V minulém díle jsme si popsali část prvků, se kterými se setkáváme v drezurní westernové disciplíně reining. Byly to spiny, cvalové přeskoky a cval na kruhu. Dnes budeme pokračovat v představení jednotlivých manévrů, které by reiningový kůň měl umět. Co se týče hodnocení, vycházíme z pravidel westernového ježdění WRC. Při popisu manévrů jsem si vzala na pomoc Pravidla reiningu CZRHA (reiningové asociace), která jsou o něco podrobnější.
V pravidlech CZRHA je také definován jako projíždění arény. Cval na "rovné čáře" by nám měl demonstrovat kontrolu koně a zvyšování jeho rychlosti při nájezdu na stop nebo rollback. V úloze může být předepsáno projetí arény středem nebo podél jejich stěn (jakoby ve tvaru písmene U).
Hodnocení
Při cvalu podél arény je za cval na nesprávnou nohu penalizace – za polovinu zatáčky 1 bod, za více jak půlku 2 trestné body. Netýká se to však úseku, kde je cval na rovné čáře. Tam není stanovena vedoucí noha. Dva trestné body získá jezdec i za klus místo cvalu méně než polovinu délky arény. Za klus více jak na 1 arény obdrží jezdec 0 skóre – není hodnocen.
Je zastavením ze cvalu na rovné čáře s obratem o 180° okolo zadní nohy a následným naskočením do cvalu – a to bez výdrže. Za výdrž se ovšem nepovažuje malé zaváhání pro srovnání nohou nebo nabytí rovnováhy. V pravidlech CZRHA je obrat také popsán jako otočení ramen opačným směrem – noha přes nohu. Rollback se provádí vždy směrem k hrazení. Pokud kůň při obratu zacouvá nebo jde vpřed, mělo by se to přísně penalizovat.
Hodnocení
Pokud kůň při rollbacku místo nacválání nakluše, získá 1/2 trestného bodu, je-li to do dvou kroků. Za klus více než 2 kroky (ale méně než polovinu délky arény) obdrží 2 trestné body, stejně jako když v průběhu rollbacku tzv. zamrzne. Zrádné je také provádět rollback příliš blízko hrazení. Půl bodu mínus získá jezdec za vzdálenost menší než 6 m od stěny!
Snad každé logo pojící se s reiningem obsahuje koně právě ve sliding-stopu. Kůň má při tomto technicky velmi náročném cviku podsazenou záď, krk pokud možno uvolněný v linii oblouku. Při tomto klouzavém zastavení ze cvalu kloužou podsazené zadní nohy koně po zemi (speciálním pískovém povrchu s pevným podkladem) a přední nohy klušou. Během stopu pokračuje kůň po rovné čáře, přitom se stále zadní nohy dotýkají země. Dobrý reiningový kůň tak může sklouznout až několik metrů. Záleží nejen na úrovni výcviku, ale také na tělesných dispozicích. U amerických plemen koní – quarter horse, appaloosa, paint horse – se chovají speciální linie s reiningovými předpoklady. Celkově jsou tito koně svojí stavbou těla (široká plec, mohutná osvalená záď, kratší trup, dlouhý krk) lépe vybavení pro provedení náročného sliding – stopu. Důležitá je také dynamika pohybu – obecně platí, že pro delší sliding stop je třeba najetí z rychlého cvalu. Jezdec by přitom neměl ztuhnout v sedle, ale sedět jakoby "projel přes zastavení".
Hodnocení
Tak jako u rollbacku i u stopu platí půlbodová penalizace za nedodržení šesti metrů od hrazení. Netýká se to přitom jen bočních stěn arény. V některých úlohách je rovný cval se stopy přes střed arény a jezdec tak může snadno stopnout i blízko u hrazení na krátké stěně. Ještě více penalt by však získal, kdyby začal brzdit do stopu před kuželem (reiningový pattern vymezuje 6 kuželů – 3 + 3 na dlouhých stěnách arény). Jestliže kůň neprojde (nemine) úplně určenou značku, tedy kužel, před započetím polohy stop, získá dokonce 2 penalty. K horšímu ohodnocení vedou i následující chyby: nepřímý, šikmý stop, nedostatek plynulosti při jeho provádění, házení hlavy koně, otevírání huby či nadměrné žvýkání koně při stopu, neschopnost jet podél značek. Pozor také při nechtěném couvání. Řada koní má zafixováno z některých reiningových úloh po posledním stopu zacouvat. Udělá-li to tam, kde couvání není předepsáno, dostane za více než 2 kroky zpět nulové skore.
Zdánlivě jednoduché cviky také patří do reiningové úlohy. Právě banální chyby z jednodušších manévrů mnohdy určují výsledné pořadí. Couvání je cvik, při kterém jde kůň na rovné čáře plynule a ochotně vzad do vzdálenosti určené v patternu. Minimální požadovaná vzdálenost přitom činí 3 m.
Výdrž bývá často požadována po sliding stopech nebo spinech. Prověřuje schopnost koně stát po určenou dobu v naprostém klidu. Kůň musí být uvolněný a stát bez pohnutí. Na konci patternu bývá předepisována výdrž, která signalizuje ukončení úlohy.
Krok se většinou objevuje na začátku úlohy, kdy kůň vchází do středu arény. Nesmí při chůzi projevovat žádné známky strachu, zastavovat se a opět rozcházet. Měl by jít uvolněně a sebevědomě.
Hodnocení
Křivé couvání vede k horšímu ohodnocení koně, ale neznamená diskvalifikaci. Couvání tam, kde není předepsáno, je penalizováno velmi tvrdě. Je-li to více jak 2 kroky, skončí jezdec neohodnocen (0 skore). Dva trestné body obdrží jezdec za nepřejití do kroku před zahájením cvalu – když je to v úloze předepsáno.