Navštívil jsem v loňském roce 18 výstav, byl jsem na dvou výstavách v SRN a navštívil jsem tam i chovatele a chci se podělit o názor na úroveň králí...
Navštívil jsem v loňském roce 18 výstav, byl jsem na dvou výstavách v SRN a navštívil jsem tam i chovatele a chci se podělit o názor na úroveň králíků. Na našich výstavách se vystavuje stále více králíků s výlukovými vadami. Čím to je? Je to důsledek posledních let, kdy se přísnost posuzování snížila a mnoho králíků s vadami bylo použito v chovu. Mnohé základní organizace zvou na své výstavy posuzovatele, kteří tzv. rozdávají body a největším problémem je to, že je zvou na všechny akce které pořádají a tak si myslí, že jsou na dobré úrovni… Většina králíků je dobře ohodnocena, jdou znovu do chovu a efekt tvrdé selekce není. Celková úroveň chovů klesá. Stačí jeden králík s výlukovou vadou v chovu a za dvě tři generace je výluk mnohem více.
Nikdy jsem nebyl zastáncem dovozu králíků ze zahraničí, vždy jsem si myslel, že tam budou na tom stejně nebo podobně. Bohužel jsem se mýlil, v zahraničí jsou opravdu před námi a jak to říkají chovatelé, kteří tam jezdí již dlouho, rozdíl v kvalitě se mnohdy zvětšuje! Samozřejmě je v každém plemeni rozdíl jiný.
Proto vždy do Bohdalova vybíráme posuzovatele přísnější, nebo správněji ty, kteří dané problematice dle našeho názoru rozumí a jsem rád, když na králíkovi najdou chybu. Proto navrhuji: přestaňme si nalhávat, jak pěkné králíky máme a začněme sami u sebe tvrdou selekcí.
Poznámka redakce:
Autor se správně zamýšlí nad skutečným stavem králíků v našich chovech. Tento problém přetrvává mnoho roků a stále se prohlubuje. Kvalitativní rozdíl mezi námi a zahraničím je stále větší . Proč tomu tak je? Především přísným výběrem (selekcí) samotných chovatelů, tedy vyřazováním králíků s více byť jen přípustnými vadami. Na našich výstavách se mimo jiné projevuje “kamarádství” při pohledu na králíka a mnohdy i rozdávání bodů na nekvalitní králíky některými posuzovateli. Samozřejmě špatně posuzují ti přísnější a tak jsou oblasti, kdy při působení takovýchto kolegů po několika letech chovy stagnují a mnohdy upadají. Smutné je to, že se nad tímto stavem nezamyslí pořádající organizace, ba naopak snaží se poškodit chovatele, který vysloví kritický názor. Žel, nepracuje i subkomise posuzovatelů a neexistuje jakákoliv kontrola výkonu. A jsem zase na začátku. Podívejme se na české strakáče u nás a v zahraničí, přestože bylo importováno mnoho kvalitních králíků, naše chovy stagnují. Proč je tak markantní rozdíl v kvalitě? Bez tvrdé selekce to nejde a začít musíme především u sebe, jinak se úroveň našich chovů opět sníží.