Napilno mají v rokycanské záchranné stanici živočichů, která je součástí projektu "Národní síť stanic pro handicapované živočichy". I několikrát denně vyjíždějí k nejrůznějším případům, kdy se volně žijící živočich dostane do nesnází. V poslední době jsou to především případy popálených poštolek na sloupech vysokého napětí.
Je zajímavé, že se nejedná jen o mladé nezkušené ptáky, ale i dospělé několikaleté samečky, kteří neopatrně usednou na elektrický sloup. Vlivem elektrického výboje dojde ke zranění, kterému opeřenec buď na místě podlehne nebo je doživotně zraněn. Pokud má štěstí a nestane se kořistí přirozeného predátora, dostane se do záchranné stanice, kde je o něj postaráno. Bohužel někdy jsou zranění tak vážná, že je vhodné opeřence utratit, což je konzultováno s veterinárním lékařem. Každopádně úrazy na sloupech vysokého napětí nejsou při činnosti záchranné stanice jevem neznámým. Jako první na ně upozornil Mgr. Jan Kumbera v r. 1978. Od té doby se této problematice věnuje celá řada odborníků, bohužel s nepříliš dobrými výsledky. Proto i nadále na některých typech sloupů vysokého napětí hynou opeřenci, z nichž řada zvláště chráněných. Ke zranění může dojít nejen elektrickým výbojem, ale i vlastním nárazem do drátů.
Na sloupech a v jejich blízkosti můžeme najít řadu zajímavých opeřenců, o nichž jsme mnohdy ani nepředpokládali, že se v dané oblasti vyskytují. Procházíme-li krajinou, můžeme již na některých místech vidět různé zábranné systémy, aby ptáci nemohli na sloup dosednout, což je zvláště nebezpečné v deštivém či mlhavém počasí, kdy se riziko popálení mnohokrát zvyšuje. I těmito aktivitami se zabývá Český svaz ochránců přírody, do jehož řad Vás srdečně zveme.
Kontaktní adresa : ZO ČSOP Rokycany, Švermova 748/II, 337 01 Rokycany, tel. 371 722 686 nebo 603 239 922. Informace o činnosti lze nalézt i na http://home.tiscali.cz/cz054890