Áčko se skládá ze dvou ploch sevřených v úhlu 90 stupňů a s výškou vrcholu od země 1,9 m. Tato výška platí pro kategorii Large - L, pro kategorie Medium - M a Small - S je výška šikmé stěny 1,7 m při více rozevřených bočních stěnách. Šířka šikmé stěny je min. 90 cm, v dolní části až 115 cm. Na rampách jsou v pravidelných vzdálenostech (25 - 40 cm) připevněné lišty, které usnadňují výstup a zabraňují sklouznutí psa. Lišty jsou 20 mm široké a vysoké od 5 mm do 10 mm se zaoblenými hranami. Kontaktní zóny jsou vyznačeny v délce 106 cm, měřeno od země. Pomocná lišta musí být připevněna nejméně 10 cm nahoru nebo dolů od horní hranice kontaktní zóny. Vrchol šikmé stěny nesmí být pro psa nebezpečný. Šikmá stěna musí být stabilní.
Nácvik překážky začínáme na co nejvíce rozevřeném áčku. Překážka tak nebude příliš vysoká a vy budete moci psovi s jejím překonáním pohodlně pomoct. Nemá smysl tahat psa násilím na vodítku do výšky. Pokud se pes přeběhnutí áčka brání, tak mu zkuste ukázat, že to nic není a běžte na překážku před ním. Nebo poproste pomocníka, aby psa přidržel na vodítku na jedné straně a vy si stoupněte na áčko z druhé strany a lákejte psa na pamlsek nebo hračku za sebou. Ale pozor, jakmile se pes konečně rozhodne, že překážku překoná, musíte se dát hbitě na ústup, aby jste mu nebránili v seběhnutí.
Pokud pes překonává áčko bez problémů, strachu a vodítka a vy ho můžete doprovázet z pravé i levé strany, začněte se věnovat zónám na překážce. Jak už jsem připomínala v minulém článku o nácviku kladiny, patří áčko mezi zónové překážky, což znamená, že pes se při jejich překonávání musí alespoň jednou tlapkou dotknout vyznačených zón na překážce. Takže máme opět několik možností, jak toho docílit. Můžeme použít metodu zastavování psa na sestupné zóně pomocí povelu zůstaň (nebo podobného) psa na zóně zastavíme nebo položíme a teprve po odměnění psa pokračujeme v běhu dál. Nebo můžete dávat psovi na zónu pamlsky (pes se musí zastavit nebo zpomalit, aby si ji mohl sebrat), Další možností může být jemné přitlačení psa rukou při náběhu i při sbíhání áčka nebo vedení psa po překážce tak, že mu ukazujete celou dobu pamlsek nebo hračku. Znovu platí pravidlo trpělivosti a důslednosti při nácviku. Každému psovi trvá jinou dobu, než se mu cvik dostane “do krve”. Na áčko navádějte psa vždy z přímého směru, aby nenaskakoval na překážku z boku (mohl by se zranit) a samozřejmě nesmíme zapomenout na povel, s kterým budeme psa nahoru vysílat - obvykle používáme jednoduše “áčko” nebo “nahoru”.
Postupně áčko zvyšujte na předepsanou výšku a před i za umísťujte např. skokové překážky nebo tunely. Také psa zvykejte na to, že mu při náběhu na áčko budete za zády přebíhat z jedné strany na druhou - v parkuru je to často potřeba a psa, který na to není zvyklý, může vaše nečekané přeběhnutí zmást a třeba ho i donutí k seskočení z překážky.
Tato překážka psům většinou nedělá problémy (snad až na ty nejmenší - pro ty to je někdy výkon se na áčko vyšplhat). S domácí výrobou vám tentokrát neporadím, takže doporučuji pro její nácvik navštívit některé kynologické cvičiště, kde tuto překážku většinou mají.
Příště si probereme další zónovou překážku a to houpačku.
Přeji hodně úspěchů při výcviku.