V reiningu obdrží jezdec body za výkon (v rozsahu + – až 1 a 1/2 bodu za každý manévr – manévrů bývá 7 nebo 8), které se mu odečtou či přičtou k v...
V reiningu obdrží jezdec body za výkon (v rozsahu + – až 1 a 1/2 bodu za každý manévr – manévrů bývá 7 nebo 8), které se mu odečtou či přičtou k výchozímu 70ti bodovému skore. Za průměrnou vyrovnanou jízdu by tak měl získat 70 bodů – ovšem to vůbec není snadné. Kromě bodů za výkon totiž jezdec může dostat od rozhodčích navíc penalty, které se jistě projeví na jeho výsledném pořadí v soutěži. Ovšem získá-li jezdec za vážnou chybu tzv. nulové skore, není ani umístěn ani dekorován. Pouze může postoupit do druhého kola, jedná-li se např. o rozjížďky. Pokud je však jezdec diskvalifikován, nemůže ani postoupit, ani není dekorován a hodnocen.
Penalty neboli trestné body
U jednotlivých manévrů jsme si je podrobně popsali, ale jezdec může získat penalty i za tzv. obecné chyby. Nejvíce- tedy 5 penalt získá jezdec za použití ostruh před podbřišníkem, použití ruky k pochválení nebo postrašení koně, za držení se sedla rukou a také za zjevnou neposlušnost koně (kopání, kousání, vzpínání, vyhazování atd). Dvě penalty jsou za přerušení předepsaného chodu a při cvalu v patternech – za nenaskočení do cvalu před prvním kuželem. K horšímu
Článek byl dočasně uloženohodnocení vedou i tyto chyby: u koně předvídání pomůcek, zakopnutí, kopnutí do kuželu; u jezdce ztráta třmenu.
Nulové skore
Patří mezi strašáka reiningových jezdců a z psychologického hlediska je pro ně snad horší než diskvalifikace. Do skore 0 se dá totiž dostat velmi snadno. Stačí kdekoliv v úloze zacouvat více než dva kroky tam, kde couvání není předepsáno. Také při nežádoucím otočení se koně o více než 90° nebo při přetočení spinu o více než čtvrt otáčky. Zkrátka za vložení manévru tam, kde není určen a nebo za provedení manévru jinak, než je předepsáno. Nulu získá i kůň odmítající poslušnost, utíkající a zjevně nezvladatelný. Rovněž tak kůň, který místo cvalu kluše více jak půl kruhu nebo polovinu stěny arény. Nula je také za pád koně a jezdce, nedokončení úlohy (Off pattern), a také za závadu výstroje, která nedovoluje pokračovat v jízdě (včetně upuštěné otěže při pohybu koně). Pozor také na vedení koně – použije-li jezdec více než ukazováček mezi otěžemi na páce, nebo změní vedoucí ruku příp. otěže uchopí do obou rukou (s výjimkou kroužk. udidla či hackamore), získává zcela nekompromisně 0.
Diskvalifikace
Je spíše otázkou hrubého zacházení s koněm a nevyhovující výstroje, než chyb ve výkonu. K diskvalifikaci vede nevhodné chování soutěžícího a také jeho zneužívání či týrání koně během soutěže i před ní. Diskvalifikován je i jezdec používající zakázanou westernovou výstroj, jako např. drát na udidle, bosalu či podbradním řetízku. U kroužkového udidla nesmí být na rozdíl od páky použit podbradní řetízek, ale má být řemínek. Nelegální udidla a typy uzdění, které nevyhovují schváleným rozměrům a tvarům (dle oficiálních pravidel WRC či CZRHA) jsou důvodem k vyloučení ze soutěže, stejně jako použití nepovoleného příslušenství – biče, tie downs, nánosníků atd. Také prostředky omezující přirozený pohyb ocasu koně jsou zakázány. Povinností jezdce je proto po skončení úlohy sesednout a přivést koně rozhodčímu ke kontrole (příp. k rozhodčím určenému delegátovi). Nesplnění této povinnosti má za následek opět diskvalifikaci soutěžícího!
Doporučení
Jakkoliv se vám teď může zdát hodnocení reiningu přísné, nezoufejte. Budete-li na sobě a svém koni pracovat, jistě dosáhnete úspěchu. Dobře přiježděný reiningový kůň vám nabídne zážitek z dynamické jízdy i možnost vyzkoušet své vlastní schopnosti. Na vás totiž záleží, jak se kůň nechá vést – – vy budete určovat pořadí jednotlivých manévrů i směr jeho cvalu. Budete se soustředit na správné zajetí úlohy, na dobrý počet spinů i pořadí cviků. S každou jízdou se budete učit dělat kruhy kulatější, spiny rychlejší a sliding stopy delší. I kdybyste nikdy nevyhráli, trénovat reining znamená učit se vzájemné důvěře, kterou westernová drezura potřebuje. Prospěje i koni, který možná nemá ty správné předpoklady pro závodní reining. Naučí se reagovat na neznatelné pomůcky, cválat samostatně na kruzích, podsadit záď i uvolnit vaz. Podíváte-li se na výkony špičkových jezdců, máte pocit jako by ani nedrželi v ruce otěže, jakoby koně sami cválali a stopovali s hlavou na jemném přilnutí. Obdivujete jejich přesnost, s jakou naskočí do cvalu, jejich rychlost při roztočení spinů i jejich vervu, se kterou se rozcválají do klouzavého zastavení. Poslušně a ochotně pak zacouvají na volných otěžích a zcela bez zábran se nechají přivést ke kontrole rozhodčímu. Protože mají dobrý základ – výcvik založený na pravidelné práci a důvěře.