Nejen při vlastním onemocnění, ale také v rámci péče o zdravou kočku - očkování, odčervení, kontrola zdravotního stavu - je zapotřebí navštívit zvěr...
Nejen při vlastním onemocnění, ale také v rámci péče o zdravou kočku - očkování, odčervení, kontrola zdravotního stavu - je zapotřebí navštívit zvěrolékaře. Vyhledejte toho, který se specializuje na malá zvířata, nejlépe přímo na kočky. Praktik pro velká zvířata poskytne kočce první pomoc, nemusí mít ale patřičné vybavení ambulance a podrobné znalosti kočičí problematiky. Volba zvěrolékaře je čistě vaší záležitostí, nejlépe je se zeptat známých chovatelů na jejich zkušenosti. Je možné také pozvat zvěrolékaře domů, odpadají tím problémy s přepravou zvířete a jeho stresováním, výhodné to je při více kočkách v domácnosti.
Na přepravu kočky je vhodná dobře uzavíratelná přenoska. Cestou a v čekárně je nutno chránit kočku před kontaktem s jinými zvířaty. Kočku cestou klidným hlasem utěšujte, nepodávejte bez domluvy se zvěrolékařem žádné uklidňující prostředky, mohou zkreslovat výsledky vyšetření.. Léky používané pro člověka jsou většinou pro kočku toxické i v nepatrných dávkách.
Držitel kočky by měl znát stáří zvířete, u nalezených zvířat alespoň odhadem – jak dlouho kočku má, jestli ji nalezl jako kotě nebo jako dospělou, jestli kočka v jeho držení povyrostla. Důležitý je také způsob chovu- volně, polovolně, jen v bytě, počet a stav koček nebo jiných zvířat žijících společně.
Velkou pomoc přináší písemné poznámky, které jsou připraveny před návštěvou, kde si uvědomíte, jaké problémy a onemocnění již kočka měla a kdy. Určitě budete odpovídat na otázky: Má kočka chuť k jídlu nebo krmivo odmítá, jak dlouho?
Má průjem, zácpu nebo normální trus?
Zvrací, jak často, jak dlouho po nakrmení, jaké jsou zvratky?
Pije víc než dříve, kolik?
Jakou má tělesnou teplotu doma v klidu?
Škrábe se?
Pozorujete změny chování, apatii nebo nadměrný neklid?
Je nečistotná, vyprazdňuje se mimo toaletu, nepečuje o čistotu těla?
Má bolesti?
Užívá léky, vitaminy, jaké a jak dlouho?
K preventivní prohlídce případně přineste také vzorek moče a trusu. V ambulanci je vhodné, aby majitel kočku při vyšetření přidržoval a svou přítomností ji uklidňoval. V případě neurotické kočky nebo majitele je lépe, aby kočku přidržel personál ambulance. Přítomnost majitele při operaci je naprosto nevhodná z důvodů čistoty a sterility prostředí, klidu a možnosti soustředění se operatéra na práci.
I zdravá kočka, která neprojevuje příznaky žádného onemocnění by měla alespoň 1× ročně navštívit zvěrolékaře, starší zvířata častěji. Prevence je méně nákladná než terapie, včasně zahájená léčba je úspěšnější, než terapie zastaralých nebo chronických změn.