Pohyb je jak známo zdravý. A to platí nejen u lidí, ale také u psů. Kdo má psa v bytě (v domě), musí chtě nechtě psíka venčit, což majiteli psa za...
Pohyb je jak známo zdravý. A to platí nejen u lidí, ale také u psů. Kdo má psa v bytě (v domě), musí chtě nechtě psíka venčit, což majiteli psa zaručuje alespoň minimální pohyb za každého počasí. A to je dobře. Ovšem pohyb je radost, tedy ideální je skloubit sportovní aktivity také s pohybem vašeho psa. Mezi „lidské sporty“, ve kterých může být aktivní i pes, patří např. jízda na kole, jogging, jízda na kolečkových bruslích, jízda na koni, či běh na lyžích (běžky). Mezi relaxační sportování, do kterého se aktivně může zapojit i pes, patří i plavání, či různé míčové hry.
Vzniklo mnoho sportů, kde by se psovod bez psa a (naopak) neuplatnil. Jedná se o sporty, které nezřídka člověk se svým psem provozuje tzv. závodně. Některé soutěže jsou tzv.výběrovými akcemi, kde ti nejlepší z nejlepších dále postupně „pokračují“ až na vrchol nejvyšší – na Mistrovství světa. Mezi asi nejznámější sporty a soutěže patří:
CANICROSS – běh psa a člověka, kteří jsou k sobě připoutáni na delším „vodítku“.
BIKEJÖRING – jedná se o jízdu na horském kole v rozmanitém terénu, přičemž cyklista a pes jsou spojeni vodítkem s amortizérem.
SKIJÖRING – je to vlastně obdoba bikeöringu, ovšem člověk nejede na kole, ale na běžkách.
AGILITY – což je překonávání nejrůznějších překážek na čas. Jedná se např. o různé skokové překážky, látkový či pevný tunel, stůl, houpačku, skok daleký, proskok obručí. Překážky mohou být sestaveny různě. Třeba i jen skokové překážky. Navíc je agility přizpůsobená jak malým, tak velkým psům. Agility pro malá plemena se jmenuje Mini-Agility. Agility má i různé typy soutěží – her, mezi které patří např. paralelní běh dvou závodních dvojic přes stejné překážky, nebo si psovod sám určí překážky, které se psem absolvuje ve stanoveném čase. Agility her je opravdu velké množství. Tento typ sportu je založen nejen na spolupráci psovoda a psa, ale i celé skupiny psovodů a jejich psů. V této soutěži je obzvláště důležitá snášenlivost psů k jiným čtyřnožcům svého druhu a kamarádskost závodníků. (Obdobou Agility je tzv. MOBILITY).
FLYBALL – je to soutěž vhodná pro rozené aportéry, tedy pro ty psy, kteří s oblibou běhají pro míčky. Ano, tato hra je založena na aportování míčků. Lépe řečeno – pes zdolá několik malých překážek, sám si tlapkou úderem do „vypalovací“ skříňky nechá vymrštit míček, který chytí a vrátí se přes překážky zpět k psovodovi, který celou dobu čeká na startu.
SPORTOVNÍ VÝCVIK – jedná se zejména o výcvik všestrannosti, tedy závody s tímto zaměřením obsahují pachové práce (stopování), poslušnost i obranu. Velmi rozšířené jsou obranářské závody (poslušnost + obrana), méně pak stopařské (poslušnost + stopa, výjimečně jen stopy). Soutěží se podle nejrůznějších zkušebních řádů (národních, mezinárodních) i v různých stupních obtížnosti. U nás jsou závody dle ZVV (ZM), IPO, SchH, TARTu, ZOP či ZPU, RING (MONDIORING). Zpravidla čím vyšší je číslo (max.3) za písmeny, o to náročnější stupeň se jedná. Nezřídka jsou nižší stupně prováděny bez pachových prací.
TANEC SE PSEM – je u nás spíše novinkou. Přesto si rychle získává velkou řadu nadšenců a v České republice se slibně vyvíjí. V těchto soutěžích pes a psovod „tancují“ za doprovodu hudby. Lépe řečeno, pes předvádí různé skoky, otočky, chození po zadních tlapkách… a psovod psí tanec jaksi doplňuje.
Dále se vyskytují ryze psí sporty, a těmi jsou klasické DOSTIHY CHRTŮ na dostihové dráze či přírodní COURSING.
Spíše mezi povolání patří různé typy ZÁCHRANÁŘSKÝCH PRACÍ – vodní, lavinové, vyhledávání v sutinách…. Nesmíme zapomenout na zajímavý a náročný PASTEVECKÝ VÝCVIK, kde pes pracuje (i soutěží) se stádem nejen na volném prostranství, ale také v ohradě. Nemusí se jednat pouze o stádo ovcí (byť je to nejběžnější), ale může se jednat také o hejno hus apod.. Samozřejmě existuje i mnoho soutěží předvádějících UPOTŘEBITELNOST LOVECKÝCH PLEMEN. Závodí vlastně v tom, v čem jsou využíváni v běžném životě. Je nemálo známých a významných loveckých soutěží pro ohaře, slídiče, či retrívry…
Také existují různé „silové a vytrvalostní sporty“, a to např. v TAHÁNÍ BŘEMENE, nebo sport téměř výhradně pro americké pitbulteriéry, případně i americké stafordšírské teriéry, a to přetahování lana, zákus do zavěšeného peška… Nemohu zapomenout také na VYTRVALOSTNÍ ZÁVODY. Nejčastěji se jedná o „trojboj“ – běh se psem + jízdu na kole, vedle kterého běží pes + plavání.
ZÁVODY PSÍCH SPŘEŽENÍ patří mezi nejstarší sporty. Jsou určeny pro tzv.tažná plemena. Používají se především kříženci aljašských malamutů a sibiřských hasky, nebo-li alaskáni, také nedávno „objevený“ evropský saňový pes, samozřejmě i samotný
Aljašský malamut,
Sibiřský husky,
Samojed, ale také lajky atd.. Není to však sport výlučně pro severská plemena. Můžeme zde vidět také např. ohaře či dobrmany.
Jak vidět, vybrat si jistě může opravdu každý, kdo se chce bavit, sportovat, závodit, či jen udržet sobě i psovi „kondičku“. A jmenované sporty nejsou ještě zdaleka všechny! Nemusíte závodit, a přesto vás pravidelné sportování může bavit a v lecčem obohatit. A pokud jste si přeci jen nevybrali, přestože vám i psíkovi zdravíčko slouží, překonejte se a vezměte svého psíka alespoň jednou za čtrnáct dní na výlet a podnikněte dlouhou procházku přírodou. Jistě nebudete litovat.