Při příležitosti závodů CZQHA na Nové Americe jsem se setkala s ing. Silvií Lečíkovou, jednou z hlavních organizátorek show. I když práce pro asociaci CZQHA a propagace plemene Quarter horse patří mezi její poslání, je Silvie více známá jako odborná redaktorka a spisovatelka především mezi fanoušky westernového ježdění. Kdysi dávno, v pionýrských dobách westernu u nás, byla její publikace Povídání o westernovém ježdění téměř jediným zdrojem informací o novém "americkém" jezdectví. Dnes se k tématu vrátila, obohacena novými zkušenostmi, poznatky a konzultacemi s odborníky. Její kniha s prostým názvem Westernové ježdění je doplněna obrázky i fotografiemi a nabízí čtenářům odpovědi na řadu otázek. Výběr koně, obsedání, výcvik, přehled disciplín, sportovní strategie...
Měla jsem štěstí, že jsem uměla anglicky ještě v době, kdy to nebylo až tak běžné, a že jsem si pořídila předplatné amerického časopisu o koních. Kdykoli se mi pak podařilo vycestovat do ciziny, vracela jsem se s metrákem dalších časopisů a brožur a vybírala si to co stálo opravdu za to. Kdybych měla říct, kdo mi byl nejvíc nápomocen, tak by to byli asi rodiče, kteří obětavě zaplatili letenku při mé první cestě do Států. Tam jsem poprvé uviděla westernové ježdění a díky kamarádům pochopila, že je to vlastně úžasná věc. Od úvodní reakce "No nazdar" jsem za pár týdnů změnila názor na "Tohle musím zkusit taky" a už jsem v tom jela.
Jak dlouho taková odborná příručka vzniká? Vím, že jsi na něčem podobném pracovala již před dvěma roky...
Knížka vznikala řadu let. Začátky spadají do období kolem roku 1995, kdy jsem dost aktivně přispívala do Jezdectví a překládala všechno o westernovém ježdění, co se mi dostalo do ruky. Brzo se mi nahromadil slušný archív a začalo to vypadat, že by vydal i na něco většího než jen tu samizdatovou knížečku Povídání o westernovém ježdění. Pak se objevilo nakladatelství, které o knihu projevilo zájem, ale po dvouletém marném čekání jsem z věci vycouvala.
Ty předchozí "knihy" byly spíš takové brožurky a nemohly proto nabídnout čtenářům tolik podrobností, kolik by chtěli a potřebovali. I tak se jich prodalo dost a dost a vím, že "Povídání" koluje v pirátských kopiích dodnes. Což mě těší… Nová knížka dostala větší prostor a mohla jsem tak rozvinout některá témata ze starších publikací. Navíc jsem v mezičase nejen překládala, ale také navštěvovala výcvikové kurzy nebo si jen povídala s lidmi, kteří k tématu měli co říct. Knížka Westernové ježdění je tak ucelenější a snad i užitečnější, a to především pro začínající a mírně pokročilé jezdce. O některých pasážích si ale myslím, že by si je měli přečíst i jezdci zkušenější a neměli by je brát tak, že Lečíková jim káže o westernu, ale tak, že Lečíková jim nabízí možnost odkoukat, jak western dělají ti nejzkušenější.
Samotnou mě takový zájem překvapil. Publikace "Westernové ježdění" byla první v knižní řadě "Kůň v životě člověka", kterou letos otevřelo ostravské nakladatelství Montanex, takže tíha zodpovědnosti byla dost velká. Dotisk se skutečně připravuje a snad se tentokrát podaří každý výtisk doplnit i CD, které by mělo pomocí fotografií demonstrovat některé pasáže knihy. Pokud by byl ze strany nakladatelství zájem, ráda bych zpracovala věci, které leží v šuplíku: legendární koně plemene Quarter, knihu o Paintech nebo příručku o udidlech. Sama pro sebe si píšu vzpomínání na roky v sedle svého koně, ale to je jiná kapitola.
Za rozhovor děkuje
Míša Zachová (Martinková)
Knihu lze objednat na tel. č.: 596 621 161 nebo zakoupit ve většině prodejen jezdeckých potřeb, její cena se pohybuje kolem 250,- Kč.