V několika posledních pokračováních našeho cyklu jsme se pomalu přemístili ze země na hřbet našeho koníka, prostě do sedla. Dosud jsem se ale bohužel vůbec nezabývali tím, co pro nás vlastně ježdění představuje. Existují určitě nejméně dva pohledy na tuto činnost. Buď jezdíte s vědomím, že si chcete se svým koněm vybudovat jistou formu spolehlivého partnerství, nebo jen koně vezmete, nasedláte a zacházíte s ním, jakoby to ani nebyl živý tvor. Já bych ráda vycházela z toho, že vaším cílem je partnerství, protože to přirozeně přináší vstřícnost, trpělivost a pozornost do vašeho jednání při práci s koníkem a to jsou absolutně nezbytné prvky celkového úspěchu. K tomu vám ještě přidám dalších pár zkušeností, jež mám na mysli v souvislosti s ježděním a byly pro mne přínosem.
1) Ať už jste zaměřeni na kterýkoli styl ježdění, je dobré nezapomínat na okolní svět. Jsem přesvědčená, že člověk, jež je neustále pozorný a všímavý, se může v mnohém poučit i od kolegů jezdících odlišným stylem. Sama, jako westernový jezdec, jsem měla možnost po dobu více než jednoho roku konzultovat svoje úspěchy i neúspěchy se dvěma výbornými cvičiteli, jež se zabývali skokovým ježděním a drezúrou.Vedli totiž stáj, kde jsem měla svého koně. Často jsem je žádala o pomoc a mohu potvrdit, že tato doba byla jedna z nejplodnějších, co se týče jezdeckých úspěchů. Proto vždy, když máte možnost, pozorujte chování a techniky dobrých koňáků. Srovnávejte je a zkuste je použít, tak najdete ty, jež vám budou fungovat.
2) Při ježdění se snažte být pozitivní a v dobré náladě, působíte tím na svého koně, jež velmi pozorně vnímá vaši náladu a také na ni reaguje. Koně jsou od přírody stvořeni tak, že přejímají naše emoce na sebe. Raději si začněte zpívat nebo pískat, než aby jste v sedle propadli vzteku, pokud se něco nedaří. Chvíli zastavte, uklidněte sebe i koně a začněte s něčím jednodušším.
3) Buďte také progresivní a vyzývejte k tomu i svého koně, protože pokud budete dělat vždy jen to, co jste zvyklí dělat vždycky, dostanete takový výsledek, jaký jste vždy dostali - a to je pouze průměrnost. Máte možnost zkoušet nové techniky, nové pomůcky a hlavně ! - používat svoji vlastní hlavu a fantazii!!!
4) Také je dobré se v sedle vyrovnat se skutečností, že koně mají svoje přirozené instinkty, které můžeme do jisté míry „obrousit“, ale nikdy je nevymažeme, prostě berte koně jako koně a ne jako lidi! Koně si rádi hrají (to už víme od začátku tohoto cyklu) a proto vždy vytěžíte z toho, když zůstanete natolik přirození, aby si koně mohli hrát i zatímco na nich sedíte (myslím tím něco jako „Škola hrou“). Ponechejte svým koním jistou část svobody, dovolte jim, aby se také čas od času vyjádřili. Správné je, si s koňmi i hrát a ne jen pracovat, protože pracovat musíme hlavně na sobě samotných.
5) V sedle je potřeba působit „rozhodně“, je potřeba, aby vaše úmysly byly zprostředkovány vašemu koni. Je ale důležité, abyste tyto úmysly přesně znali, tj. přesně věděli, co chcete s koníkem dělat. Uvědomte si, že ve chvíli, kdy sedíte na koni, jste vy hlavou celého komplexu a výsledek snažení záleží na tom, jak přesně a rychle dokážete svůj jasně daný cíl „přetlumočit“ svému koni. Pokud nevíte, co přesně chcete dělat, jak to má vědět váš kůň ? Nejlépe je si celou úlohu přehrát v hlavě, mít před očima, co chcete provést a pak to teprve zkusit provést.
6) Cvičte svoji psychiku pro napěťové situace. Odvykněte si rozčilovat se v sedle, nebuďte ztuhlí a napjatí, pokud vám něco nejde nebo se kůň začne chovat nervózně. Učte se zachovat klid a správný sed, jedině to koně uklidní. Naopak, vaše nezvládnuté emoce mohou jen přispět k ještě většímu strachu a stresu ze strany vašeho koně.
7) Snažte se zachovávat nezávislý sed, tj. seďte uvolněně v přirozené poloze, aniž byste potřebovali k držení ruce. Pokud máte koně, jež vám to umožní, jezděte alespoň jednou týdně bez sedla. Můžete zavřít oči a následovat pohyb koně. Seďte přitom tak, aby vám to bylo pohodlné. Když se přestanete úpěnlivě soustředit na to jak sedíte, vaše tělo si podvědomě najde tu nejpohodlnější polohu a samo se ideálně napasuje na pohyb koně. Cílem je nerušit koně sedem ve hřbetu a rukou v hubě a přitom ovládat jeho pohyb.
8) Je spousta lidí, jež si nechají koně přijezdit u profesionálních jezdců a po jejich návratu domů očekávají, že vše bude bez práce fungovat. Takto přiježděný kůň bude pod jezdcem bez oprav fungovat možná tak týden nebo dva. Jde totiž o to, že když máte fyzicky výkonného koně, je potřeba, abyste mu svou fyzickou připraveností stačili. Pokud chcete stíhat, měli byste být rovněž trénovaní. Nejlepší je, když můžete svoji kondici budovat zároveň se svým koněm. Fyzická připravenost zlepší sed i schopnost rychle reagovat na chování koně, budete při ježdění vytrvalejší a odvážnější a tak se vzájemně s koníkem budete povzbuzovat k vyšším výkonům. Dobrý způsob, jak to provést v praxi, je hodně klusat. Klus je pro koně přirozeným pohybem a vydrží v něm déle, než ve cvalu. Naplánujte si delší vyjížďky do terénu a udržujte koně v pravidelném klusu, zatímco vy budete vysedávat a střídat při tom strany.