Již několik roků chovatelé králíků netrpělivě očekávají vydání nového vzorníku pro posuzování králíků. Starý vzorník je více než dva roky rozebrán a...
Již několik roků chovatelé králíků netrpělivě očekávají vydání nového vzorníku pro posuzování králíků. Starý vzorník je více než dva roky rozebrán a případní noví chovatelé bohužel nemají možnost nahlédnout do standardu svého plemene.
Poslední vzorník pro posuzování králíků byl vydán v roce 1994, před devíti roky. Bohužel byl napsán ke škodě věci stejným autorem (ing.Fingerland), jako několik vydání před tím a tak v podstatě nepřinesl mnoho nového a byl s malými změnami opsán od předchozích. Mimochodem je škoda, že byl původně rozpracován také ing. Sekaninou, žel finanční požadavky autora byly prý vysoké. (Podle neověřených informací byl rozdíl ceny z jednoho výtisku 2,-Kč). Pokud by tenkrát došlo k finanční dohodě autora, mohli jsme již dnes posuzovat podle vzorníku, který by se přibližoval těm zahraničním. A mnoho posuzovatelů, kteří posuzovali na Evropské výstavě v Brně a nenavštěvují výstavy v zahraničí, nemuselo mít problémy při působení na této výstavě.
Jsem rád, že se našel nový tvůrce této důležité knihy, který alespoň v tomto není spojen s minulými vydáními a často měl i “svůj” názor. K přípravě byli vyzvání všichni chovatelé a chovatelské kluby aby na adresu autora (ing. Zadiny) zaslali své připomínky k plemenům, které chovají. Neznám, jak dalece vyšel záměr, nicméně již dnes na výstavách slyším “ Zadina naše připomínky neakceptoval”. Protože jsem také jednu drobnost po projednání v klubu zaslal, jsem zvědav. Na straně druhé si dovedu představit i nereálné požadavky a dovolím si tvrdit i nesmysly, které v žádném případě autor “realizovat” nemůže. Uvidíme….
Ať je to tak či onak, jisté je, že bychom měli přejít na “německý” systém posuzování a to bude hlavně pro mnohé starší, ale i některé mladé posuzovatele, asi neschůdná cesta. A tak podle mě budou ještě větší rozdíly v posouzení na jednotlivých výstavách a při absenci jakékoliv kontroly posuzování odradí asi mnoho chovatelů od vystavování.
Samotný oceňovací lístek by měl být rozdělen do sedmi pozic, oproti stávajícím šesti. V pozici první by měl být sloučen tvar a typ (v závorkách podle nynějšího pozice 2 a 3) a maximální počet bodů činí 20. V pozici 2 je hmotnost za 10 b. ( pozice 1), ve třetí pozici se bude posuzovat srst 20 b (pozice 4). Další pozice (5 a 6) se již budou “věnovat” konkrétním znakům jednotlivých plemen a to po 15ti bodech. Jde o barvu, kresbu, stříbřitost atp. Novinkou by měla být pozice sedmá a to péče a zdraví oceněná 5 body. Zda to bude pozice “vyrovnávací”jako ve SRN, ukáže čas. Ve stávajícím vzorníků se nebodovala, ale byla jen poznámkou.
Další důležitou věcí, která by měla jednoznačně kopírovat zahraniční vzorníky, je výrok výluka. Věřím, že vymizí znaky mládě chovu schopné či neschopné atp. a v této souvislosti zmizí i krkolomné zkratky MCHN, MCHNSCH atp., které stejně většina posuzovatelů nepoužívá. Výluka je výrok jasný i pro nechovatele. Také v kolekcích by se mělo udělat jasno, tak aby nebyl problém vystavit kolekci na zahraničních výstavách.
V době otištění tohoto příspěvku snad budou mít ověřené informace snad již i posuzovatelé nebo samotní chovatelé. Tito se také ptají na cenu tohoto vzorníku. Ta má být 260 Kč a objednat by jej bylo možné na sekretariátu svazu. Posuzovat by se mělo takto již na národní výstavě mláďat v Litovli.