S touto krásnou a náročnou soutěží se setkáváme jen na vrcholných soutěžích – jakými je například Mistrovství republiky či seriál Woodentrophy. Jedn...
S touto krásnou a náročnou soutěží se setkáváme jen na vrcholných soutěžích – jakými je například Mistrovství republiky či seriál Woodentrophy. Jedná se o disciplínu, která v sobě kombinuje prvky reiningu, pleasuru, western ridingu a trailu. Pro její předvedení je potřeba kolbiště o min. rozměrech 20×45 m.
Předvedení:
O jednotlivých disciplínách, které Superhorse obsahuje, jsme si psali v předchozích dílech. V pravidlech WRC najdeme dvě předepsané úlohy, které musí jezdec zajet zpaměti. Kombinace pleasurových chodů – včetně prodlouženého klusu na straně jedné a dynamického reiningu na straně druhé vyžaduje dobrou přiježděnost koně, stejně jako cvalové přeskoky western ridingu či průjezd brankou v trailu. V brance navíc není povolena změna ruky, tj. jezdec musí po celou dobu od vjezdu do kolbiště držet otěže ve stejné ruce. Povoleno je pouze jednoruční vedení na páce, bez ohledu na věk koně. Ten však musí být u Superhorse čtyři roky a více.
• na rozdíl od Trailu není v Superhorse v brance povolena změna ruky (na snímku K. Ševčíková)
Hodnocení:
Každá část Superhorse je hodnocena dle pravidel pro danou disciplínu. Bodování je od 0 do 100 bodů, přičemž 70 bodů je základ – ke kterému se přičítají body nebo se odečítají trestné. Pro jezdce platí, že musí zůstat při klusu stále v plném sedu a také nesmí přejít do klusu ve cvalových pasážích. Jinak mu budou uděleny 3 trestné body. Co je ovšem daleko závažnější, je neschopnost koně překonat překážku. Za jakékoli nezdolání překážky či manévru totiž obdrží tzv. no skore!
• součástí úlohy Superhorse bývá v rámci části Pleasure vypsán i prodloužený klus (na snímku E. Tuharská)
Doporučení:
Jak se zdá, ideální kůň pro Superhorse by měl být všestranný, obratný, přiježděný a spolehlivý. Nezkušený kůň, který má vážné problémy i s jedinou částí úlohy, má velký handicap. Na druhou stranu řada koní, kteří dobře zvládají trail a w. riding se uplatňuje právě v superhorse. Neočekává se od nich, že budou v reiningu stopovat deset metrů, ale musejí umět jeho základy. U nás se v Superhorse nejčastěji objevují klidnější koně, většinou zdatní trailisté. Ať už jsou to teplokrevníci, huculové nebo příslušníci amerických plemen – vždy zúročí svou dlouhodobou přípravu a talent. Možná by nebyli špičkoví v každé z disciplín, ale jejich všestrannost z nich dělá ty pravé „super koně“. V kombinaci se zkušeným a soustředěným jezdcem jsou schopni převést dokonalou souhru i v tak náročné disciplíně, jakou je Superhorse.
Autor textu: Míša Zachová
Autor fotografií zdroj: Jiří Zach