Dnes si probereme další zónovou překážku a to houpačku.
Nejdříve se podíváme na její popis podle zkušebního řádu: Šířka překážky je 30 cm, délka 365 - 425 cm. Výška středové osy od země se rovná jedné šestině délky houpačky. Kontaktní zóna je vyznačena v délce 90 cm, měřeno od země. Houpačka musí být stabilní a vyvážená tak, aby se nástupní část prkna (rampy) po zhoupnutí samovolně sklápěla zpět. Houpačka musí dosáhnout země po zatížení konce vahou 1 kg za 3 až 4 vteřiny. Pokud tomu tak není, je nutné připevnit na houpačku protizávaží takové, aby byly splněny výše uvedené požadavky. Na houpačce nesmí být žádné pomocné lišty (na rozdíl od kladiny a šikmé stěny).
Z výše uvedeného popisu je zřejmé, že výroba houpačky, použitelné na oficiálních závodech, není žádná jednoduchá záležitost, ale nám pro nácvik této překážky bude stačit obyčejné širší prkno, které položíme přes kulatinu (nebo jiný vhodný předmět).
Houpačku doporučuji zpočátku nacvičovat vždy s pomocníkem. Vezmeme psa hodně nakrátko na vodítku (nebo ještě lépe přímo za obojek) a pro jistotu ho ještě přidržíme pod bříškem, a dovedeme ho doprostřed prkna (nebo do místa, kdy se se psem začne houpačka překlápět) . Požádáme pomocníka, aby v momentě, kdy se prkno začne překlápět, houpačku na jejím konci podržel a velmi pomalu začal překlápět na druhou stranu - vaším úkolem je psa přidržovat, uklidňovat a zabránit tomu, aby pes z houpačky seskočil do boku nebo seběhl dříve, než se houpačka překlopí. Až je houpačka překlopená, pomalu svedeme psa dolů a odměníme dobrotou, aportíkem a dobrým slovem! Stejný postup zopakujeme několikrát (nezapomínáme na střídání stran při vedení psa na překážku), až jsme si jisti, že se pes překážky nebojí a překoná ji bez problémů. Potom postupně začneme zvyšovat rychlost, se kterou pomocník bude houpačku překlápět, až se dostanete do fáze, kdy už pomocníka nebudete potřebovat. Ale může nastat problém, a to ten, že se pes bude lekat prásknutí, které vznikne při prudkém překlopení houpačky. Tady vám může pomoci např. molitan, který dáte pod konec houpačky. Ale tuo pomůcku nemůžete používat věčně, takže raději psa na houpačce přidržujte do té doby, než si na bouchnutí zvykne a nikam s tréninkem nepospíchejte
Pokud má pes zvládnuté překonání překážky, začněte se zabývat zónami. Opět si můžeme pomoci pamlskem, aportkem nebo poslušností psa. V podstatě existují dva způsoby, jak pes houpačku překonává. První je ten, že se pes na houpačce zastaví v momentě, kdy se houpačka začne překlápět, počká, až se překlopí a pokračuje v jejím překonání směrem dolů. Druhý je ten, že pes doběhne až na její konec, nechá sebou prásknout dolů a pokračuje v běhu na zemi. Ta první metoda je pomalejší způsob překonání houpačky ( ale šetrnější pro velká a těžší plemena psů). U obou metod platí to, že odměnu dáváme těsně na konec nebo za koncem houpačky, aby se pes nenaučil odskakovat z houpačky dřív, než se překlopí a nepřeskakoval zóny.
Samozřejmě nesmíme zapomenout na povel, se kterým budeme psa na překážku vysílat. Měl by být určitě odlišný od toho, který používáme pro překonání kladiny. Pes si tyto dvě překážky může na parkuru splést, protože houpačka může vypadat jako náběh na kladinu a potom by mohl být nemile překvapen. Povely jsem slyšela různé: “bum”, “práásk”, “hou”, “houpy” nebo obyčejně “houpačka” - záleží jen na vás. Důležité je, aby se pes seznamoval s houpačkou postupně, vždy pod vaším dohledem a s tím, že ho (nebo houpačku) přidržujete. Viděla jsem už nejednoho psa, který doplatil na to, že to páneček “chtěl jenom zkusit” a navedl psa na houpačku bez toho, že by mu s překonáním pomáhal. Pro některé psy to prudké zhoupnutí a následné prásknutí houpačky může být takový zážitek, že už je na tuto překážku taky nikdy nemusíte dostat. A potom to “zkoušení” opravdu nestojí za to. Také je potřeba dávat pozor, aby pes na houpačku nenaběhl např. v zápalu hry s ostatními psy na cvičišti.
Pokud se zúčastníte závodu v agility, bude se považovat za chybu, pokud pes seskočí z houpačky před tím, než se houpačka svým koncem dotkla země. Pokud pes odskočí z houpačky dříve, než překročí její střední osu (alespoň předními tlapkami), je to hodnoceno jako odmítnutí a psa musíte na překážku navést znovu.
Hodně úspěchů při tréninku a krásné jaro vám přeje.