Chovatel, který chce s úspěchem odchovávat astrildovité pěvce, musí si zavést do chovu správný režim krmení. Kromě semen suchých i naklíčených a z...
Chovatel, který chce s úspěchem odchovávat astrildovité pěvce, musí si zavést do chovu správný režim krmení. Kromě semen suchých i naklíčených a zeleného všeho druhu, musí ptáci dostávat dostatečné množství živočišného krmení. Jedná se o kukly lučních mravenců, o hmyz nasmýkaný entomologickou sítí, moučné červy, roupice, kvasné mušky (nejlépe nelétavé) a další a další druhy.
Chtěl bych upozornit na způsob chovu brouka plesnivce obilního (Alphitobius laevigatus). V porovnání s chovy jiných druhů hmyzu, lze jeho chov označit nejen jako čistý, ale také velice vydatný. Nemá zvláštní nároky na teplotu a také nevyžaduje mnoho místa. Životní cyklus je velmi krátký, od vajíčka po brouka trvá pouze 45 dnů (vývoj vajíčka trvá pět a půl dne, vývoj larvy ke krmení trvá 34 dnů).
Plesnivec obilní (násadu lze sehnat v obilním skladě nebo ve mlýně) je dlouhý 7 mm, má lesklé černohnědé krovky s podélnými proužky. Larva je dlouhá 15 mm, žlutohnědé barvy s měkkým povrchem. K chovu můžeme použít dřevěné bedny nebo umělohmotné kbelíky čtvercového tvaru (lépe se ukládají - uskladňují) velikosti např. 25×30 cm. Ve víku je otvor na větrání opatřený muším pletivem. Na dno se nasype 5 - 8 cm vysoká vrstva bio ovesných vloček s pšeničnými otrubami (poměr směsi: 4 díly pšeničných otrub a jeden díl ovesných vloček). Na tuto vrstvu směsi položíme několik kousků vlnitého kartonu, do kterého snášejí samičky vajíčka. Na kartony se ještě položí kus bavlněné látky.
Do takto připravené nádoby nasypeme co nejvíce brouků a také larvy a kukly. Tímto způsobem zajistíme pro začátek teplo, které urychluje rozmnožovací proces.
Kromě pšeničných otrub a ovesných vloček je vhodné dát do jedné bedny na dobu jednoho týdne polovinu sladkého jablka. Brouci zcela vyžerou vnitřek, takže zůstane pouze slupka. Střídavě lze také dávat kousek mrkve nebo list salátu. Důležité upozornění: těchto krmiv nesmíme dávat příliš mnoho, aby nestoupala v bedně vlhkost, která by zapříčinila výskyt nebezpečných roztočů. V chovech moučných červů se roztoči objevují velice často a důsledkem je zničení celého chovu.
Bude-li v chovu všechno dokonale zajištěno, lze ze čtyř chovných kbelíků nebo beden získat během jednoho měsíce minimálně jeden kilogram čistých larev plesnivce obilního. Znám chovatele, kteří s velkou námahou zajišťují potřebné množství živočišného krmení pro své drobné exotické ptáky. Moc bych jim doporučoval, aby si zařídili chov plesnivců obilních místo moučných červů a určitě budou mít starostí daleko méně.
Literatura:
Vít, R. (1978): Astrildovití pěvci, SZN, Praha
Časopis Die Voliere a AVW
Autor textu: Rudolf Vít
Autor fotografií zdroj: Pixabay