Ve Fauně č. 07/2003 článek “Gloster fancy” od Otty Bartka mě přinutil reagovat na nepravdivou pasáž v tomto článku, která se týká posouzení opeření lipochromových a melaninových kanárů. Autor článku uvádí: lipochromoví ptáci mají řidší opeření než ptáci melaninoví. K vyvrácení tohoto názoru uvádím tyto nutné zásady: Faktor A - intenzivně opeření kanáři. Faktor B - neintenzivně opeření kanáři.
Ptáci A mají kratší lesklé opeření, barvy lipochromové i melaninové, působí plně v dané barvě. Ptáci B neintenzivní mají opeření delší a plnější, což se projevuje na silnější postavě a to jak u kanárů lipochromových, tak i melaninových. Odborníci tvrdí, že stavba kostí je u B kanárů silnější. Pářením A+A intenzivních kanárů navzájem (lipochromových nebo melaninových) nastává zmenšení postavy a v mnoha případech řídkoperost (i holá místa, zejména na spodní části těla kanára). Pářením B+B neintenzivních kanárů navzájem (lipochromových nebo melaninových) může velice brzy dojít k uzlovitým výtvorům v opeření.
Proto musí pro nás chovatele kanárů platit obecná zásada pářit vždy A intenzivního kanára s B neintenzivním kanárem, potom dosáhneme zdravého a vitálního odchovu.
Barevné, postavové i zpěvné kanáry jsem měl v držení a zdárně odchovával víc jak 40 let a musím v plné míře potvrdit, že jsem nezaznamenal žádného rozdílu v opeření u lipochormových a melaninových kanárů, neboť jsem vždy ctil zásadu pářit A+B nebo B+A. Odchov byli vždy silní, hustě opeření a zdraví kanárci a to jak u lipochromových tak i melaninových odchovů - žádný rozdíl.
Cizokrajní ptáci v klecích - kanáři a jejich kříženci: Walter Wiener, Chov kanárikov: P. Pavliš, Ušlechtilý kanár: A. Šimek a kolektiv, Chov kanárikov: P. Pavliš a A. Ižo, Chováme farebné a postavové kanáriky: B. Ambruš, Der Gelbe süanger: D. Host, Der Kanarienvogel: J. Borchart, Kanárien - 120 rassen - Gesang, Farben, Positur: K. Speicher, Unser Kanarienvogel: K. Speicher.