Ladné pohyby, hříva vlající ve větru, přirozená krása a ztělesněná svoboda, to je asi jen pár z mnoha důvodů, proč koně fascinují nás lidi a inspirují k provozování jednoho z nejkrásnějších, ale i bohužel nejnáročnějších sportů vůbec, a tím je jezdectví. Začíná to velmi nenápadně, člověk se nejdřív jen tak rád kouká, pak sebere odvahu a vyhledá příležitost ke svezení v sedle a po pár romantických vyjížďkách lesem většinou tomuto fenoménu propadne a začne koketovat s představou o pořízení vlastního čtyřnohého kamaráda. Jenže taková záležitost je provázena četnými úskalími a vyžaduje postupovat s rozmyslem a zdravým úsudkem, neškodí také dávka předvídavosti.
V této rubrice bych vás tedy ráda seznámila s tím, co je užitečné vědět, než se rozhodnete pro koupi svého prvního koně. Tak jako se každý řidič musí nejdřív naučit předpisy, než usedne za volant, tak stejně je nutné vědět alespoň základy o tom, jak se kůň chová, jak myslí, co je pro něj jako pro živočišný druh typické. Jsou to všechno vědomosti, které se bohužel na běžných jízdárenských hodinách nedozvíte. Naučí vás možná udržet se v sedle, řídit koně a trochu se postarat o jeho exteriér, ale to zdaleka nebude stačit, pokud se svým koněm budete chtít opravdu komunikovat. Je nutné si uvědomit, že takový tvor je takřka “vlastní mínění na čtyřech nohách” a hlavně má nad námi silnou hmotnostní převahu. Proto zdůrazňuji, že lepší je se s ním naučit komunikovat, než se hádat a vystavovat se různým nebezpečím úrazů, jak lidí, tak koní.
První, co si v tomto směru musíme jako lidé uvědomit je, že kůň je zvíře, které bylo v přírodě vždy v pozici kořisti a k tomu má také dodnes uzpůsobené svoje biologické bezpečnostní systémy (bilaterální vidění - oči po stranách hlavy, útěkový reflex, atd.). Konflikt vzniká v tom, že my jako lidé jsme zase blíže pozici dravců a tak se i běžně chováme (přímé vidění, přímočaré jednání,atd.). Takže pokud se nezkušený člověk dostane do kontaktu s nezkušeným koněm, který na typické lidské jednání není zvyklý, pravděpodobně nastane situace, kdy kůň se bude cítit ohrožený a postaví se do opozice. Proto je nanejvýš rozumné se potkat tzv. “napůl cesty” a naučit se mluvit trochu “koňskou řečí”, abychom mohli se svým koněm být partneři. Více na téma komunikace mezi člověkem a koňmi se dozvíte v dalších vydáních.
Koně je také potřeba ustájit a pokud nemáte možnost mít stáj doma, budete jistě pátrat po nájemné stáji, kde se vám za měsíční poplatek o koně postarají. V případě, že nemáte moc zkušeností se zajištěním všeho potřebného pro provoz stáje a máte pouze jednoho koně, doporučuji zvolit kvalitní nájemnou stáj. Důvodem je to, že ušetříte spoustu času, vyhnete se omylům a problémům se sháněním a skladováním sena a podestýlky, navážete kontakty s dalšími koňáky, můžete si vyměňovat cenné zkušenosti a přiučit se každodenní stájové rutině. A navíc, váš koník může mít kolem sebe koňské kamarády, které k životu nutně potřebuje. O výběru vhodné stáje se také rozepíšeme v následujících vydáních.
A teď už můžeme jít vybrat svůj koňský protějšek. Je dobré nic neuspěchat, udělat si přehled o aktuální nabídce a zvolit koně, jehož cena odpovídá jeho kvalitám. Výhodné je kupovat koně na podzim, kdy zpravidla jejich cena klesá. Ke koupi stojí za to si pozvat veterináře, aby zkontroloval zdravotní stav koně, jeho věk a kondici. Vždy je dobré uzavřít kupní smlouvu, ve které bude stanovena zkušební doba, ve které můžeme koně vrátit, když zjistíme nějaké nesrovnalosti. A jakého koně vybrat? První kůň pro málo zkušeného jezdce by měl být určitě starší a vycvičený jedinec s kvalitní povahou, nejlépe valach nebo kobylka. Můžete právem namítnout, že takoví koně bývají nejdražší, ale považte, když nezkušený jezdec koupí nezkušeného koně, může pak dojít k velkým problémům ve výcviku, nehledě na nebezpečí úrazů a zranění způsobených nedorozuměními mezi majitelem a jeho koněm. Mnohem více peněz pak vydáte za profesionální výcvik nebo za léčení úrazů jak koně, tak člověka.
Pokračování příště.