“Soutěžící by měl pracovat přesně, pečlivě, hladce a s rozumnou dávkou rychlosti,” uvádějí pravidla. Rychlost by ovšem neměla být na úkor přesnosti, zároveň také není žádoucí předvedení koně loudavě bez odpovídajícího kmihu. Provedení manévrů by mělo být s minimálně viditelnými pomůckami, kůň by měl prokazovat ochotu, svižnost a připravenost. Přechody mezi jednotlivými chody by měl provádět hladce na základě pobídek, v předepsaných chodech by měl jít rovně, volně s náležitou kadencí pohybu.
Pracuje-li na přímce, jeho hlava i krk by měly být neseny rovně v ose těla - při práci na kruzích a v oblouku mírně ohnuté dovnitř. Kruhy by měly být pravidelně kulaté a provedené na určeném místě. Jezdec by měl dodržet danou velikost i rychlost. Také obraty musejí být plynulé a hladké, při otočce kolem vnitřní zadní nohy musí tato zůstat bez pohybu a přední nohy se mají křížit. Důraz je kladen i na rovné ustupování na holeň, kdy jdou přední i zadní nohy ve dvou stopách. Letmý přeskok (změna vodící nohy ve cvalu) by měl být proveden současně předníma i zadníma nohama koně, u jednoduchého přeskoku je přechodem do kroku či klusu povolen 1 až 3 kroky.
Chyby v provedení se dle stupně i četnosti klasifikují jako malé, velké a závažné. Dle toho znamenají ztrátu poloviny bodu až 4 bodů (malé) nebo více jak 4,5 bodů (velké). Body jsou odečteny z hodnocení výkonu jezdce. Ještě přísněji rozhodčí penalizují zjevnou neposlušnost koně, odkopnutí kuželu nebo chybu jezdce při práci na špatné straně kuželu. Soutěžní dvojice s těmito závažnými nedostatky by se v žádném případě neměla dostat před soutěžící, kteří dokončí úlohu korektně. Rovněž tak soutěžící se závažnými chybami v sedu, mezi které např. patří použití ostruh před podbřišníkem. Western horsemanship pamatuje na všechno - k diskvalifikaci vede nadměrné drilování nebo trestání koně v úloze, ale také použití nepovolené výstroje či pád jezdce nebo koně. Častou chybou, která bohužel vede k diskvalifikaci, je “neschopnost soutěžícího být řádně označen startovním číslem.” Bližší informace o rozdělení chyb dle závažnosti najdete v pravidlech WRC, které jako členové klubu získáte zdarma v rámci zápisného (viz www.wrc.cz).
Jak se zdá, mnohým z vás nyní připadne Western Horsemanship jako nejtěžší disciplína, ale nemusí tomu tak být. Pouze jste při ní pod drobnohledem rozhodčího více než váš kůň. Pozitivní na tom je, že váš jezdecký výkon i vzhled může celkovému hodnocení hodně pomoci a vy nepotřebujete mít zrovna koně se špičkovými chody a schopnostmi (jako třeba u pleasure či reiningu). Na druhou stranu můžete výkon svého koně pokazit třeba nevhodnou výstrojí, chybou v sedu či spletením úlohy. Kde jinde však, než právě v horsemanshipu, máte možnost zjistit, jaký z vás roste westernový jezdec. Pokud kůň přesně reaguje na vaše pobídky, je ochotný provést všechny tři chody i v rámci krátkého úseku (od kuželu ke kuželu) a nezklame vás při zastavení či obratech, máte napůl vyhráno. Vše ostatní už je jen doladění té krásné souhry mezi člověkem a koněm, pro kterou mají Američané tak příhodný název HORSEMANSHIP.