Patří stejně jako western pleasure mezi předváděcí (performance ) disciplíny. Na rozdíl od jiných je však více prověrkou jezdeckého umu než pouhého výkonu koně. Slouží k posouzení jezdcových schopností provádět v souladu se svým koněm sestavu manévrů v předepsané úloze. Vždyť sám název disciplíny nám napovídá, že by mělo jít o vzájemnou souhru jezdce a koně...
Western horsemanship se vypisuje pouze ve třídách Amatér nebo Mládež, profesionálním jezdcům tedy otevřen není. Soutěžní úlohu (pattern), obsahující většinou krok, klus, cval, zastavení, couvání, obraty a jiné prvky, určuje rozhodčí. Jezdci se obsah patternu dozví nejméně hodinu před začátkem soutěže. Musejí jej zajet co nejpřesněji, ve správném sedu, v úplné shodě s koněm a s jemnými pobídkami při provádění manévrů.
Při samotné soutěži bývají všichni soutěžící nastoupeni uvnitř kolbiště a jeden po druhém zahajují předvedení úlohy, obvykle dle pořadí startovních čísel. Rozhodčí určí, zda po skončení jízdy mohou jezdci opustit kolbiště nebo se seřadit k absolvování doplňkové části, kterou je zkrácený western pleasure. Do něj mohou postoupit všichni účastníci nebo jen vybraní finalisté.
Na první pohled se může zdát soutěžní pattern jednoduchý. Nebývá obvykle příliš dlouhý a změny chodů vyznačují rozestavěné kužely. Zdání ovšem klame - v krátkých úsecích jednotlivých chodů je jakákoliv jezdcova nepřesnost viditelná a opožděná pobídka znamená provedení cviku daleko za kuželem. A pozor - mezi povolené prvky horsemanshipu patří i takové lahůdky jako prodloužený klus či cval, kontra cval, ustupování na holeň, travers na dvou stopách či jízda bez třmenů! Předepsány mohou být i cvalové přeskoky, rollbacky, spiny, couvání v ohybu, výjimkou není ani kombinace chodů.
Soutěžící mohou získat 0-20 bodů, s půl bodovým dělením. “Deset bodů by mělo být vyčleněno na hodnocení vzhledu jezdce i koně a dalších deset na zhodnocení provedené úlohy”, uvádějí pravidla westernového ježdění WRC ČR. Není zde myšlen jen estetický vzhled, ale také korektní sed a vyváženost jezdce. Když se podíváme do popisu disciplíny v pravidlech, zjistíme, že jednotlivé požadavky na jezdce i koně de facto charakterizují korektní westernové ježdění.
Oděv
Jezdec musí být vhodně oblečen do čistého a upraveného westernového oděvu. Jeho základ tvoří košile (pro dámy i blůza) s dlouhými rukávy, dlouhé kalhoty, pevné boty a westernový klobouk. Estetický dojem může dotvořit vhodně zvolený opasek s přezkou, brož či westernová kravata, vestička, ozdoba klobouku a další elegantní doplňky. Velmi praktické jsou i dlouhé kožené chrániče nohou jezdce (chapsy).
Sed
Jezdec by měl zachovávat přirozený sed, jet korektně v rovnováze s koněm a měl by zůstat v plném sedu se vzpřímeným trupem ve všech chodech. Za korektní se považuje sed uprostřed sedla v ose hřbetu koně se spuštěnýma nohama tak, aby se vytvořila pomyslná přímka uši-ramenní kloub--kyčel-kotník. Jezdcova pánev by měla být v bezpečném kontaktu s posedlím od rozkroku k vnitřní části stehna. Ke správnému sedu patří i prošlápnuté paty, mírný ohyb v kolenou, která směřují vpřed a dotýkají se sedla, rovná a uvolněná záda, ramena srovnaná vzadu. Příliš strnulá nebo ohnutá záda znamenají penalizaci, stejně jako holeně příliš před nebo za kolmicí. Jezdcovy nohy od kolene ke středu lýtka by měly udržovat lehký kontakt se sedlem i koněm. Špičky chodidel mají směřovat dopředu nebo nepatrně od koně, kotníky zůstávají rovné. Důležité je i našlápnutí třmenu - penalizace například postihne jezdce, který má ve třmenech jen špičky svých bot.
Držení rukou a hlavy
Co se týče rukou, měly by být uvolněné s nadloktím v přímé ose těla. Ruka držící otěže má být ohnuta v lokti tak, aby vytvářela přímku s hubou koně. Volná ruka může být v podobné poloze nebo volně spuštěná podél těla.. Nežádoucí je nadměrný pohyb rukou, ale i jejich strnulost a tvrdost. Délka otěží, které jezdec drží těsně nad nebo mírně před sedlovou hruškou, by měla být upravena pro lehký kontakt s hubou koně. Hlava jezdce má být nesena s bradou vodorovně, pohled směřovat vpřed. Neměla by se příliš otáčet dovnitř kruhu ani sklánět směrem k hlavě či pleci koně.
Vzhled koně
Není pochyb o tom, že by měl kůň vypadat zdravě a celkově dobře. Špatné ohodnocení získá kůň projevující známky otupělosti, vyzáblosti, únavy a letargie. Pravidla dokonce myslí i na to, že by kůň měl nést jezdce o hmotnosti úměrné k velikosti jeho těla. Přihlíží se i k výstroji koně, která by měla být upravená, čistá a zachovalá.