1 metru. Je možné ji schovat např. za drn. Nyní udělejte pár kroků přímým směrem a obloukem (nejlépe větším než 10 metrů) od stopy se vraťte pro psa. Hned ho na vodítku přiveďte na začátek stopy. Vyberte si nějaký povel, který budete vždy používat (např.hledej, stopa) a s velmi malými krůčky vedle psa či těsně za ním psa potichu povzbuzujte k hledání pamlsků, které jste zde položili. Nespěchejte! Pokud to psíkovi zpočátku moc nejde a nechápe, co od něj chcete, postupně mu všechny pamlsky ukazujte. Z toho vyplívá, že vy vždy musíte přesně vědět, kudy stopa vede! Jakmile dojde až na konec stopy - k oblíbené hračce, velice ho pochvalte, pohrajte si s ním, případně ho odměňte. Fantazii se meze nekladou.
Nikdy se nenechte v prvních 10 stopách odradit, pokud pes nechápe význam či dělá velké chyby. Je to zcela normální. Pokud to poté bude psíka i vás bavit, můžete si úkol - stopování pozvolna různě obměňovat a ztěžovat. Měnit terény, délku, tvar apod. Mějte však neustále na mysli několik faktů:
• Vidíte-li, kudy vede stopa (pěšinka v rose či polehlé trávě, ve sněhu…), vidí ji i pes a naučí se stopu vyhledávat zrakem. Jakmile později další stopu neuvidí, bude zmaten a začne dělat velké chyby. Proto nikdy nedělejte takovou stopu, na které by pes nemusel používat čich.
• Stopu musíte znesnadňovat postupně a pozvolna. Něco nového přidejte až tehdy, když jednodušší stopu bez obtíží zvládne. Nikdy nepřidávejte do nové stopy dvě “novinky” najednou.
• Vítr přesouvá pach ze stopy o kus dále. Proto se stopování za silnějšího větru raději vyhněte.
• Asfalt, beton, kámen, písek a štěrk velmi špatně drží pach a je to terén opravdu pro velmi zkušené stopaře. To platí i pro překřížení stopy jinou osobou, přechody přes cesty apod. Pes také není schopen stopovat ve vodě.
• Nechcete-li zůstat jen u rovných úseků, přidejte si různé lomy, které by však od sebe neměly být blíže, než 15 kroků. Ostré lomy si ponechejte na později.
• Nikdy nedělejte stopu tam, kde jste předtím přešli. Váš pach je váš pach a pes nemůže rozlišit, po které stopě má jít, když obě mají stejný pach. Z toho samozřejmě pramení i to, že nikdy nemůžete křížit svou stopu svou stopou (např. udělat osmičku), ani jít na stopě před psem.
• Je zapotřebí zapojit u stopování zdravý rozum a nic nepřehánět. Také nezapomeňte, že ne každý den má pes náladu a tudíž výsledky nebudou jen lepší a lepší.
Pokud psa i vás bude stopování bavit, doporučuji nezůstat u jednoduchých stop, ale přečíst co nejvíce literatury s tímto zaměřením a dovednosti prohlubovat. Hodně vám poradí také instruktoři na kynologických cvičištích, či psovodi, kteří se svými psy již nějaký čas pachové práce provozují.