Ještě před deseti lety se na tuzemských pastvinách proháněl jediný příslušník plemene quarter horse. Dnes se počty amerických koní u nás počítají...
Ještě před deseti lety se na tuzemských pastvinách proháněl jediný příslušník plemene quarter horse. Dnes se počty amerických koní u nás počítají na stovky a tato čísla se ročně zvyšují až o třetinu! Není divu, že zájem o (nejen) westernová plemena appaloosa, quarter horse a paint horse mezi veřejností roste. Jejich atletické schopnosti, ovladatelnost i povaha z nich dělají milé společníky na kolbišti i v přírodě. Možná jen cena může nové majitele odradit. Ovšem na veřejné aukci, mezi konkurencí, se ceny nabízených koní příliš nadsazovat nemohou. K porovnání je původ koní, exteriér i charakter a tak můžete krásného ročka pořídit už od 50 tisíc. Pokud vám nevadí, že jeho matka je anglický plnokrevník. Je-libo něco fajnovějšího? Přidejte sto tisíc a klisna je vaše! Hledáte reiningové linie? Chcete koně už připraveného na závody, se základním výcvikem? Vyberte si!
• Ondřej Houška na paintovi
Pokud právě přemýšlíte, kdy se taková aukce koná - tak tu úplně první jste bohužel právě propásli. Pořádali ji 12. 4. na frýdecko-místecku, na známém Paint Horse Ranči Sviadnov. Klára Šalková a její tým zorganizovali akci, která určitě založí v naší republice tradici (4. 10. se koná aukce v Rožnově p. Radhoštěm - pozn. redakce). Dražby koní známe od nepaměti -- ovšem aukce tzv. westernových plemen - to je něco jiného. Však také návštěvnost tohoto dubnového podniku byla více než potěšující. Chovatelé, odborníci i fanoušci krásných koní přijeli ze všech koutů republiky. Neměli s sebou sice plné peněženky, ale jeli se informovat o nabídce trhu. Profesionálně pojatá aukce byla dokonalou prezentací všech 27 zúčastněných koní.
• Klára Šálková v sedle
Nejdřív akce…
Dopoledne probíhalo předvedení jednotlivých koní, se zasvěceným výkladem moderátora. Hříbata se ukazovala v práci na lonži, parelliho ohlávce a vodítku. Většinu z nich svěřili majitelé do rukou zkušeného “naturalhorsemanship - komunikátora” Radka Karlíka či Elišky Orlitové. Pěkná ukázka důvěry člověka a koně byla také v režii Ondřeje Houšky, který nabízel na prodej hned tři své odchovance. Starší a zkušenější koně byli předvedeni v sedle buď svými majiteli, nebo osazenstvem ranče Sviadnov - ing. Klárou Šalkovou, Karlem Barotkem a juniorkou Luckou Nejezchlebovou. Hřebce v majetku Jindry Štěpánka např. předváděl jezdec a trenér Karel Kubata. Mezi diváky byla řada známých westernových jezdců, rozhodčích a dá se říci celá westernová elita. Atmosféra však zdaleka nebyla tak upjatá a snobská, jak by se na dražbu slušelo. Příjemné jarní sluníčko rozzářilo nejen nablýskané koňské hřívy, ale také úsměvy ve tvářích všech přítomných. Mezi dospělými pobíhaly děti od nejmenších capartů a každý si sobotu užil po svém. Nechybělo svezení na koni, zpívání do ala Doremi v polední pauze či vlastní prohlídka stáje. K tomu příjemná hudba, dobré občerstvení a přesný časový program - co více si může divák přát?
• Radek Karlík v akci
potom aukce
Myslelo se však i na pravidla dražby - aukční řád a zkušený licitátor byli předpokladem odbornosti a záruky celé aukce. Firma Grato s.r.o. z Mariánských lázní se tohoto úkolu zhostila s nadšením a tak od 13 hodin už měl hlavní slovo licitátor s kladívkem. Moderátor samozřejmě každého koně uvedl, ale v zájmu objektivity pouze ocitoval informace z katalogu - kůň byl převeden na ohlávce a vodítku. Vyvolávací ceny koní se pohybovaly od 50 do 320 tisíc. Cenové rozdíly nebyly dány ani tak věkem koní, jako spíše jejich původem, chovnými či sportovními předpoklady a výkonností jejich rodičů. Zpočátku se zdálo, že dražba skončí bez jediného prodaného koně - což by nebylo nic neobvyklého, jednalo se o nultý zahajovací ročník. I tak by byla dražba přínosem pro všechny zúčastněné, o jejichž koně může někdo projevit zájem jen o pár dní později. Kde jinde se lze setkat s takovou koncentrací koní na prodej, tolika různých věkových kategorií a rozmanitosti původů? Nakonec ale i tato aukce měla svého prvního (a posledního) prodaného koně. Byla jím tříletá QH klisna Sally Grey, barvy palomino, která dokonce ani nebyla na aukci fyzicky přítomná (problém s dopravou). Její fotografie, původ i cena přesto zaujaly pana Mikulčíka ze slovenského Zvolena. Tento sympatický podnikatel se rozhodl založit chov quarterů na svém ranči při hotelu Krásensko. Ke klisně Miss Pacific Jack mu tedy přibude další quartřice a mimoto má ve stáji plemeníka - rovněž z ČR - LSJR John Santose. Když jsem se jej šla zeptat, jak je s dražbou spokojen - právě podepisoval kupní smlouvu. Nadšeně hovořil o celé akci a potvrdil moji domněnku - že ceny na aukcích jsou mnohdy nižší než u přímého prodeje a je opravdu z čeho vybírat. Určitě hodlá dál s českými chovateli spolupracovat a kdo ví, třeba na oplátku my budeme zanedlouho jezdit “přihazovat” na Slovensko…
Autor textu: Míša Zachová
Autor fotografií zdroj: Jiří Zach