Neobvyklý nález provázel Antonína Launu – myslivce z Rokycan v minulých dnech. Při pravidelné procházce v přírodě nalezl v blízkosti města, v lokali...
Neobvyklý nález provázel Antonína Launu – myslivce z Rokycan v minulých dnech. Při pravidelné procházce v přírodě nalezl v blízkosti města, v lokalitě zvané Řádky, vysláblého chřástala vodního. Okamžitě jej předal pracovníkům záchranného centra působícího nejen na Rokycansku, ale i Berounsku či Rakovnicku.
Chřástal vodní patří mezi zajímavé a vzácné obyvatele rokycanské přírody, se kterým se díky jeho soumračnému způsobu života nesetkáváme příliš často. Je dlouhý kolem 30 centimetrů. Má delší žlutočervený zobák. Přední strana těla je břidlicově šedá, boky jsou černobíle pruhované. Chřástali se skrývají většinou v nejhustší bahenní vegetaci a otevřená místa překonávají velice rychle. Mají nápadný hlas připomínající kvičení prasete, který lze slyšet především v době jara. Chřástali jsou zpravidla tažní ptáci, kteří odlétají v září a navracejí se v březnu. Většinou přezimují v západní a jižní Evropě. Přelétávají i Středozemní moře a mohou odpočívat i na vodě. Táhnou jednotlivě a výhradně v noci. Podstatnou složkou potravy jsou různí bezobratlí živočichové a drobní obratlovci, v menší míře konzumuje různé plody a semena.
Náš chřástal měl tentokráte štěstí. Díky všímavosti pana Launy se mu dostalo odborné pomoci. Za několik dní se zotavil a byl vypuštěn na Klabavské nádrži, která skýtá nejen dostatek úkrytů, ale i přirozené potravy. Chřástal se zde však pravděpodobně nezdrží a zřejmě bude pokračovat k přezimování. Přejeme mu, aby se však v předjaří opět vrátil a přinesl tak vytoužené jaro, které znamená v přírodě období nového života.