Ve výživě ptáků se snažíme především o pestrý výběr složek. Vedle základní, zdravé směsi obilí, ovoce a zeleniny, sehrávají v dietě ptáka významnou...
Ve výživě ptáků se snažíme především o pestrý výběr složek. Vedle základní, zdravé směsi obilí, ovoce a zeleniny, sehrávají v dietě ptáka významnou roli minerální látky. Samozřejmostí je denně podávaná čerstvá voda.
Mnoho druhů ptáků, jako například papoušci, rozkousávají zrnka a konzumují pouze jádro. S vyhozenou slupkou ztrácí většinu minerálních látek, které jsou v ní obsaženy. Jelikož zdraví, kvalita peří, počet vajec v jednom hnízdění a také plodnost našich ptáků závisí především na podávání určitého množství minerálních látek, neměli bychom tuto činnost opomíjet.
Vedle vápna a hořčíku sehrává v látkové výměně důležitou roli i fosfor, sodík, draslík a mnoho jiných látek, které organizmus potřebuje. Tyto látky jsou tam jako složka enzymů.
Tento problém mě zajímá déle než rok. Začala jsem tedy hledat pro moje papoušky minerální kámen, protože nechtěli brát (přijímat) žádné kostky, které jsou k dostání ve zverimexech. Chtěla bych se tedy podělit o své vlastní poznatky také s českými kamarády – chovateli.
Jídelníček našich ptáků doplňujeme o vápník bohužel trochu laicky. V rozhovorech s chovateli jsem se dověděla, že podávájí kameny pro holuby, starou omítku nebo si vyrábí kameny doma z (nehašeného) vápna se sádrou nebo cementem, dávají tam také školní křídu atd. Mají dobrý úmysl, ale způsobují ptakům škodu. Tento materiál se jako potrava pro ptáky nehodí, přesto, že ho leckdy neodmítnou.
Zoologický průmysl se nám snaží pomoci. Pomáhá však opravdu ptákům nebo myslí na svůj prospěch?
V květnu jsem byla na největším zoologickém světovém trhu Inerzoo 2002 v Norimberku. Podívala jsem se i do zakulisí, jak to vše vypadá v “kuchyni”.
Současný trh nabízí hodně druhů krmení pro ptáky, mezi nimiž je možné najít určité množství produktů vápeno-minerálních.
Tyto produkty nejsou často vystavovány ani nejsou příliš atraktivní, není se totiž čím chlubit. Producenti dost dobře ví, že nepřichází s dobrým zbožím. Zástupce jedné z nich sám v rozhovoru přiznal, že neumí dobrý minerální kámen. V čem je tedy problém, v pojivu, tedy ve zvolení látky, pomocí které můžeme vyrobit kámen pro papoušky s náležitou tvrdostí. Sádra a cement nejsou pokrmem pro ptáky. Med? Není vhodný. Je to sice výborná strava, ale přináší s sebou rizika, jako jsou houby a plísně, kterých se v našich chovech bojíme jako ohně. Kostní moučka a želatina se v teple a vlhku rozkladají a hnijí. Vedle toho v našich obchodech běžně koupíme zboží s těmito látkami.
Některým vyrobcům se zdálo, že nejmenší chybou je užití jílu, ke slepení minerálních kamenů.
Známe krásné fotografie s barevnými hejny papoušků na vysokých jílovitých březích řek. Papoušci přece jí v přírodě jíl. Ano, ale v přírodě se živí také ovocem a rostlinami, které obsahují toxické látky. Ty se musí stále vylučovat ze zažívacího ústrojí. My ptáky jedem krmit nechceme. Jíl má sice hodně minerálních látek, ale ty se uvolňují v zaživacím ústrojí. Křída, dřevěné uhlí a jíl nejsou zdraví prospěšné látky, odebírají z trávícího ústrojí ptáků plyny, rozpuštěné vitamíny a minerály, čímž ptáka vyčerpávají.
