Tento druh papouška je vzácný a málo se objevuje v nabídkách dovozců. První světový odchov byl zaznamenán až v r. 1980 v USA. Několik informací jsem získal ze švýcarského časopisu.
1,0 je na temeni hnědý, strany hlavy olivově žluté, spodní krk krémový s šedohnědými kořeny per. Ruční krovky jsou červené, kostřec zelený, ocas shora zelený, zespodu černý. Délka 25 cm.
Chovatel L. získal z dovozu koncem října pět kusů pyrurů černohlavých, kteří byli ve výborné kondici. Všechny společně umístil do vnitřní voliéry elektricky vytápěné na konstantní teplotu 10 - 12 °C.
S příchodem jara byla celá skupina přemístěna do prostorné zahradní voliéry. Zde měli možnost se důkladně prolétnout, což často využívali. S oblibou se koupali. Sloužila jim k tomu větší miska položená na zemi. To byl jediný okamžik, kdy pyrurové slétali na zem. Koncem července jeden z pyrurů z voliéry zmizel. Po důkladné kontrole byl objeven v budce, kde seděl na dvou vejcích. K těmto dvěma vejcím přibyla další tři a potom ještě dvě. Všechna byla oplozená. Za 21 dnů se vylíhlo první mládě, po uplynutí dalších deseti dnů se vylíhla 4 a konečně i ze zbývajících vajec se vylíhla mláďata. Ačkoliv byla posledně vylíhnutá mláďata proti dříve líhnutým malá, byla úspěšně odchována. Pohlaví mláďat nebylo možno určit ani podle zbarvení, podle tvaru hlavy nebo velikosti zobáku, vše bylo zcela shodné.
Pyrurové měli ve voliéře k dispozici čtyři budky kmenové 30×40 cm, ve kterých nocovali. Budka, ve které samička s úspěchem zahnízdila, byla z prken s rozměry 28×28×75 cm a byla vysypána vrstvou hrubých pilin. Pyrurové budku téměř vůbec neoštipovali, ale dávali přednost ztrouchnivělému jedlovému špalku (100×80 cm), který rozdrtili na prach. Po skončeném hnízdění loupali kůru z vrbových prutů.
Zpočátku brali pyrurové výhradně naklíčenou slunečnici, dále hodně ovoce a různé bobule. Čas od času dostávali vitamíny a včelí med v pitné vodě. Po čase si zvykli na semeno bodláku kardi a jiná drobnější semena, především lesknici. Polozralou kukuřici i mrkev stále odmítali a při tom zůstalo, i když chovatel přestal dávat jablka. Kromě uvedeného krmení dostávali pyrurové ještě specielní směs semen, která rychle klíčí, s přídavkem bezpluchého ovsa.
Pyrurové černohlaví se výborně hodí pro chov v bytech i v panelácích, protože nedělají žádný enormní křik. Není pochyb, že toto bude překvapením pro každého chovatele jihoamerických papoušků.