Označení “mladý kůň” je u nás zažitým výrazem pro koně, který ještě zcela neukončil své psychické a fyzické dospívání. V závislosti na plemenné příslušnosti dospívá kůň v období mezi třetím až pátým rokem. Obecně platí, že chladnokrevná plemena koní dospívají dříve (mezi druhým a třetím rokem) než plemena teplokrevná, která dospívají ve věku mezi čtvrtým a pátým rokem.
My se budeme zabývat otázkou, jak starý kůň je nevhodnější pro toho z vás, kdo se rozhodne pořídit si mladého koně. Zda je ideální pořídit si odstávče, ročka, dvouročka či ještě staršího “mladíčka”.
Pokud se rozhodnete pro mladého koně, kterého si chcete sami vychovat, musíte nejprve nekompromisně zhodnotit vaše jezdecké schopnosti. Důležité je si otevřeně říci, zda dokážete pracovat s mladým koněm a především, že jste schopni ho něco naučit - pak teprve můžete přemýšlet o koupi koně--juniora.
Pokud na sebe nahlížíte jako na potenciálního kupujícího, budou při vašem výběru pravděpodobně rozhodující dvě základní kritéria:
1) kvalita (kam obecně patří otázky výběru nevhodnějšího plemene pro kupujícího, původ koně, exteriér, fyzické a psychické vlastnosti);
2) cena, která velmi úzce souvisí s kvalitou.
Když posuzujeme kvalitu a cenu, nejlevnější záležitostí je pro nás koupě odstávčete. Odstávče může být hříbě ve věku dvou až jedenácti měsíců. V případě takto starého hříběte jsou kladeny specifické požadavku na osobu majitele (trenéra). Každý, kdo se rozhodne pro odstávče, musí vědět, že ho čeká spousta práce. Majitel je v roli vychovatele, a to doslova. Musí naučit hříbě vše, co bude potřebovat ve svém budoucím životě. Majitel musí mít ke koni velmi citlivý, ohleduplný, avšak nekompromisní přístup.
Výhodou odstávčete je, že ještě nemá zpravidla vžité žádné zlozvyky a je velká pravděpodobnost, že se jim zatím nestačilo naučit. Je rovněž velmi pravděpodobné, že odstávčeti nikdo neubližoval takovým způsobem, aby to na něm zanechalo nějaké fyzické či psychické následky.
I zde platí přísloví o stromku, který se má ohýbat, dokud je mladý. A čím dříve začnete odstávče něco učit, tím lépe. Hříbata tohoto věku jsou velmi chápavá. Ovšem nezapomeňte na to, že nesprávnou komunikací s hříbětem nebo nadměrnými požadavky můžete zlomit jeho citlivou hříběcí povahu. Uvědomte si, že nepatřičným zacházením můžete napáchat i nenapravitelné škody. Když si ale s vaším odstávčetem vybudujete pevný vztah plný vzájemné důvěry, získáte skvělého přítele na celý život!Nevýhodou je, že v podstatě kupujete koně a nemáte jistotu, co z něj vyroste. Nedokážeme zcela posoudit jeho budoucí stavbu těla. Nevíme, jak se bude chovat ke svému okolí, jak bude přistupovat k práci. Bude trvat řadu měsíců, než na něm budeme moci jezdit. Nicméně řadu věcí souvisejících s vývojem hříběte dokáže chovatel ovlivnit (ať v kladném, tak i záporném slova smyslu).
Roček je hříbě, které může být dvanáct, patnáct, dvacet, ale i osm či devět měsíců staré - podle toho kdy se narodilo. Hříbata jsou totiž považována za starší o jeden rok již od prvního ledna příslušného roku. Takže se vám může stát, že při výběru hříběte narazíte na ročka připomínajícího odstávče nebo na takového, že byste na něj mohli okamžitě hodit sedlo.
Ročka můžeme doporučit všem, kteří jsou připraveni začít pracovat s hříbětem ze země, aby na konci roku mohli začít s obsednutím.
Roční hříbě můžeme přirovnat k dítěti v období puberty. Je to doba, kdy může být řadu týdnů příliš nohaté, nato zase hlavaté, s příliš protáhlým trupem … Kolem prvního roku hříbata stále poměrně rychle rostou a ne vždy se všechny partie vyvíjí symetricky. Takže hříbě, které je v šesti měsících v podstatě dokonalé, může být nyní “ošklivým káčátkem”.
U ročka již můžete vypozorovat celou škálu povahových vlastností. Když ho pozorujete, snadno zjistíte, jestli je dominantní nebo submisivní, jak se chová ke svému okolí (k ostatním koním, k lidem). Roček již musí ovládat všechny základní návyky (dávat nohy na čištění, stát klidně při hřebelcování, umět chodit na vazáku) a co je nesmírně důležité - musí respektovat člověka. S hříbětem, které nemá vybudovaný respekt vůči lidem, budete mít spoustu práce.
