Ke krmení papoušků používáme často naklíčená, jen velmi zřídka též vařená semena a obiloviny.
Při bezpodmínečném respektování všech základních opatření v průběhu příprav, získáváme nutnou a výživnou složku potravy (Dr. Werquin, Versele-Laga, Belgie).
Je důležité, aby používaná semena a obiloviny měly prvotřídní jakost. Denaturovaná semena jsou zásadně nevhodná. Pro vyrovnanou výživu je důležité používat směs různých druhů semen. Nevhodné je lněné semeno, protože při jeho klíčení vznikají hlenovité látky, které tvoří odpornou lepivou hmotu, která se nehodí ke krmení ptáků. Také se doporučuje upouštět od nakličování slunečnicových semen nebo jeho realizaci věnovat nejvyšší opatrnost. Především to je proto, že slunečnicové zrno je velmi citlivé na plísňové infekce, které se velmi rychle rozmnožují a produkují toxiny. Nejjednodušší je používat hotové směsi se zárukou trvanlivosti, které jsou výrobcem přímo určené k nakličování nebo vaření. Dnes nabízí trh směsi obilovin a semen, obohacené o některé druhy luštěnin, které mají vysoký obsah bílkovin a jsou bohatým zdrojem aminokyselin. Lze říci, že takové krmení je ideálním doplňkem ke každodennímu standardnímu krmivu.
Připomeňme si, k jakým změnám dochází při klíčení? Působením vody, tepla a kyslíku vznikají biologické procesy. Část škrobovin se vlivem enzymu amylázy mění na jednodušší, a proto snáze stravitelné, cukry (např. dextrin a maltózu). Klíčením se stávají obiloviny snáze stravitelné a měkké, lépe se zbavují slupek a proto je ptáci rádi konzumují. Klíčením se také zlepšuje kvalita bílkovin odbouráváním komplexu bílkovinných řetězců na volné aminokyseliny s navýšením obsahu esenciálních aminokyselin (např. lyzin). Tuky se částečně změní na volné mastné kyseliny. Nakličování směsi semen a zrnin má pozitivní vliv na průběh rozmnožování a lepší hnízdní kondici. Vyšší obsah cukru a vlhkosti snižuje odolnost naklíčeného krmení proti hnilobě způsobované plísněmi, kvasinkami a bakteriemi. Přísná hygiena, především pravidelné proplachování semen a dezinfekce používaných nádob se doporučuje.
Způsobů, jak nakličovat zrniny a semena, je několik. Každý chovatel si svůj zavedený způsob často energicky a nevybíravě obhajuje, protože se mu plně osvědčuje. Nebudu k tomu nic dodávat, abych se vyvaroval nežádoucím střetům a kontroverzím.
V inzertní části německého časopisu shodného jména je zmínka o tom, jak vařit semena a zrniny pro ptáky. K jakým změnám vařením v zrninách dochází?
Působením teploty a vody dochází během vaření k téměř úplné proměně škrobu na snadno stravitelné cukry.
V některých luštěninách se nacházejí faktory ztěžující výživu (mj. Trypisin inhibitor – zpomaluje chemické reakce). Tyto nežádoucí faktory snižují využitelnost bílkovin. Vařením dochází k deaktivaci antivýživných faktorů s následnou snadnější stravitelností bílkovin.
Vařením se v krmivu zničí všechny choroboplodné zárodky (bakterie, plísně, kvasinky) a tím se sníží riziko mikobiální nákazy z krmiva, která je jedním z největších rizik při přípravě krmení klíčením nebo bobtnáním.
Jedinou nevýhodou při vaření zrnin je, že při něm dochází ke zničení některých vitamínů. Každý dobře informovaný chovatel ale ví, že dotace vitamínů prostřednictvím krmiv (zrnin – semen) jsou nízké a proto je podává zvláště a to buď extrudovanými granulemi nebo vitaminovými preparáty (multivitamíny) v pitné vodě.
Jak připravovat zrna k vaření?
1. semena pod tekoucí vodou důkladně propláchnout
2. 1 – 3 hodiny nechat při pokojové teplotě máčet (bobtnat)
3. pod tekoucí studenou vodou proplachovat
4. 30 – 45 min. vařit
5. semena nechat vychladnout a odkapat
6. potom se mohou podávat samostatně nebo s přimícháním vaječné míchanice nebo nadrobno nasekaného ovoce
Vlastnosti uvařených semen:
– vysoká stravitelnost jako důsledek úplného "rozložení" škrobu
– odstranění antifaktorů výživy způsobuje lepší stravitelnost bílkovin
– všechny choroboplodné zárodky se vařením zničí
– vařené zrniny jsou velice chutné
– snadněji se zbavují slupek
– dochází ke stimulaci hnízdní kondice
– vitaminy se vařením téměř zničí
Vařená semena můžeme připravovat na několik dnů dopředu, zmrazíme je a potom denní dávky dáváme rozmrazovat. Tyto přípravné práce nemůžeme srovnávat či zaměňovat se zrninami naklíčenými. Nabobtanalá semena necháváme ještě 1 – 3 dny ve vlhku, čímž je klíčivost semen ještě povzbuzována (stimulována).
Možná, že leckterý čtenář bude po přečtení informace o vaření zrnin kroutit hlavou. Může se to stát, protože vaření není vůbec běžný způsob přípravy a většině chovatelů není známý. To určitě vyvolá jistou nedůvěru. Já jsem nikdy zrní nevařil a také žádný z mých přátel, kterých za ta léta byla veliká řada.
Informace je převzata od belgické firmy Versele–Laga, která je známá svou seriózností.
Kdyby některý z našich čtenářů zkusil připravit krmení vařením, ať o tom napíše do Fauny. Jistě by to vzbudilo náležitý zájem.