Většina chovatelů (nejen) stromových sklípkanů začne dříve či později řešit otázku, kam umístit většího pavouka. Proto bych se v tomto příspěvku zaměřila na výběr vhodného terária a jeho vybavení.
Svoji subadultní samici Psalmopoeus cambridgei chovám v celoskleněném lepeném teráriu velikosti 20×20×30 cm (d, š, v). Ve stropní části je kovová větrací mřížka, otevírání je přední, a to formou svisle posuvného skla. Takové otevírání považuji za mírně nepraktické při manipulaci, ať již při úklidu nebo při manipulaci se samotným pavoukem. Proto se domnívám, že by bylo možná výhodnější, kdyby sklo bylo posuvné podélně, jako je tomu např. u ubikací pro jiná terarijní zvířata (kde však jsou skla dvě). Otevírání na magnet apod. nedoporučuji, neboť větší druhy sklípkanů jsou schopny taková dvířka “vytlačit”.
Jako substrát používám lignocel, který dávám ve vrstvě cca 5 cm.
V teráriu jsou dále rostliny (Scindapsus) a kořen stromu. Z praktických důvodů podkládám místa, kde by se kořen dotýkal substrátu, kousky břidlice, což se mi velmi osvědčilo jako prevence proti výskytu plísně na dřevě. Samozřejmostí je miska s vodou (používám víčka od pet lahví a teploměr pro kontrolu teploty (používám lepící akvarijní pásek, neboť skleněné rtuťové s přísavkou mi běžně padají ze skla, příp. jej pavouci při svém “putování” shazují).
Právě kvůli možným plísním a také snazší údržbě terária nepokrývám stěny kůrou. Terárium vyhřívám žárovkou 25 W, která postačuje k udržení teploty 26 - 29 °C a která je “uložena” v kovovém krytu (staré akvarijní osvětlení), jež je postavený na stropní stěně terária. Stejně zařízené terárium má i adultní samice Psalmopoeus irminia. Pro větší druhy bych doporučila pouze jiné rozměry terária, např. 20×30×40 cm (d, š, v).