Jiným problémem je v této chvíli grit – známý u chovatelů holubů a kanárků. Grit není nic jiného než rozdrolené kameny. Grit je bez ohledu na chemické složení pro ptáky nevhodný, protože má ostré hrany, které mohou poranit stěny zažívacího ústrojí, čímž se zvyšuje hrozba infekce. Normální grit je smíchaný s jílem a potom je vypalován. Výrobci do něho přidávají pro ptáky škodlivou kuchyňskou sůl (chlorid sodný). Ta totiž zvyšuje chuťovou přitažlivost výrobku. Součástí minerálního prášku je obvykle také jíl. Jedna z firem má ve svojí nabídce červený grit a prášek, což je vypálený jíl = mleté cihly (kousek Amsterdamu v kleci?). Takzvaný červený kámen nemá pro ptáky žádnou cenu. Ale bysnys je byznys (lidově: Kšeft je kšeft.).
Na štěstí situace není tak špatná. Je ještě “poslední Mohykán”, který mnoho let svého života zkoumal chování ptáků v zajetí a přišel mimo jiné také s tzv. minerálním kamenem. Alfred Merkl, o němž píšu, zavedl na trh (a to hlavně německý) minerální kámen – Merkl´s mineral – menue. Tento kámen, který je chráněn patentem, se vyrábí z minerálních granulek, jež se těží z mořského dna. Základní surovina pro výrobu těchto granulí je tvořena ionty různých minerálů, rozpuštěných v mořské vodě. Obsahuje tedy všechny chemické prvky, které jsou na Zemi. V mořské vodě jsou navíc rozpuštěné v optimálním množství. Je to výrobek, který je úpně naturální, se zrnitým tvarem. Obsahuje nejen vápník, hořčík, sodík a draslík, ale i několik desítek jiných chemických prvků, potřebných k látkové výměně .. Kámen obsahuje také křemičitý (nemletý) štěrk, potřebný k trávení ve svalovém žaludku ptáka. Protože má vhodnou tvrdost, zlepšuje hygienu zobáku. Kámen Merkl´s mineral – menue není slepovaný jílem, jako podobné kameny jiných výrobců. Neobsahuje žádné škodlivé složky. Je obohacen o sodík. Díky němu je pokrm v dietě ptáků lépe stravitelný. Proto je pták lépe živený (ne jenom nasycený). V důsledku toho jsou papoušci zdravější a odolnější vůči nemoci.
Už 15 let je minerální kámen Merkl´s mineral – menue velmi často užívaný chovateli – hlavně v německu (např. i ve Vogelpark Walsrode). Zde už snad dnes není žádný chovatel, který by neznal tento kámen a bez něho ani papoušky nechová. Už po několika měsících podávání kamene je možné pozorovat velkou změnu na kvalitě peří, kondici a zdraví ptáků. Samice má více oplozených vajíček a také odchovává více mladých. Mladí ptáci jsou robustnější a rychleji se osamostatňují. Poznala jsem to sama ve svém malém chovu velkých papoušků. Papoušci jsou lépe vyživeni, jsou klidnější a také méně křičí.
Merkl´s mineral – menue je jediný výrobek na evropském trhu – a možná i světovém. Díky dlouholeté pečlivosti se nam podařilo navázat spolupráci z panem Merklem. Kámen vyrábíme shodně s originální technologií a z pověření pana Merkla, a také ho už nabízime na polském a světovém trhu pod názvem NatMin čili Naturalní Mineral. Chtěli bychom ho nabídnout i českým kamarádům – chovatelům. S ohledem na Vaše chovatelské úspěchy, prosíme, dávejte Vašim ptákům Merkl´s mineral – menue (NatMin). Určitě potvrdíte, že to opravdu stojí za to. Už první mládě velkého papouška vychované díky zavedení kamene NatMin v dietě Vašich ptáků, vyrovná výdaje za kameny pro celý chov.