Bylo by chybou se domnívat, že podrobná analýza zásad správné výživy je zbytečná, právě naopak. Tyto znalosti jsou nesmírně důležité, neboť krmivem zajišťujeme nejen výživu těla, ale i další životní projevy jako růst, pohyb, březost, kojení atd.
Základ živočišné hmoty tvoří bílkoviny. Tvrzení "jsme to, co jíme" platí jak o člověku, tak i o psu. Skladba krmiva musí být v souladu se skladbou těla psa. Správné krmivo musí obsahovat: bílkoviny, tuky, uhlohydráty, vitamíny, minerály, vlákninu.
Co a v jakém množství by měl pes žrát v období růstu? Majitel psa bývá v pokušení dávat svému velkému psu velké množství potravy. Tato snaha o co nejmohutnější vzrůst může vyústit u velkých a obrovských plemen až v různé růstové abnormality. Překotný růst a přírůstek hmotnosti často zhoršují onemocnění, např. dysplazii. Nadměrné krmení spolu s různými doplňky, s cílem dosáhnout maximálního vzrůstu, často přispívá ke zkracování života těchto plemen.
Není správné dávat psu tolik krmiva, kolik sežere. Zkušenost ukazuje, že nejlepších výsledků se dosahuje podáváním 80 % množství, které by pes sežral bez kontroly. Větší množství vyvolává obezitu, menší zpomalení růstu.
Tělo průměrného psa tvoří:
Bílkoviny 16 %
Tuky 23 %
Uhlohydráty 1,7 %
Minerály 3,5 %
Voda 56 %
Význam bílkovin
Živočišná hmota obsahuje poměrně vysoký podíl bílkovin, a proto pes musí dostávat pro uchování životních pochodů a svůj růst jejich nepřetržitý příděl. Skládají se z aminokyselin. Bílkoviny jich obsahují 25 druhů - vzájemně propojených chemickou vazbou. Deset z nich je v krmivu podstatných a nelze je vyrobit z jiných složek. Požadavky organismu na přísun hodnotných bílkovin jsou velmi vysoké.
Pes jako masožravec má neobyčejně variabilní schopnost trávit bílkoviny. Je schopen strávit 90 až 95 % syrového masa, ale jen 60 až 80 % rostlinných bílkovin. Nadbytek rostlinných bílkovin může být příčinou tzv.koliky a průjmu.
Význam tuků
Krmivo obsahuje tuky rozptýlené v podobě drobných tukových kapének tří navzájem spojených mastných kyselin (triglyceridy). Některé z mastných kyselin jsou pro psa nezbytné.
Jejich nedostatek vyvolává svrbění pokožky, srst zdrsní, objevují se v ní lupy, dochází k infekcím uší. Nedostatek mastných kyselin bývá i příčinou malátnosti a nervozity psa. Tuky jsou zásadní látkou s velkou potencionální energií, velmi důležité pro přeměnu látkovou. Získá-li pes dostatek energie z tuků, klesá potřeba bílkovin, a to snižuje zatížení jater a ledvin. Tuk ochucuje psí potravu a dodává jí v tuku rozpustné vitamíny. Zdravý dospělý pes tuky prakticky dokonale zužitkuje. Dokonce i štěňata je účelně vstřebávají.
Význam uhlohydrátů
Pod tímto pojmem rozumíme cukry, škrob a celulózu. Nejsnáze stravitelné jsou nejjednodušší cukry. Dospělí psi nesnášejí mléčný cukr (laktózu), nadbytek mléka působí projímavě. Obyčejný cukr tráví pes celkem dobře. Vysoký obsah uhlohydrátů mají vařené brambory a mrkev, nižší má suchá potrava a celozrnný chléb. Čistě masová konzerva, syrové maso a ryby nemají energii uhlohydrátového původu, ale masová konzerva s obilovinou a suché komplexní psí krmivo obsahují 30 až 40 %, případně 40 až 50 % energie.
Význam vitamínů
Dřívější různé druhy avitaminózy jsou již minulostí, neboť obsah vitamínů v psích krmivech je úzkostlivě sledován a vyvážen. Pro psy s vyššími potřebami vitamínů existují různé speciální doplňky.
Vápník a fosfor
Pro životní projevy zdravého organismu psa jsou důležité některé látky v množství značném nebo jen stopovém. K nejdůležitějším patří vápník a fosfor, jejichž optimální vzájemná rovnováha snižuje potřebu vitamínu D. Soli vápníku a fosforu jsou nezbytné pro tvorbu a vývoj kostí (štěňata mají po narození poměrně nízkou hladinu těchto prvků).
Potřebné je jejich dostatečné množství, ale předávkování může u velkých plemen způsobit deformaci kostí a choroby, jako je například křivice.
Funkce vlákniny
Strava s vysokým podílem vlákniny je v současné době ve velké oblibě. Co to znamená pro psa? Pes by měl dostávat asi 5 % vlákniny (v suchém stavu) z celkového objemu potravy. Vláknina je důležitá z různých důvodů. Urychluje průchod střevy (správná peristaltika) a pozitivně ovlivňuje průjmy a zaražení větrů. Podporuje trávení, i když krmivo prochází trávicím ústrojím rychleji. Zmírňuje metabolický stres při onemocnění jater (absorbuje vedlejší jedovaté produkty trávení). Při spotřebě 10 až 15 % v celkovém množství krmiva působí jako redukční dieta u člověka (zvětšuje objem, nikoliv nutriční hodnotu krmiva). V neposlední řadě kontroluje a usnadňuje absorbování glukózy u diabetických psů (10 - 15 % objemu krmiva).