V minulém čísle jsme načali problematiku použití pomůcek při komunikaci s koňmi a řekli si, jakým stylem seznámit koníka s pomůckami, ze kterých má obavy a jež mají být přitom součástí každodenního výcviku. Nyní bychom si mohli podrobněji popsat některé pomůcky, jež jsou oproti běžně používaným z hlediska důslednosti výhodnější. V souvislosti se cvičeními, o nichž jste se mohli dočíst v minulých číslech, jde o provazovou ohlávku, různě silná vodítka o několika délkách a pomůcku podobnou biči, jež je složena z hůlky a na ní připevněném provázku, přičemž obojí se dá ještě použít zvlášť.
Provázková ohlávka (viz foto) je na rozdíl od běžně používaných kožených nebo nylonových ohlávek mnohem užší a tím pádem dokáže vyvinout ostřejší tlak např. za ušima koně nebo kdekoli na hlavě v případě negativní reakce. Zatímco do obyčejné ohlávky se kůň klidně opře a ona většinou povolí nebo se takový tlak dá celkem snadno vydržet než povolíte vy, provázková ohlávka působí řezavým tlakem a kůň má tak větší motiv se místo odporu podvolit tlaku, za což je odměněn tím, že tlak okamžitě přestane působit. Taková ohlávka je též opatřena čtyřmi uzly, které by měly být po nasazení umístěny přibližně v oblasti akupunkturních center na hlavě koně a ten pak citlivěji reaguje na pobídky udělené prostřednictvím ohlávky. Takovouto ohlávku samozřejmě není vhodné používat jako stájovou nebo výběhovou z toho důvodu, že se za ni při hře nebo škrabání může váš koník zachytit podkovou a zranit se. (Mnoho koňáckých kapacit je také toho názoru, že pokud je to jen trochu možné, je lepší koním v boxu a ve výběhu ohlávky sundávat úplně.)
Důslednost vodítka nespočívá pouze v délce a síle, ale také v ohebnosti a hmotnosti vodítka a hlavně v karabině na konci takového vodítka. Běžné typy vodítek jsou pro komunikaci nevýhodné z toho důvodu, že jsou příliš krátká, lehká a tenká. Aby povely, jež udělujete na druhém konci vodítka byly pro vašeho koně jasné a zřetelné, je potřeba, aby materiál, ze kterého je vodítko vyrobeno, byl schopen signály dobře a snadno převádět. Z dlouhých let zkušeností je také známo, že koně lépe komunikují (i mezi sebou) na určité hraniční vzdálenosti. Proto je výhodné mít při cvičení k dispozici alespoň 2 – 4 různá vodítka z materiálu, který je tzv. "živý" a dobře přenáší pohyby naší ruky.
Pro nejkratší vzdálenost to může být např. tenčí horolezecké lanko o síle zhruba 7mm a délce 2 m, jež se dá připevnit koni kolem krku, a slouží také jako pružný konec pobízecí hůlky (společně tvoří něco jako bič). Na jednom konci je malá smyčka, jíž se druhý konec s koženým zakončením provleče. Vodítko, jež se používá pro zahájení komunikace ze země, je asi 4 m dlouhé o síle zhruba 16 mm, vyrobené z materiálu podobnému lodnímu lanu. Na jednom konci má těžší pevnou karabinu, druhý konec je vybaven rovněž koženým "kousadlem". Materiál je natolik živý, že i nejmenší pohyb je přenášen po celé délce vodítka až ke karabině a na ohlávku koně. Právě tahle vlastnost nám poskytne možnost jasně a rychle udávat signály. Pro pokročilejší komunikaci, jež je volným pokračováním základů, ale na větší vzdálenost, slouží vodítko o délce asi 7,5 m a stejné síle (16 mm). Poskytuje nám možnost komunikace na téměř dvakrát větší vzdálenost, čímž si můžeme ověřit míru respektu koně. Vše, co koník již zvládnul na kratším vodítku by se mělo pomocí respektu vybudovat také na vzdálenost delší. Toto vodítko má na jednom konci kovový kruh, ke kterému je možno připnout snímatelnou karabinu. Tím je umožněno připnout vodítko buď přímo na ohlávku nebo jej také navléci bez karabiny kolem krku koně.
Pro přípravu ke cvikům ve volnosti je pak posledním stupněm vodítko dlouhé asi 15 m o síle 10 mm. To už je vzdálenost, kdy koník musí mít silně zažitý smysl pro respekt, bude-li ochotně naslouchat signálům na tuto vzdálenost, jste připravení bezpečně vyzkoušet práci ve volnosti. I toto vodítko je opatřeno kovovým kruhem a snímatelnou karabinou a na druhém konci "kousacím" koženým koncem, jako ostatně všechna 4 vodítka.
Slouží jako prodloužená ruka při práci ze země i ze sedla. Je to laminátová hůlka o síle asi 10mm, dlouhá 1,2 m. Jeden konec je vybaven zesílenou rukojetí a druhý pak silným koženým okem, jež slouží k provlečení nejkratšího vodítka (viz výše). Hůlkou můžeme působit buď přímo na tělo koně nebo ji můžeme v kombinaci s nejkratším vodítkem využít jako pomůcku podobnou biči s tím, že tato neslouží k pohánění koně, ale ke komunikaci na větší vzdálenost.
Při přechodu k práci ve volnosti pak tato hůlka zůstává jediným pomocným komunikačním prostředkem, když pominu řeč těla.