Holoubek brýlový (Metriopelia ceciliae – Lesson) má svůj domov v Jižní Americe. Obývá suché oblasti Peru, Bolívie, Chile a Argentiny. Vytváří tři poddruhy. Holoubci brýloví patří mezi malé holoubky. Velikostí jsou přibližně stejně velcí jako holoubci diamantoví, jsou však trochu robustnější a mají kratší ocas.
Ve zbarvení převládá barva růžovohnědá, v těle a na hlavě jsou šedohnědí. Na křídlech vytváří peří šupinky (podobně jako mají např. norimberští skřivani). Výrazné je okruží kolem očí, které je žlutooranžové a podle něj dostal tento holoubek pojmenování. Vytváří dojem, jako by holoubci měli na očích brýle. Holubička je zbarvena podobně jako holoubek, pouze má světlejší nádech zbarvení na prsou a okruží kolem očí je u dospělých ptáků trochu menší než u holoubka. Holoubata mají peří bez lesku a nemají vybarvené okruží kolem očí. Přepeřování do šatu dospělých holoubků trvá tři až pět měsíců.
Holoubci brýloví se odlišují od jiných holoubků tím, že hnízdí v dutinách. To je nutné znát, poněvadž pokud holoubkům brýlovým nedáme do chovného prostoru budku (podobnou jako např. andulkám), tak nezahnízdí. Samozřejmě, že to nemusí být budka, ale jakákoliv dutina, do které by se holoubci vešli a mohli si v ní postavit hnízdo. Vletový otvor by měl být o něco větší než pro andulky, aby jim holoubci mohli vlézt dovnitř. Průměr kolem sedmi centimetrů postačí. Holoubci jsou v době hnízdění dost agresivní vůči jiným holoubkům (i větším), takže se vyplatí je chovat v chovné sezóně bez společnosti jiných holubovitých. Snad jen ve velké voliéře by byl společný chov s jinými holoubky možný. To ovšem nemám vyzkoušeno. V mimohnízdní době mohou být umístěni společně s více druhy. Chov je možný v prostornější kleci, větších úspěchů však docílíme, pokud je chováme ve voliérce. Holubička snáší obden dvě bíle zbarvená vajíčka. Inkubace trvá u tohoto druhu holoubků 19–20 dnů. Na vajíčkách se střídají stejně jako u všech holubovitých oba partneři. Holoubátka opouští hnízdo přibližně ve třech až čtyřech týdnech stáří a rodiče je ještě přibližně dalších deset až čtrnáct dnů krmí, později přikrmují. Pak jsou plně samostatná a mohou se od rodičů oddělit.
Vzhledem k tomu, že holoubci brýloví pochází z teplých oblastí Jižní Ameriky, musí být přes zimní období (přibližně od poloviny října do konce dubna) umístěni ve vytápěném prostoru. Teplota 15–10 °C jim postačuje. Mimo zimní období jim prospívá pobyt v zahradní voliéře, případně kleci, umístěné venku. Krmení těchto holoubků je obdobné jako u srovnatelně velkých exotických holoubků. Já jsem je krmil směsí prosa, řepky, zobu pro kanáry a vaječnou míchanicí. Výše uvedené zrniny jsem holoubkům dával také naklíčené. Pochopitelně, že podávání vitamínů, zejména A+D3, E a B–komplexu je nezbytné. Důležité jsou minerální látky, především vápník a některé stopové prvky, stejně tak i nezávadná čistá voda a čistý písek. Holoubci brýloví jsou velmi zajímaví nejen svým zbarvením, ale i svým chováním a určitě si zaslouží větší rozšíření u našich chovatelů.