Díl pátý - WESTERN PLEASURE - “jízda pohody” Jedná se o jednu z mála disciplín, při níž jsou na kolbišti všichni jezdci současně, i když se nej...
Díl pátý - WESTERN PLEASURE - “jízda pohody”
Jedná se o jednu z mála disciplín, při níž jsou na kolbišti všichni jezdci současně, i když se nejedná o týmovou práci (jako např. u dobytkářského Team Penningu). Dle pokynu rozhodčích jsou koně předváděni v kroku, v klusu a ve cvalu, součástí jízdy bývá i změna směru a couvání. Rozhodčí v pleasuru hodnotí individuálně každou dvojici - jezdce a koně. Neuděluje žádné body, ale přímo určuje pořadí - je-li v soutěži mnoho jezdců, vyřazuje je od nejslabších postupně do středu kolbiště. Rozhodující je kvalita chodů, způsob předvedení koně i celkový dojem dvojice. Snad proto bývá western pleasure přehlídkou nejestetičtějších módních kombinací a nejvíce zdobených v sedel. Ovšem vizáž zdaleka nerozhoduje, byť se k ní přihlíží.
• elegantní vzhled dotváří kombinace klobouku, chapsů a sedlové podložky (ladící k hřívě koně)
Předvedení koně
Dobře přiježděný kůň pracuje na jemném, skoro neznatelném přilnutí, takže působí dojmem naprosté pohody mezi jezdcem a koněm a v pravém slova smyslu je na něm svezení pro radost. Měl by reagovat na téměř neviditelné pobídky jezdce, nést se s podsazenou zádí, plynule přecházet z chodu do chodu a být v rovnováze. Krk a hlavu by měl mít uvolněně v přirozené poloze i při vedení na volnější otěži. Za ideální polohu hlavy se považuje její nesení nepatrně před kolmicí s nastraženýma ušima. Temeno hlavy by přitom mělo být v rovině kohoutku nebo jen mírně nad ním. Příliš vysoké nebo naopak extrémně nízké nesení hlavy (špičky uší níže než kohoutek) je důvodem k horšímu ohodnocení nebo dokonce k diskvalifikaci. Totéž platí pro přehnaně sbalený krk a hlavu za kolmicí. Nežádoucí je také vystrčený nos a hlava koně výrazně před kolmicí. Horšího umístění dosáhne i kůň, který příliš otevírá hubu, klopýtá a podobně. Jezdec se také nesmí dotýkat koně či sedla volnou rukou ani vést koně na příliš prověšených otěžích. Při obouručním vedení na kroužkovém udidle či hackamore by měly být otěže překříženy nad kohoutkem. Jezdcovy ruce v blízkosti přední rozsochy se nemají vychylovat do stran od hrušky více než 10 cm.
• hlava mírně před kolmicí, nastražené uši, temeno mírně nad kohoutkem
Tempo chodů
Provedení chodů je v relativně pomalém tempu - většinou na kolbišti vidíme krok, pomalý klus - jog a pomalý cval - lope. Rozhodčí však může předepsat i prodloužený krok, klus i cval. Předjíždění z vnitřní strany kolbiště je povoleno, pakliže rychlejší (předjíždějící) kůň udržuje stále správnou kadenci a rytmus. Chody vždy musí být čisté, pravidelné a prostorné -- v rovnoměrném tempu a pod kontrolou, s plynulými přechody. Zpomalený chod (např. jog a lope) by měl být důsledkem podsazené zádi a prostupnosti koně - nikoliv toho, že kůň za sebou “tahá zadek”. Maximálně oceněn bude kůň, který se pohybuje plynule, je vyvážený a ochotný. Ve cvalu musí jít kůň na správnou nohu, jinak se dopouští hrubé chyby. Ještě závažnější je přílišná rychlost v jakémkoliv chodu. Na třetím místě v hodnocení závažnosti chyb je vypadnutí koně z chodu, včetně odmítnutí vykročení. Následuje přílišná pomalost, jedná-li se o ztrátu pohybu vpřed. Penalizuje se i přílišné opoždění při změně chodu. Jak je vidět, největší důraz při pleasure je kladen právě na kvalitu chodů - držení hlavy je dle westernových pravidel na stupnici chyb až za ní.
• nesení hlavy koně nesmí být příliš nízké
Doporučení
Jak se zdá, měl by mít větší předpoklady k úspěchu ve western pleasure kůň s pomalejším tempem, ale není to pravidlem. Důležitá je jeho prostupnost a reakce na pobídky. Spící a ploužící se kůň vám těžko naskočí do cvalu, nervní a příliš temperamentní vás zase znervózní natolik, že budete celou jízdu jen “brzdit”. Můžete si pořídit kvalitního amerického koně z pleasurové linie, který má stavbu těla více než vhodnou. V odborné literatuře se dočteme, že pro tuto disciplínu se hodí více koně vyšší, elegantnější. Hledat tedy můžete i mezi teplokrevníky, plnokrevníky a dalšími plemeny koní. Možná upustíte od arabů pro jejich vysoce nasazený krk nebo od menších těžších koní a poníků, kteří při nejlepší vůli nevyčarují tak elegantní chod. Bez ohledu na plemeno, důležité je vždy správné načasování - i pro tak zdánlivě jednoduchou disciplínu jako je western pleasure je třeba se dobře připravit. O vítězích mnohdy rozhodují drobné nuance. Nejen váš kůň, ale i vy sami tedy buďte především “v pohodě”.
Zdroj: Pravidla WRC ,
www.wrc.cz, Westernové ježdění - ing. Lečíková 2003