Každý svědomitý chovatel si uvědomuje plně nutnost a samozřejmost krmení “zeleným”. Příroda nám od časného jara do pozdního podzimu poskytuje širokou paletu druhů, takže je z čeho vybírat.
Možná, že ne každý ví, jak hodnotný je obsah listů i semen kopřivy dvoudomé (Urtica dioica), která hojně roste na rumištích, okrajích lesů ap. Obsahem zdraví prospěšných látek se jí hned tak jiný druh nevyrovná.
Jedná se o tyto životně důležité látky:
vitamíny: A, B1, B2, B12, C, D, E, K1
minerálie: železo, vápník, měď, hořčík, sodík, fosfor, draslík, mangan, křemík
druhotné rostlinné látky: kyselina acetyl cholinová, mravenčí, octová, gallová, šťavelová a listová.
Dále připomínám karotenoidy, chlorofyl, enzymy, hormony a oleje. Vše uvedené působí příznivě na metabolickou výměnu a dezodoračně.
Já jsem ve svém chovu astrildovitých a papoušků, především australských, míchal už v šedesátých letech nadrobno rozsekané listy kopřiv, především mladých, do vaječných míchanic. Ptáci vždy rádi takto obohacené míchanice konzumovali. O tom se zmiňuji ve své knize “Cizokrajní ptáci v klecích - astrildovití pěvci”, která vyšla v roce 1978.
V časopise Gef. Welt 2/02 popisuje chovatel H. M. méně obvyklý způsob přípravy krmení kopřivami. Larvy potemníků moučných (moučné červy) krmí několik dnů pouze suchými ovesnými vločkami a když jim následně nabídne nasekané listy kopřiv, přímo se na ně vrhnou a sežerou jich neuvěřitelné množství. Červi rostou velice rychle a z malých červíků se stanou velcí a silní jedinci. Ptáci, kteří je dostanou ke konzumaci, získají hodnotné kopřivy.
Chovatel H. M. uvádí, jak lze získat semena kopřiv ke krmení. Koncem září a začátkem října semena dozrávají, což se pozná podle změny barvy. Jejich zelené zbarvení se mění na špinavě šedé. Pomocí rukavic se semena ze stonků vydrolí a následně prosejí, ve slabé vrstvě se rozprostřou na ploché mísy a pozvolna se usuší, aby se po uložení zabránilo plesnivění. Většina astrildovitých pěvců a karduelidů ochotně tato semena přijímají.
S ohledem na moji dlouholetou chovatelskou praxi mohu zkrmování kopřiv vřele doporučit. Dále také můžeme nabízet další druhy rostlin bud v čerstvém stavu nebo zmrazené: žabinec ptačinec, smetánka lékařská, pastuší tobolka, šťovík, pelyněk, vratič, heřmánek pravý, lebeda, merlík, kuklík, řebříček, řeřicha, lnička, rdesno ptačí, kakost, srha říznačka, lipnice hajní, kostřava, třezalka čtyřkřídlá, psineček tenký, penízek rolní, jitrocel větší a mnoho a mnoho jiných.