Pan Petr Podpěra se narodil 3. července 1938 v Praze. O ptáky se zajímal již od útlého mládí. Vliv na to měli asi místní ptáčkaři - čižbáři, ale je v tom snad i kus rodinného dědictví. Děda ze strany jubilantovy matky musel mít doma stále klec buď s čížkem nebo stehlíkem. V rodině se traduje, že na rukojeti kočárku malého Petra vždy seděla hrdlička, která ihned, jakmile se probudil, spustila poplach.
Jubilant se velice zasloužil o úspěšný rozvoj a práci známého pražského Klubu pěstitelů exotického ptactva (KPEP), který byl v roce 1930 založen čtyřmi nadšenci. Hlavním iniciátorem založení byl Zdeněk Veger. Podpěra byl členem KPEP od r.1966. Je možné, že ve skutečnosti to bylo dříve, protože po jistou dobu nebyli členové spolehlivě evidováni.
Dlouhá léta pracoval ve výboru KPEP, převážně v odborné komisi. Zastával funkci výrobního redaktora časopisu “Zpravodaj KPEP”. Pilně přispíval svými odbornými články v různém tisku, od roku 1994 také do Fauny.
Jako jeden z prvních u nás se začal intenzivně věnovat fotografování ptáků. Výsledky jeho práce byly uveřejněny asi v 50 publikacích. Navrhl obálku pro první vydání monografie Milana Vašíčka “Agapornisové”. Ilustroval také moji knihu “Chováme exotické ptactvo -- astrildovití pěvci”, která vyšla v roce 1978 ve třetím vydání.
Svého jedinečného nadání využil při tvorbě návrhů na plakáty a katalogy pro výstavy ptáků konané pravidelně v Botanické zahradě v Praze - Na slupi. Vydal první adresář KPEP, pro který navrhl obálku. Za své zásluhy o přínos KPEP pro chovatelství se stal Petr Podpěra držitelem zlatého odznaku této organizace. Výbor ocenil jeho práci také tím, že mu udělil pohár Svatopluka Vlasáka, kterým jsou odměňováni nejlepší chovatelé v rámci této organizace. Jubilant je držitelem poháru pro nejlepšího chovatele euroasijských ptáků ze Světového šampionátu v Olomouci v roce 1980. Vstupní hala v Olomouci byla přepůlena panely, na kterých byly informační, dalo by se říci reklamně informační, tabule ČSCHDZ, které navrhl a také realizoval Petr Podpěra. Byla to náročná práce, která ani nebyla objednavatelem dostatečně oceněna. Celý hlavní sál byl vyplněn panely, na kterých byly vystaveny autorovy fotografie (ty byly také otištěny v katalogu výstavy).
V roce 1984 si přivezl ze Světového šampionátu, konaného v německém městě Pirmasens, bronzovou medaili.Posuzovatelem exotického ptactva byl jmenován u nás v roce 1971. Za mezinárodního posuzovatele byl jmenován v roce 1975 a současně se stal také držitelem zlatého odznaku OMJ.
V 70. a začátkem 80. let se přihlásil za člena přední německé organizace chovatelů ptáků A-Z (Austauschzentrale), která má na 46 000 členů. Každý měsíc vydává obsáhlý časopis v exkluzivním provedení. Jsou v něm odborné články doplněné krásnými fotografiemi. Podrobně seznamuje s činností všech svých středisek o výstavách, o bodování, o změnách bodovacího systému, upozorňuje na připravované výstavy a zasedání řídících orgánů atd.
Petr Podpěra se věnuje intenzivně systematice ptáků, především astrildovitých pěvců (Estrildidae). O věci má přehled a znalosti a proto správně hodnotí současný stav této problematiky. Odmítá jednoznačně názvosloví publikované v knize “Atlas ptáků světa” (autor Gosler), která vyšla u nás před nedlouhou dobou. Názory autorů na třídění druhů a jejich pojmenování se často liší, ale sbližování názorů je žádoucí. Rozdílnost jmen nalézáme i v cizích názvoslovích (německém, anglickém aj.) právě tak, jako odlišné členění do rodů, druhů a zeměpisných forem.
Petr Podpěra se ve svých pracích ze systematiky pozitivně zmiňuje i o mojí skromné práci z tohoto oboru. Musím přiznat, že mne jeho slova uznání těší, že si jich velice vážím a že za ně moc děkuji.
Našemu jubilantovi přeji do dalších let hodně zdraví a mnoho radosti z tvořivé práce pro chovatele exotických ptáků.
Velmi si vážíme skutečnosti, že pan Petr Podpěra, jako známý odborník, je ochoten spolupracovat s naší Faunou. Jsme přesvědčeni, že jeho příspěvky, a samozřejmě i fotografie, jsou cenným přínosem pro všechny chovatele i milovníky ptactva. Připojujeme se ke gratulaci pana Víta a přejeme hodně zdraví, spokojenosti a splnění všech vytýčených cílů. Děkujeme a těšíme se na další spolupráci.