Chtěl bych se pozastavit u některých druhů zeleného krmení a několika druhů stromů podávaných jako okus.
Když jsem před mnoha lety začal s chovem holubů, akvarijních ryb a exotického ptactva, nebyla v té době odborná literatura v takovém množství jaká je dnes běžně k dostání. I odborných časopisů bylo poskrovnu. Zkušenosti se musely získávat při návštěvách u starších chovatelů. Dnes je však situace v tomto směru opačná. Odborné literatury bych řekl, že je až přebytek a časopisů vpočtu asi dvaceti pěti titulů také přebytek. To však nebyl smysl mé úvahy o hodnocení počtu této literatury, ale chtěl bych se zmínit o několika nesrovnalostech v doporučovaných druzích zeleného krmení a větví pro okus. Ve většině případech se všichni v celku shodují, ale je tam i několik protiřečení, na které bych chtěl poukázat. V knize "Papoušci celého světa" doporučují listy zelí jako vhodné pro krmení. Naproti tomu v publikaci "jak nato - Žako papoušek šedý" jsou všechny druhy zelí jako nevhodné a ze skupiny stromů podávaných jako okus, mimo jiné druhy, je doporučena vrba jako vhodná, ale bříza a všechny jehličnany jako nevhodné. Naproti tomu v červnovém čísle časopisu EXOTA v rubrice Rady a dotazy (vhodné stromy do voliér) doporučena bříza jako vhodná, ale naopak vrba jako dost nevhodná (může způsobit žaludeční vředy). Všechny tyto publikace jsou od renomovaných autorů a tak si myslím, že takový nedostatek by se neměl objevit. Začínající chovatelé jsou po přečtení trochu bezradní. Byl bych rád, kdyby se některý z chovatelů, který má v tomto směru více zkušeností, ozval formou článku v časopise a tak se svými zkušenostmi podělil s ostatními chovateli hlavně těmi začínajícími. Přeji všem hodně úspěchu ve vašich chovech.
Se zájmem jsem si přečetl článek Jindřicha Pfeifra, kterým reagoval na některé informace z odborného tisku. Za příspěvek děkuji jménem naší redakce a plně se s ním ztotožňuji.
Chovu různých druhů exotických ptáků se věnuji několik desítek let, sleduji odbornou literaturu a vždy se snažím o objektivní hodnocení. To vše dělám v zájmu chovatelů a chovatelství vůbec.
Autor zmiňuje jeden pramen, kde se píše, že bříza a všechny druhy jehličnanů se nemají dávat papouškům na oštipování. Z další informace se dovídáme, že bříza je vhodná na oštipování, ale vrba nikoliv, protože může způsobit žaludeční vředy.
Jiný autor opět uvádí, že vrba vhodná je!
Já jsem dával všem druhům chovaných papoušků do klecí a voliér různé druhy větví a to i ty, o nichž je v článku řeč a problémy jsem nikdy nezaznamenal. Chci čtenářům Fauny slíbit, že toto téma zpracuji v rámci našeho seriálu o krmení pro ptáky (včetně doplňků) později podrobně.