Ve Fauně č. 3/2003 jsem popisoval první testy tohoto substrátu. Nyní mi dovolte shrnout výsledky za chovný rok 2002 a také zodpovědět některé otázky chovatelů ptactva a podat konečné informace. Byl jsem překvapen zájmem chovatelů o tento česnekový substrát.
Jako základ pro drobné, střední a velké ptactvo lze používat návod uveřejněný ve Fauně 3/03.
Nejvhodnější doba aplikace jsou měsíce listopad, prosinec a leden. V tuto dobu jsou už chladné dny, roztok může být ponechán v napájecích nádobách 2, max. 3 dny. V kapkách je mnoho přírodního lihu a ten se tak rychle neodpařuje jako v teplých dnech. V průběhu měsíce stačí dávat roztok dvakrát.
V těchto chladnějších měsících a nevytápěných místnostech (i venku ve voliérách) můžeme dát i vyšší dávku kapek do pitné vody. Tato vyšší dávka aktivuje pohlavní pudy a aktivitu ptactva, je proto vhodné mít už připravené chovné páry (předběžně) pro novou chovnou sezónu. Po zaklecování bychom už neměli takto předběžně sestavené páry, pokud to není nutné, rozdělovat. Tento způsob uvítají chovatelé, kteří provádějí párový odchov, kteří chtějí mít odchov mladých v měsících leden – únor, aby je mohli koncem jara a v průběhu léta vystavovat. Dále to má tu výhodu, že se chovatel může s mladým odchovem zúčastňovat podzimních výstav, kdy je už ptactvo "zralé", kvalitní co do zdraví, barvy, postavy atd.
Ano, ale společně s roztokem k pití v miskách. V koupelnách může být roztok silnější, ptactvu to při koupání nevadí, naopak to prospěje jako dezinfekce peří, zvláště pak to pozitivně působí na drobné parazity v peří, vyživuje pokožku a u samic "holinu" kolem kloaky, dále pak částečně i výstelku v hnízdech po koupeli a skořápky vajec.
Aplikace kapek k veškerému doplňujícímu krmivu neškodí, může se aplikovat s běžnými vitamínovými přípravky, ovocem, zeleninou i v době teplých dnů. Není vhodné nechávat roztok k pití i koupání déle jak dva dny. Teplem se líh rychle odpařuje a pití brzo "zmočůvkovatí". Pro toto teplé období doporučuji udělat si litr vody s 10-12 kapkami česneku, do napáječek dát takové množství, které by ptactvo ihned spotřebovalo (v průměru polovinu napáječky na jeden pár). Do koupelen můžeme dát i více roztoku.
Do napáječky alespoň dvě kapky 2x týdně. Jakmile si ptactvo zvykne, lze už dávky česnekových kapek zvýšit. Doba navykání by měla zhruba trvat 3 týdny.
Občas se vyskytují negativní jevy. U snůšek 5 vajec jsou např. 3 vejce normální velikosti, ostatní mohou být větší i menší. U ptáků hnízdících poprvé bývá snůška oplozená 50 %, při druhém hnízdění už 100 %.
Je vhodné skončit s aplikací po snesení alespoň tří vajec. Potom už podávat česnek jen samicím, aby u samců nedocházelo ke zvýšené pohlavní aktivitě. Samci by potom mohli rušit hnízdící samičku, rozhazovat stelivo z hnízda, poškozovat vajíčka nebo samici obtěžovat tak, že by opustila hnízdo.
Z vlastní zkušenosti doporučuji dávat po první kopulaci mixované vaječné skořápky, nejlépe do misky s pískem staré zvětralé vápno, starou omítku i drcené tabletky kalcia. Vápník je velice důležitý a nepostradatelný.
V době kdy začínají rodiče krmit. Výhoda je v tom, že si na česnek mláďata zvyknou a tím odpadne obtížné uvykání v době pozdější.
Odpověděl jsem na větší část dotazů od chovatelů. Nyní ještě doporučím nejlepší kombinaci, která se mi v průběhu roku 2002 osvědčila.
Páry jsem sestavoval v listopadu a prosinci a především jsem přihlížel k tomu, aby samci byli ročník 01 (nebo starší), samice minimálně 10 – 12 měsíců věku. Vycházel jsem z údajů mé evidence. První hnízdění bývá slabší, další už normální. Občas některá prvně hnízdící samička nezasedne nebo snůšku opustí. Předejít se tomu dá tak, že snášená vajíčka postupně odebírám, nahrazuji je dřevosádrovými podkladky a teprve když samička zasedne "napevno", podkladky odeberu a vajíčka vrátím.
Podle přibližného data líhnutí začínám dávat 14 dnů předem bohaté krmivo, vaječnou míchanici. V současné době, tak jako v roce 02 mě vždy po 20. dnu v měsíci samičky zasednou. Po 20. dnu v měsíci je nejvyšší pohlavní aktivita u partnerů, kteří mimo běžného krmiva, doplňků a po česneku začínají jít "do heku" a bezpečně zahnízdí.
Mám 12 párů, u dvou párů prvně hnízdících a po dvou mladých ve stáří jednoho týdne. Dva páry mají snůšky se čtyřmi vajíčky v prvním hnízdě. U dvou párů ze dvou snesených vajíček po jednom mláděti, 25 dnů starých. Letos začíná doba hnízdění brzo, především u mladých párů a jak je vidět, bude úspěch 50 % v prvním hnízdění. To všechno se odbývá v chladném prostředí, prodlužováním dne svícením a s nočním osvětlením. Teplota v místnosti je kolem 0 °C, pouze při dlouhotrvajících mrazech, které skončily nedávno, jsem použil topení. Teplota byla maximálně 6 – 8 stupňů a na ptactvu to nenechalo následky. Topení jsem používal jen proto, že v místnosti je voda vedena na povrchu a bylo nebezpečí zamrznutí.