Veškerá odborná chovatelská literatura upozorňuje na nutnost podávání stopového prvku jódu ptákům. Zdá se, že chovatelé jeho význam často podceňuj...
Veškerá odborná chovatelská literatura upozorňuje na nutnost podávání stopového prvku jódu ptákům. Zdá se, že chovatelé jeho význam často podceňují. Je pravda, že toto téma je velice široké a náročné.
Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, leží vedle průdušnice na úrovni hrudi a produkuje hormon thyroxin. Ten je důležitý pro člověka i pro živočichy, neboť řídí výměnu látkovou a také kontroluje energetický metabolismus uvnitř buňky.
Chybí-li v potravě jód, štítná žláza se nadměrně zvětší, tlačí na jícen, průdušnice, ztěžuje dýchání. Jejím tlakem se může snížit průchodnost přijaté potravy zažívacím traktem, následným městnáním ve voleti případně i v žaludku. Přeplněný žaludek se rozšíří a dochází k zanícení. Mohou se objevit pohybové poruchy a křeče. U ptáků se projevuje značná nervozita a také lekavost na dění v okolí klece či voliéry. Trvá-li nedostatek delší dobu, je nebezpečí úhynu ptáka, který je zesláblý, selhává krevní oběh s následným udušením. Je jistě zajímavé, že zduření štítné žlázy způsobuje nejen nedostatek jódu, ale také nedostatek možnosti pohybu v malé kleci, nedostatek kyslíku ve špatně větrané místnosti i pitná voda znečištěná močí a trusem.
Zvětšená štítná žláza se vyskytuje často u andulek, kanárů, pěnkav a holubů. Váha štítné žlázy činí u zdravých ptáků 0,02 % tělesné hmotnosti. U zdravé andulky váží štítná žláza 3 mg, u ptáka postiženého hyperplasií se může zvýšit až na 1 g.
Nejvhodnější způsob jak jód ptákům podávat, je obohacování pitné vody např. Lugolovým roztokem, jódovou tinkturou, případně hotovým výrobkem, který nabízí současný trh.
Pod názvem hypothyreóza se popisuje nemoc, kdy štítná žláza produkuje v nedostatečném množství žádoucí hormon. Postižený pták je lenivý, černají mu špičky peří, dochází k symetrickému vypadávání peří a k deformaci narůstajícího peří. Typický je růst velmi dlouhých per nejdříve pod křídly a pak na celém těle. Ptáci také tloustnou a někdy se vyskytují tukové nádory. Klesá plodnost a také se snižuje odolnost proti nemocem. Také v těchto případech musí chovatel podávat svým ptákům jód v pitné vodě. Rozhodně je lepší podávat jód preventivně.
Zvolíme-li používání jódové tinktury, doporučují odborníci dávat na 10 ml vody 1 kapku nebo na půl litru vody 5 kapek.
Rozhodneme-li se pro Lugolův roztok (připraví nám ho kterákoliv lékárna bez předpisu lékaře) takto:
R. p. Iodi 1,-
Kalii iodati 2,-
Aqua destilata ad 100 ml.
Doporučovaná aplikace:
1 kapka Lugolova roztoku na 30 ml vody, v naléhavých případech též 3 kapky na 10 ml vody. Osvědčilo se kapání jódu na kůži pod křídlo nebo mezi křídla na hřbetě. Jód se kůží vstřebává do organismu.
Před mnoha lety jsem začal dávat všem svým papouškům (převážně australských druhů) preventivně Lugolův roztok jedenkrát měsíčně 2 ml na 1 litr vody současně s některým doporučovaným multivitamínovým přípravkem.
Nyní chovám jen několik párů agapornisů škraboškových a fišerových a také jim dávám Lugolův roztok v tomto množství:
5 kapek na 1 litr vody 1x za měsíc.
Zpracováno podle těchto pramenů:
Fauna č. 8/1993 a Ornitho-Info (AZ 3/2002) - R. Vít
Autor textu: Rudolf Vít
Autor fotografií zdroj: Pixabay