Výběr vhodného staviva a stálé doplňování jeho zásob je významnou stimulací k hnízdění astrildovitých pěvců. Zde je nabídka: Slabé snítky smrkové,...
Výběr vhodného staviva a stálé doplňování jeho zásob je významnou stimulací k hnízdění astrildovitých pěvců. Zde je nabídka:
Slabé snítky smrkové, borové, vejmutovky.
Kořínky travin, keřů, stromů, které jsou hodně rozvětvené. Tyto snítky se doporučuje namočit na kratší dobu do vody, aby zvláčněly.
Suchá tráva různých druhů, jemná, hrubší, širokolistá, elastická ne přeschlá. Délka by měla být asi 5 - 10 cm, ne delší! Dlouhovláknité trávy se mají po sběru kouskem kulatiny naklepat, až se získá jemná buničina.
Ptačinec žabinec zvadlý nebo suchý uvítají všechny druhy exotů.
Kokoška pastuší tobolka se může dávat zelená, polosuchá i suchá, vždy se semennými tobolkami a nastříhaná na 10 cm dlouhé kousky.
Bavlněná cupanina, rostlinná vlákna, kokosová nebo sisalová vlákna, zvířecí chlupy nebo vlna, lidské vlasy, žíně (bílé nebo různobarevné) o délce cca 3-4 cm. Nehodí se koudel, konopí nebo vlákna z umělých hmot, do kterých by se mohli ptáci zamotat a dokonce oběsit. Na výstelku hnízdní kotlinky použijeme polosuchý mech, kousky kůry, drobné jehličí (např. z modřínu), peříčka, pavučiny, prachové peří ap.
Stará hnízda některých našich domácích ptáků můžeme na vhodném místě umístit celá, ovšem můžeme je také rozcupovat, aby si amadiny nebo astrildi ze získaného materiálu postavili celé hnízdo. Doporučuje se nejdříve tato hnízda nějakým mírným přípravkem dezinfikovat a tím naše ptáky ochránit před zavlečením nebezpečných parazitů.
Osobně považuji za nejideálnější stavivo pro astrildovité pěvce psineček obecný (Agrostis vulgaris), v některých místech u nás nazývaný „chundelka”. Je to tráva, která velmi hojně roste na sušších místech, polních a lesních cestách, na mezích a na úhorech. Dorůstá výšky okolo 60 cm a kvete v červenci a srpnu. Květenství má velice bohaté. Oproti jiným druhům trav má tu výhodu, že stéblo i po usušení zůstává elastické, neláme se, takže ho mohou exoti stále dokonale tvarovat. Ani lata neopadává a výborně se hodí na výstelku hnízdní kotlinky.
Nejvhodnější ke sběru je doba plného květu. Když jsem choval exoty, nasbíral jsem si do zásoby takové množství, které mi vystačilo do nové „sklizně”. Psineček můžeme stříhat asi 5 cm pod latou. Donesenou trávu jsem doma rozložil na půdě a po dokonalém uschnutí jsem ji dal do pytle. Tento druh trávy schne velice rychle, protože má nízký obsah vody. Mohu potvrdit, že exoti dávají psinečku přednost před senem, hrubšími trávami ap.
Zkuste to s psinečkem a uvidíte, jak budou vaši ptáci spokojeni.