U koček se vyskytují zhoubné i nezhoubné nádory mléčné žlázy méně často než u psů.
Častěji bývají u siamských a domácích koček ve stáří 10 – 12 roků, prakticky se nevyskytují u kocourů. Až 90 % nádorů je zhoubných a většinou vznikají jako metastázy nádorů jiných orgánů nebo samy do jiných orgánů metastazují.
Nekastrované kočky, které nejsou připouštěny, onemocní častěji. Také příliš časně kastrované kočky před dosažením pohlavní dospělosti jsou ohroženy. Aplikace hormonů na oddálení říje také není bez nebezpečí. Nejlepší známou prevencí je kastrace koček, u kterých se nepředpokládá rozmnožování. Nezáleží na tom, jestli kočka někdy měla koťata nebo ne.
Spočívá v chirurgickém odstranění postižené tkáně. Protože obvykle nemůžeme zjistit případné metastázy v orgánech, dochází ke zlepšení stavu jen na čas. Chemoterapie je velmi problematická, protože dostupné látky jsou toxické, u koček obzvláště. Efekt jejich použití je mizivý oproti utrpení, které jejich aplikace pacientovi přináší. Pokud je přežívání kočky spojeno s velkými zdravotními problémy a bolestí, je lépe uvážit možnost euthanasie (bezbolestného uspání) než prodlužovat utrpení kočky.