Roček je tedy ideálním koněm pro ty, kteří nechtějí příliš dlouho čekat, než jim hříbě doroste.
Ač se vám může zdát dvouletý kůň dostatečně fyzicky vyzrálý, je stále ještě hříbětem. Druhý rok bývá pro většinu koní zlomový. Přestávají z nich být bezstarostná hříbata. Majitel od dvouročka očekává zejména aktivní přístup a ochotu v průběhu základního výcviku.
Když se rozhodnete pro dvouletého koně, dokážete již posoudit jeho kvalitu co do exteriéru (kompletní stavbu těla, včetně osvalení, předpokládanou výšku v dospělosti atd.). U dvouletého koně jsou již rozvinuty charakteristické rysy jeho pohlaví (například u hřebce jde o tzv. hřebčí výraz). Dvouletý kůň již vládne celou škálou vrozených a získaných vlastností (včetně nežádoucích zlozvyků, které zpravidla získává v průběhu základního výcviku).
Dvouletý kůň již bývá obsednutý, ale stále může mít jen velmi malou představu, co jej vlastně čeká. Takže každý, kdo si pořídí dvouročáka, by měl být dobrým učitelem s laskavým a ohleduplným přístupem. Takový člověk si ale musí vůči koni vybudovat přirozenou autoritu. Pokud se vám to nepodaří - budete dělat to, co chce kůň a ne co chcete vy. Když najdete při výchově dvouletého koně tu správnou cestičku, bude se hříbě snažit pochopit vaše přání a samozřejmě vám bude chtít také vyhovět.
Tříletého koně již můžeme označit za hotového. Ale i ve třech letech je to stále ještě hříbě, které neukončilo svůj proces fyzického a psychického dozrávání. Jeho stavba těla se v budoucnu změní už jen velmi málo. Zásadním způsobem se však může měnit jeho povaha (opět jak v pozitivním, tak i negativním slova smyslu). O tom, kterým směrem se může povaha tříletého koně “zvrtnout”, rozhoduje trenér.
Tříletý kůň má již za sebou obvykle velký kus práce. Prošel základním výcvikem a mnohdy jej čeká specializace na nějakou konkrétní disciplínu. S tím vším samozřejmě koresponduje i jeho cena.
Na některé tříleté koně čeká sportovní kariéra. Tři roky v životě hříbě tedy znamenají možnost zúčastnit se prvních soutěží. Pro reiningové koně je například nejprestižnější zkušeností účast na soutěži tříletých koní FUTURITY, která je odrazovým můstkem jejich budoucí kariéry. Ti, na které nečeká bohatá sportovní kariéra, se stanou prostředníky splnění našich představ a snů. Budou nás provázet ve chvílích radosti i smutku.
Čtyřletý kůň je již považován za dospělého. Měl by umět ochotně pracovat pod sedlem. Takový koník může být již vhodný i pro ty, kteří nemají příliš mnoho zkušeností. Ale i zde platí, čím více zkušeností máte, tím lépe. Není výjimkou, že čtyřletý kůň již bývá zařazený do chovu. V tomto věku je to ale příliš brzy. Hříbata narozená ze spojení dvou velmi mladých koní často nesplňují představy chovatelů.
I když také u nás mnoho chovatelských organizací vyplácí příspěvky a dotace na plemenitbu takto mladých koní, rozhodnutí, zda zařadit čtyřletého koně do chovu či nikoliv, je na vůli chovatele. Čtyřletý kůň se (ač velmi zvolna) stále vyvíjí, takže není kam spěchat.
Ve svých pěti letech je kůň natolik vyzrálý, aby byl schopný dobře pracovat pod sedlem, aby se mohl účastnit soutěží či aby mohl být zařazen do chovu. Pětiletý kůň již má pro nás význam z chovatelského hlediska. I když i zde platí zásada v tom, že není kam spěchat. Pětiletý je vyspělý a připravený pro plemenitbu. Přesto neočekávejte zázračné výsledky od prvního potomka, ve většině případů se bude jednat o průměrné až podprůměrné výsledky, jak u hřebců, tak i u klisen. Zde je nutné připomenout, že vyspělost a zralost je důležitá u obou rodičů (hřebce i klisny) a nelze hovořit odděleně jen o zralosti pohlavní, fyzické nebo psychické - vše souvisí se vším.
Věříme, že jsme vám alespoň částečně pomohli nahlédnout do této problematiky a doufáme, že vám to pomůže při rozhodnutí, jak mladého koně si pořídit.
(převzato z časopisu Český reiner)