Naše povídání o agility a hlavně představování všech překážek, které se na parkuru používají na parkuru, je u konce. Dnes si představíme poslední překážky. Jedná se o ty, které nepatří k těm nejpoužívanějším. Jako první si popíšeme stůl. Jedná se o překážku s kontaktní zónou.
Stůl má čtvercovou plochu min. 90×90 cm, max. 120×120 cm. Výška je pro kategorii Large - L 60 cm, pro kategorie Medium - M a Small - S je to 35 cm. Strany stolu jsou pomyslně označeny A,B,C,D a to tak, že strana A je hrana stolu ve směru běhu psa na parkuru ideální drahou, B - levá a C - pravá hrana stolu, D hrana na straně opačné ke směru běhu. Stůl musí být stabilní, zajištěn proti překlopení a musí mít neklouzavý povrch. Stůl může být vybaven zařízením elektronické časomíry (slyšitelný signál po 5 sekundách) s citlivou plochou s odstupem 10 cm od krajů. Skok na stůl je povolen pouze ze tří stran a to A,B a C. Pokud pes stůl oběhne a naskočí ze strany D (opačná strana ke směru běhu) bude potrestán odmítnutím, které se ovšem neopravuje. Na stole musí pes strávit 5 sekund v jakékoliv poloze, kterou může i měnit. Pokud pes opustí stůl před povelem rozhodčího nebo v případě použití elektronické časomíry, před akustickým signálem, je potrestán chybou. Počítání času je přerušeno, pes musí vyskočit zpět na stůl a počítání začíná znovu. Po seskočení pes může naskočit z kterékoliv strany. Pokud se pes na stůl nevrátí a překoná další překážku, je diskvalifikován. Podběhnutí stolu se posoudí jako odmítnutí. Psovod, který spustí svým pohybem elektronickou časomíru u takto vybaveného stolu, bude potrestán diskvalifikací.
Tak tolik citace ze zkušebního řádu agility.
Nácvik této překážky budeme mít usnadněný v případě, že náš psík zvládl povel “zůstaň” . Pokud tento cvik pes neumí, bude potřeba ho naučit, aby byl zvyklý vydržet na místě alespoň 30 sekund bez toho, že byste ho museli přidržovat a ještě lépe, abyste mohli od něho odejít na 5 až 10 metrů. Pokud tuto situaci zvládáte, můžeme přistoupit k nácviku překážky. Nejdříve bude nejlepší, když psa s překážkou seznámíte tak, že ho na ni v náručí vysadíte (s velkými psy bude lepší začít na nižší překážce, určené pro kategorie M a S, na kterou pohodlně vylezou). Psa chvalte a dejte mu možnost, aby si plochu stolu očichal. Pokud psovi nevadí na stole zůstat, pochvalte ho a velte mu, aby ze stolu seskočil. Naučte psa na stůl naskočit a zaujmout nějakou polohu (v sedě, ve stoje, nebo v leže). . Pokud máte ten problém, že pes nechce na stůl naskočit, pomůže pamlsek nebo hračka na něm položená a když ani to ne, tak určitě zabere to, že si na stůl vylezete a lákáte psa k sobě. Postupně prodlužujte dobu, kterou pes na stole zůstává a také se začněte od stolu vzdalovat, ale zatím se vždy ke psovi vraťte a s pochvalou mu velte seskočit. Až pes zvládne zůstat na stole do doby, než se k němu opět vrátíte, začněte psa vysílat na stůl z větší vzdálenosti. Posaďte si psa pár kroků před stůl, velte mu zůstaň a běžte dát na stůl pamlsek nebo hračku tak, aby o tom pes věděl. Pak se vraťte ke psovi, ukažte mu rukou vpřed a s povelem, který si určíte pro tuto překážku (“stůl”, “deska”, “nahoru” atd.) vyšlete psa na stůl, kde mu opět zavelíte povel zůstaň. Potom přijďte k němu a pochvalte ho. Postupně vysílejte psa z větší vzdálenosti a přidejte třeba i jednu nebo dvě skokové překážky. Až pes tuto fázi zvládne perfektně a bez váhání, můžete také přistoupit k tomu, že psa na stůl vyšlete, zavelíte mu zůstaň a sami se půjdete nachystat k další překážce, takže psa budete ze stolu volat z větší dálky. Není to však nutné, vždy můžete vybíhat od stolu zároveň a tím si i kontrolovat to, že pes na něm opravdu zůstane předepsaných 5 vteřin. V nácviku doporučuji nechávat psa na stole vždy déle, aby neseskakoval ze stolu předčasně.
Pro šikovné kutily by snad výroba stolu neměla být velkým problémem, ale měli by dbát na to, aby tato překážka byla opravdu stabilní.
Výška i šířka zdi, vidaduktu jsou stejné, jako u jednoduchých skokových překážek, tj. šířka min. 120 cm a výška pro kat. S - 30 cm (+ 5 cm), M - 40 cm (+ 5 cm), L - 60 cm (+ 5 cm). Tloušťka je cca 20 cm. Zeď je plná, viadukt musí mít jeden nebo dva otvory ve formě tunelu. Na horní ploše obou překážek musí být nejméně dva nepříliš těžké půlkulaté elementy, které se dají lehce shodit. Zeď musí být přestavitelná na všechny velikostní kategorie. Výška této překážky je měřena včetně shoditelných prvků.
U zdi a viaduktu se za chybu považuje shození elementu, části nebo celého viaduktu či zdi. U viaduktu je odmítnutím stáhnutí hlavy či tlapky nebo proběhnutí otvorem, příp. otvory. Překážku nacvičujeme stejným způsobem jako překážku jednoduchou skokovou. Pro některé psy může být zpočátku problém, že nevidí, kam vlastně skáčou, ale tréninkem jejich obavy určitě překonáte. Ostatně různých zídek je venku kolem nás spousty.
Tímto jsme probrali všechny překážky, které se mohou objevit na parkuru během závodů agility. Dalším krokem je naučit psa překonávat tyto překážky v různých sekvencích a posléze zvládnout i proběhnutí celého parkuru. Ale k tomu vám doporučuji obrátit se o radu na někoho zkušeného. Teď máte příležitost přihlásit se na letní výcvikové tábory agility, nebo na víkendová soustředění. Podrobnosti o nich můžete najít na internetové adrese http://klubagility.webz.cz. Přeji vám, aby jste poznali tu radost, když se vám vaše práce a trénink s vaším psem bude dařit a aby jste viděli tu radost vašeho psa, když ví , že jste spokojený s jeho výkony.
Hodně úspěchů!