Celková délka ještěra se pohybuje okolo 15 - 20 cm. Okcipitální štít na vrcholu hlavy buď chybí a nebo je zakrnělý. Přední část hlavy je výrazně zkrácena, subokulární partie vyčnívají a sestupují až k okraji tlamky. 71 - 108 řad šupin v celé střední části trupu. Femorálních pórů okolo 19 - 21. Ostře zvrásněné boční šupiny prstů vypadají, jako by se třepily a jsou nejvíce patrné na vnější straně čtvrtého prstu. Hřbet je v mládí zbarven 6 - 7 podélnými světlými čarami v kombinaci s tmavými pruhy, které jsou pokryty oválnými skvrnami. Pruhované zbarvení v dospělosti více, či méně vymizí a nahradí jej tmavohnědá, nebo žlutošedá skvrnitost. Břišní partie jsou zbarveny bělavě. V době námluv se u samců a samic objevuje v spodní krční a břišní části výrazné červenozelené zbarvení.
A. shreiberi obývá především písčité plochy s řídkou vegetací. Jsou to velice hbití ještěři a velmi obtížně se chytají na otevřených prostorech. Živí se hmyzem. Samice snáší 3 - 5 vajec.
Tento druh je nejvíce rozšířen na Kypru, východní středozemní části Turecka, Libanonu a Izraele až do výšek 1000 m ( pohoří Troodos, jižní Kypr ). Poddruh A. s. syriacus ( Boettger, 1878 ) obývá písčité břehy Libanonu a Izraele. Na Kypru a v Turecku se vyskytuje nominátní A. s. schreiberi ( Boulenger, 1879 ).